Menu

ASUS Republic of Gamers Süper Ultra Geniş Strix XG49VQ HDR Oyuncu Monitörünü Duyurdu.

ASUS Strix XG49VQ HDR Oyuncu Monitörü; 144 Hz sağlam yenileme hızı ve 1800R kavis ile inanılmaz bir oyun deneyimi yaşatan, 49 inç boyutundaki süper ultra geniş  Strix XG49VQ oyuncu monitörünü duyurdu. Radeon™ FreeSync 2 HDR, HDR teknolojisi ve DisplayHDR™ sertifikasına sahip olmasının yanı sıra DCI-P3 profesyonel renk gamının da %90’ını kapsayan yeni model, olağanüstü parlaklık ve kontrastla birlikte göz alıcı renklere sahip akıcı ve gecikmesiz görüntüler sunuyor.

Hızlı oyunlar için çevreleyici etki

ROG Strix XG49VQ’da yer alan 49 inç boyutundaki 1800R kavisli ekran daha etkileyici oyun deneyimleri ve aynı anda birden fazla işle uğraşırken rahatlık için çevreleyici bir etki oluşturuyor. 32:9 en boy oranı ve 3840 x 1080 çözünürlüğe sahip olan bu süper ultra geniş ekran, yan yana duran iki adet 27 inç ekranla aynı izleme alanını, arada boşluk veya çerçeve olmadan veriyor. ROG Strix XG49VQ, 144 Hz’e ulaşan ultra yüksek yenileme hızı ile en hareketli oyunların bile en yüksek görüntü ayarlarında akıcı ve takılma olmadan oynanabilmesini sağlıyor.

ROG Strix XG49VQ’nun 3840x1080 çözünürlüğü yeterli netliği sağlıyor ve 4K sistemlerden daha kolay çalıştırılabiliyor. Kare hızı değişimleri esnasında yaşanan yırtılmalar adaptive-sync teknolojisi ile ortadan kalkıyor. Ekranın yenileme hızını ekran kartının işlem hızına göre ayarlayan bu teknoloji sayesinde görüntüler her zaman akıcılığını koruyor. Böylece orta seviye oyun sistemlerine sahip olan kullanıcılar da birden fazla GPU’ya sahip gürültülü ve pahalı çözümler olmadan ROG Strix XG49VQ’nun avantajlarından yararlanabiliyor.

 

Beklentileri karşılayan HDR oyunlar

Günümüzde yeni oyunların çoğu HDR teknolojisini destekliyor. Ancak tüm HDR ekranlar birbirinin aynısı değil. Bu da üreticilerin oluşturduğu beklentiyle oyuncuların gerçek deneyimi arasında genellikle fark olmasına yol açıyor. 

ROG mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilen ve ayarlanan arka aydınlatma teknolojisine sahip ROG Strix XG49VQ ise böyle bir sorun yaşatmıyor. Ek LED’ler ve özel bir ışık kılavuz filmi kullanılan bu sistem parlaklığı %10 artırarak 450 cd/m2 seviyesine getiriyor.

En iyi HDR deneyimini sunmak için her bir monitör piyasaya sürülmeden önce DisplayHDR™ 400 sertifikası için testten geçiriliyor. ROG Strix XG49VQ ayrıca 10-bit renk derinliği sunuyor. ROG Strix XG49VQ en yeni AMD Radeon VII ekran kartıyla birlikte kullanıldığında FreeSync™ 2 HDR teknolojisine de destek vererek düşük gecikme süreli, daha üstün parlaklık ve kontrasta sahip akıcı görüntüler oluşturuyor. Hem standart hem de HDR içerikleri düşük gecikme süresiyle işleyebilen FreeSync 2 HDR, özellikle HDR içeriklerde karşılaşılan giriş gecikmesi sorununu ortadan kaldırıyor. Adaptive sync ve HDR teknolojilerine birlikte destek verilmesiyle gerçekten olağanüstü oyun deneyimleri meydana geliyor.

ROG Strix XG49VQ, çeşitli kullanım senaryoları için en iyi HDR sonuçları için ekranı otomatik olarak ayarlayan bir dizi moda sahip ASUS Smart HDR teknolojisinden de yararlanıyor. Bu sayede sinema, oyun ve FreeSync 2 HDR için anında ayar yapılabiliyor.

Her gün olağanüstü oyun deneyimleri yaşatan ASUS’a özgü ekstra özellikler

ROG Strix XG49VQ üstün bir oyuncu monitörü olmasının yanı sıra her gün olağanüstü oyun deneyimleri yaşatan ASUS’a özgü ekstra özelliklerle dolu.

Bunlardan biri olan ASUS Shadow Boost teknolojisi parlak alanları aşırı aydınlatmadan oyunlardaki karanlık bölgelerin daha net görünmesini sağlıyor. Böylece hem izleme deneyimi genel olarak daha iyi hale geliyor hem de haritanın karanlık bölgelerinde saklanan düşmanları daha kolay bulabiliyorsunuz.

ROG Strix XG49VQ’da ayrıca ASUS GamePlus kısayol tuşu bulunuyor. Bunun sayesinde oyunları en iyi şekilde oynayabilmek için çeşitli iyileştirmelere erişebiliyorsunuz. Dört farklı nişangah seçeneğinden birini kullanabilir, ekrana ekleyebileceğiniz zamanlayıcı ile oyunda ne kadar süre geçirdiğinizi görebilirsiniz.  Ayrıca saniye başına kare (FPS) sayacı ile de oyunun ne kadar akıcı çalıştığını takip edebilirsiniz.

ROG Strix XG49VQ kullanıcılarını bekleyen bir diğer özellik ise DisplayWidget. Bu kullanışlı yazılım aracı; ASUS Shadow Boost, ASUS GameVisual, ASUS App Sync ve ASUS Ultra Düşük Mavi Işık Filtresi gibi birçok eklenti için ayar yapmayı kolaylaştırıyor. Bu yazılımlar için ayarları ekran menüsü (OSD) üzerinden veya ROG Strix XG49VQ’nun fiziksel yön kolu ile yapmak mümkün.

 

İş, dinlenme ve oyun için hazır

ROG Strix XG49VQ üretkenliğinizi artıracak veya oyun deneyiminizi iyileştirecek çeşitli görüntüleme ve konfor artırma teknolojileriyle donatıldı.

Süper ultra geniş ekranı, çok sayıda girişi ve yan yana resim desteğiyle ROG Strix XG49VQ’da aynı anda üç kaynaktan görüntü alabilirsiniz. Böylece bir yandan oyun oynayıp, diğer yandan internet üzerinden görüşme yapabileceğiniz ve yayın izleyebileceğiniz esnek bir oyun deneyimi elde edebilirsiniz.

ROG Strix XG49VQ’nun yan yana resim teknolojisi kısayol tuşlarıyla kolayca kontrol edilebiliyor. Kullanıcılar farklı görüntü kaynaklarını yan yana koyabiliyor ve ekrana en uygun düzeni belirleyebiliyor.

ROG Strix XG49VQ’da bulunan bir diğer özellik ise TÜV Rheinland sertifikalı ASUS Ultra Düşük Mavi Işık filtresi. Bu özellik bazı uzmanlar tarafından zararlı olduğu belirtilen mavi ışık sebebiyle gözlerin yorulmasını önlemeye yardımcı oluyor. Kullanıcılar ekran menüsünden veya beş yönlü kolu kullanarak dört farklı filtre ayarından birini seçebiliyor. ROG Strix XG49VQ, göz yorgunluğunu en aza indirerek uzun süre daha rahat bir kullanım sunmak için ekran titreşimini de azaltıyor.

ROG Strix XG49VQ’da dönme, eğilme ve yüksek ayarı yapma imkanı sunarak en ideal izleme pozisyonunu belirlemenizi sağlayan ergonomik bir ayak yer alıyor.

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • Süper akıcı oyun görüntüleri için 144 Hz yenileme hızına sahip 49 inç 32:9 süper ultra geniş HDR oyuncu monitörü.
  • Radeon FreeSync 2 HDR teknolojisi akıcı oynanış, düşük gecikme süresi ve daha iyi parlaklık ile kontrast sağlıyor.
  • High Dynamic Range (HDR) teknolojisi ve DCI-P3 %90 profesyonel renk gamı, DisplayHDR 400 sertifikasına uygun kontrast ve renk performansı sunuyor.
  • Öze arka aydınlatma sayesinde parlaklık %10 artıyor. En iyi HDR deneyimini sunduklarından emin olmak için her bir ekran piyasaya sürülmeden önce onaydan geçiyor.
  • Shadow Boost parlak alanların aşırı aydınlatılmasına neden olmadan görüşü artırarak karanlık bölgelerdeki görüntülerin ayrıntılarını açığa çıkarıyor.