Menu

ASUS, CES 2020’de oyunculara, kurumlara ve günlük yaşama yönelik tasarladığı yeni ürünlerini tanıttı.

Tanıtılan yeni ürünler arasında anakartlar, masaüstü bilgisayarlar, ekranlar, router’lar ve AIoT cihazları yer alıyor. Olağanüstü üretkenlik ve oyun deneyimleri sunmak için tasarlanan yeni modeller, ASUS’un herkese en yaygın, akıllı, içten ve eğlenceli akıllı yaşamları sunma hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor.

ASUS, CES 2020’de içerik üreticiler, tasarımcılar ve profesyoneller için geliştirdiği Prime TRX40-Pro anakartını tanıttı. AMD’nin en yeni 3. Nesil Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerinin tüm potansiyelinden yararlanmak için özenle tasarlanan bu anakart, Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı ile birlikte inanılmaz derecede hızlı depolama performansı sunan SSD RAID dizilimleri yapma imkanı sunuyor.

Tanıtılan diğer ürünler arasında ProArt Station mini PC’ler, ZenScreen MB16ACE taşınabilir monitör, ProArt Display PA248QV ve PA278QV monitörler, TUF Gaming VG27AQL1A oyuncu monitörü, ZenWiFi Voice, ZenWiFi AX (XT8), ZenWiFi AC (CT8), RT-AX89X ve RT-AX86U router’lar ve Tinker Edge T ile Tinker Edge R tek kartlı bilgisayarlar ve Mini PC PN61T gibi AIoT cihazları yer alıyor.

Yeni ASUS ürünlerin tümü, 6-9 Ocak 2020 tarihleri arasında, Planet Hollywood Las Vegas Resort & Casino’daki ASUS Medya Salonunda sergilenmeye devam edecek.

Anakartlar

ASUS Prime TRX40-Pro ATX anakart içerik üreticiler, tasarımcılar ve profesyonel kullanım için AMD’nin en yeni 3. Nesil Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla özenle geliştirildi. 16 aşamalı sağlam bir güç tasarımına; kapsamlı sıcaklık kontrolü ve soğutmaya; üç adet yeni nesil PCIe 4.0 M.2 yuvası, Intel Gigabit Ethernet ve USB 3.2 Gen 2 ile yeni nesil bağlantı seçeneklerine ve akıllı ayarlara sahip olan Prime TRX40-Pro, yaratıcı fikirleri gerçeğe dönüştürmek için gereken olağanüstü performansı ve dayanıklılığı sunabilen bir üst düzey masaüstü bilgisayar anakartı.

Tüm ASUS ve ROG TRX40 anakartlarla mükemmel uyum sağlayan Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı, kullanıcıların sistemlerine dört adet NVMe SSD eklemesine olanak veriyor. 16GT/s’ye kadar PCIe 4.0 bant genişliği ve AMD Ryzen™ Threadripper™ işlemcilerin CPU PCIe veri yollarını kullanarak donanım tabanlı ön yüklenebilir RAID dizilimlerine verdiği destek sayesinde Hyper M.2 X16 Gen4 Kartı, 4K ve 8K video dosyalarıyla çalışan video editörleri gibi içerik üreticiler için mükemmel bir depolama performansı sağlıyor.

Monitörler

15,6 inç boyutundaki Full HD ZenScreen MB16ACE taşınabilir ekran, 1080p dizüstü bilgisayar sahibi bir kullanıcının çalışma alanını iki katına çıkarıyor. 8 mm inceliği ve 0,7 kg ağırlığıyla MB16ACE çoğu dizüstü bilgisayar çantasına sığıyor ve her yere kolayca taşınabiliyor. ZenScreen MB16ACE ayrıca, orijinal kılıftan %35 daha hafif olan yeni ve gelişmiş Smart Case Lite kılıfla birlikte geliyor. Bu kılıf koruyucu görevi görmesinin yanı sıra bir stant olarak da kullanılabiliyor.

ProArt Display PA248QV ve PA278QV modelleri fotoğrafçılar, video editörleri ve grafik tasarımcılar gibi yaratıcı profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı. Fabrikada kalibre edilen bu ekranlar ortalama Delta E < 2 seviyesi ve %100 sRGB/ %100 Rec. 709 renk alanıyla üst düzey renk doğruluğu sunuyor. ProArt Preset ve altı yönlü renk içeren ProArt Palette gibi ASUS’a özgü özelliklerin yanı sıra siyah düzeyi ve parlaklık ayarı gibi özellikler sayesinde kullanıcılar istedikleri görüntüyü hızlı, kolay ve hassas bir şekilde alabiliyor.

27” ProArt Display PA278QV geniş en boy oranıyla 2560 x 1440 çözünürlük sunarken, 24,1” ProArt Display PA248QV ise 16:10 en boy oranıyla 1920 x 1200 çözünürlüğe sahip. Her iki ekranda da son derece ince yan ve üst çerçeveler yer alıyor. Görüntüye odaklanmayı sağlayan bu çerçeveler birden fazla monitörle neredeyse kusursuz sistemler kurma olanağı veriyor. Esnek bağlantı seçenekleri sunan monitörlerde yüksek hızlı depolama cihazlarını ve diğer aksesuarları bağlamaya yarayan bir USB 3.0 bağlantı noktası yer alıyor. ProArt Display PA278QV’de DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort, HDMI 1.4 ve Dual-link DVI-D bağlantıları, ProArt Display PA248QV’de ise DisplayPort 1.2, HDMI 1.4 ve eski D-Sub bağlantıları yer alıyor.

Oyuncu monitörleri tarafında ise, Rakip monitörlerindeki stantlardan daha geniş bir standa sahip olan TUF Gaming VG27AQL1A çok daha sağlam bir kullanım imkanı sunuyor. Ultra ince çerçeveler ekrandaki görüntüye odaklanmanızı sağlarken VESA DisplayHDR 400 standartlarına uyumluluk sayesinde sanal oyun dünyaları en yüksek kaliteyle gözlerinizin önüne seriliyor. TUF Gaming VG27AQL1A’nın 1440p IPS ekranı 165 Hz yenileme hızı ve 1 milisaniye tepki süresi (MPRT) ile kullanıcılara kusursuz ve hızlı bir oyun deneyimi sunuyor. ELMB SYNC sayesinde ELMB (düşük hareket bulanıklığı teknolojisi) ve değişken yenileme hızı özelliğini aynı anda çalıştırabilen monitör, oyunlarda yüksek kare hızlarıyla net görüntüler için gölgelenme ve yırtılma etkilerini ortadan kaldırıyor.

Ağ Ürünleri

Ağ sistemleri için geliştirilen ZenWiFi Voice çift bant AC1300 router, Amazon Alexa entegrasyonu sayesinde akıllı evinizin merkezinde yer alıyor. AiMesh teknolojisine destek veren cihaz, tek başına bir router olarak ya da diğer AiMesh cihazlarıyla birlikte kurulan ağ sisteminin bir parçası olarak kullanılabiliyor. Ürünü kablosuz router’ların sinyal gücünü güçlendirmek için bir menzil artırıcı olarak da kullanmak mümkün. Zen WiFi Voice kablosuz cihazlar arasında kesintisiz bağlantı sağlamanın yanı sıra Amazon Alexa’ya da erişim imkanı sunuyor. Dahili Amazon Alexa özelliği sayesinde internetten müzik dinlemek ve hava durumunu öğrenmek gibi konular hakkında akıllı asistandan yararlanılabiliyor. Bunların hepsi ZenWiFi Voice’in kesintisiz bağlantısı sayesinde mümkün oluyor.

ZenWiFi AX (XT8) maksimum kapsama alanı ve performans arayanlara iki adet WiFi 6 router ile kuruluma hazır bir ağ sistemi sunuyor. İstemciler ve düğümler arası iletişim için bir adet 2,4 GHz ve iki adet 5 GHz bandı üzerinden toplam 6.600 Mbps’ye kadar bağlantı sunan WiFi 6 desteği sayesinde eşsiz bir performans elde ediliyor. İki şık ZenWiFi düğümü özel 4x4 WiFi 6 bağlantısıyla kendi aralarında 4804 Mbps hıza kadar veri paylaşıyor. Sisteme bağlı istemciler ise gigabit sınırının ötesine geçebilen veri aktarım hızlarının keyfini çıkarıyor.

MU-MIMO ve OFDMA gibi WiFi 6 özellikleri sayesinde ağdaki WiFi 6 uyumlu tüm cihazlar; apartmanlar, yurtlar ve kalabalık yerleşim yerleri gibi yoğun ortamlarda bile bant genişliğinden olabildiğince çok faydalanıyor. Özel anten tasarımı, izole edilmiş iç yapı ve AiRadar 2.0 hüzmeleme teknolojisi ile ZenWiFi AX geniş kapsama alanı sunarak ve her cihaza güçlü sinyal sunabiliyor. ZenWiFi AX ayrıca kullanıcılara kendi WiFi ağlarının adını seçme imkanı veriyor. Böylece her frekans bandına farklı isim verilebiliyor ya da tüm bağlantılar için tek bir isim kullanılabiliyor.

ZenWiFi AC (CT8) ağ WiFi sistemi, 3000 Mbps’ye ulaşan veri hızına ve ZenBook ailesinden esinlenerek her tür dekorasyona uyum sağlayabilen şık görünüme sahip iki adet AC3000 router ile üst düzey performans sunuyor. Her iki router’ın şık kasasında dört adet dik iki adet yatay dahili anten yer alıyor. Ortaya çıkan sade tasarım sayesinde antenler en uygun aralıkta yerleştirilebiliyor ve her yönde mümkün olan en iyi kapsama alanı elde ediliyor. Üç adımda kolayca kurulabilen ZenWiFi AC, ayarları tüm düğümlerde senkronize edebilme özelliğiyle ağ sisteminin hızlı ve kolay bir şekilde oluşturulmasına imkan tanıyor.

Bir 8x8 çift bant Wi-Fi router olan RT-AX89X, 1024-QAM ile çok hızlı kablosuz bağlantılar sunuyor. 2,4 GHz bandında 1148 Mbps ve 5 GHz bandında 4804 Mbps olmak üzere toplam 6000 Mbps ağ hızına ulaşan RT-AX89X, 802.11ac 4x4 çift bant router modellerinden 2,8 kat daha hızlı. Bu router ultra hızlı kablolu bağlantılar için de iki adet 10G Ethernet girişine sahip. RT-AX89X ömür boyu ücretsiz AiProtection Pro hizmeti veriyor. Trend Micro™ destekli bu güvenlik yazılımı belirli aralıklarla otomatik olarak güncellenerek cihazınızı ve kişisel verilerinizi internetteki tehditlerden koruyor. RT-AX89X, bu güçlü güvenlik sistemiyle ebeveyn kontrolleri de sunarak belirli web sitelerini ve mobil uygulama türlerini engelleme olanağı tanıyor.

Popüler RT-AC86U modelinin oyunculara yönelik özelliklerini taşıyan RT-AX86U, tüm bunları WiFi 6 standardının getirdiği avantajlarla birleştiriyor. WiFi 6 teknolojisine destek veren RT-AX86U, 5700 Mbps’ye kadar ulaşan bağlantı hızları, daha fazla ağ kapasitesi, bağlanan cihazlarda daha yüksek güç verimliliği ve çok daha geniş kapsama alanı sunuyor. Ürün ayrıca oyun deneyimini çok daha akıcı hale getiren özelliklerle donatılmış ASUS Gaming serisinin en yeni üyeleri arasında yer alıyor. Mobil oyun hızlandırma özelliği sayesinde kullancılar telefonlarına ağda öncelik verip internet üzerinden oyun oynarken minimum gecikme yaşıyor. RT-AX86U, WAN ve LAN birleştirme ile toplam 2 gigabit’e ulaşan kablolu bağlantı hızı ve router’ın web arayüzü üzerinden WAN veya LAN girişi olarak ayarlanabilen 2.5G Base-T girişi ile oyunlarda yüksek performans sunabiliyor.

AIoT cihazları

Küçük ve güçlü birer tek kartlı bilgisayar (Single Board Computer - SBC) olan Tinker Edge T ve Tinker Edge R, düşük güç harcayarak makine öğrenimi arayüzlerini çalıştırabilen nöral işlem birimlerine (NPU) sahip.  Nöral ağlarla çalışmak için geliştirilen NPU’lar bulut ortamındaki yapay zekayı yerel cihaza taşıyor. Geliştiriciler için kullanışlı özelliklere sahip olan Tinker Edge T ve Tinker Edge R yapay zeka için hazır olmanın yanı sıra ölçeklendirme imkanı da sunuyor.

Dahili Google Edge TPU’ya sahip olan Mini PC P6N1T, yerel arayüzler için gelişmiş performans sunuyor ve arka kısmındaki USB Type-C bağlantı noktasıyla Güç Dağıtımı sağlıyor. Mini PC PN61T’de ayrıca uzaktan kumandalı uygulamalar için tüketici tipi bir kızılötesi sensör bulunuyor. Üründe ayrıca USB 3.1 Gen2 Type-C girişi, microSD kart okuyucu ve gürültüyü azaltan bir fan yer alıyor.