Logo

Asus'un en iyisini isteyen oyuncular ve hız aşırtma tutkunları için özel ürettiği Z270 chipset, Strix Z270E Gaming anakartını inceliyoruz.

Asus, Strix Z270E Gaming Anakart ile en iyisini isteyen oyuncular ve hız aşırtma tutkunları için özel ürettiği bir anakart. O nedenle oyuncular için kaliteli bir ses çipi ve internet oyunları için İntel  LAN çipi ile süper overclock özellikleri ile donatılmış. Ayrıca oldukça fazla sayıda USB portları ve depolama seçeneklerini beraberinde sunuyor. Bu arada alışa geldiğimiz Asus'a özgü müthiş stabilite ve optimazasyon özelliklerini unutmayalım. Anakart ile ilk bakışta bize sanki bir Maximus serisi gibi düşündürürken, siyah-metalik/gri tasarımı ile oldukça şık bir görünüme de sahip. Agresif bir tasarıma sahip anakartdaki mosfetler ve fazlar üzerindeki iri yapıdaki metal soğutucular zırh görünümündeler. Köprü soğutucusu ise ROG logosuyla süslenmiş parlak bir yüzeye sahip ve tüm bu soğutma sistemi ROG led aydınlatma seçenekli renk cümbüşü ile şeffaf kasalarda oldukça şık duracağı kesin. Asus Strix Z270E Gaming Anakart LGA 1151 sokete ve yeni nesil Z270 Kaby Lake yonga setine sahip. Ayrıca bir önceki nesil 6000 serisi Skylake işlemcilerle de uyumlu.

Asus Strix Z270E Gaming Anakart Teknik Özellikleri ;


 

Intel’in 7. nesil ve 6. nesil işlemcileri kullanabildiğimiz anakart LGA1151 soket yuvası çevresindeki 8+2 mosfetler ve kaslı soğutucular bulunuyor. 8’i işlemci, 2’si entegre GPU için ve en son kalite Japon siyah metalik katı kapasitörlerle kullanılmış. Asus’un klasik detaylı ve kullanışlı UEFI BIOS’u üzerinden, overclock yapmak çok basit.  Dört adet DDR4 RAM slotunda 3866MHz’e kadar hızlandırabiliyorken maksimum 64GB’a kadar ram takabiliyoruz. Ayrıca XMP destekli olduklarını ekleyeyim.

Asus Strix Z270E Gaming Anakart siyah-gri temalı yapısı, gri şeritlerle tonlandırılmış siyah PCB’si, mosfet soğutucularıyla tasarım anlamında güçlü görünüyor, renk geçişleri hayli akıcı RGB aydınlatma gayet hoş. Dijital voltaj kontrolcüsü ve fazlardaki aşılageldik Asus kalitesiyle hızaşırtmada da limitleyici bir faktör oluşturacak gibi değil, sıvı soğutma çözümleri için yüksek güç çıkışı sağlayan 4 pin çıkışları da unutmamak lazım.

Üç PCI-Express x16 slotunda SLI ve Crossfire gibi çoklu ekran kartı kurulumlarında 8-8-4 şeklinde çalışan slotlar, ağır ekran kartların slota zarar vermemesi için metal destekle güçlendirilmiş.

Asus Strix Z270E Gaming Anakart üzerinde 4 adet m2 SSD kullanabiliyoruz. PCI Express slotunun üzerinde ve alt iki slotun arasında, toplam 2 adet M2 sata yuvası var. 2280 ve 22100 özelliğinde M2 SSD takabiliyorsunuz. PCI Express 3.0 x4 hattı üzerinden herhangi bir darboğaz oluşmadan Nvme standardında SSD’leri oldukça hızlı çalışabiliyor. Bu slotlar haricinde 6 adet 6GB/saniye destekli Sata 3 portu var.

 Asus Strix Z270E Gaming Anakartda ses çipi olarak ROG SupremeFX S1220A bulunuyor. 32-bit 192KHz ses çıkış için 120db sinyal-gürültü oranına sahip. Parazitlenmeye karşı baskı devre içersinde ayrı bir hat olarak ayrılmış ve Texas Instruments’ın RC4580’i ve OPA 1688 çift amfiyle desteklenmiş. Ses devresinde Nichicon kapasitörler kullanılmış. Ses kalite olarak çok iyi. Ayrıca Asus'a özgü
Asus Strix Z270E Gaming Anakartda LAN/Internet çipi olarak Intel’in I219-V’si tercih edilmiş. Yazılımsal destekle beraber oyunların veri paketlerinin önceliğe alınıp gecikme süreleri düşürülebiliyor ve bu sayede internet oyunlarında daha akıcı ve lagsız bir oyun keyfi sunuyor. Bu arada yüksek akım korumalı olduğunu da ekleyelim.

Asus Strix Z270E Gaming Anakart arka kısmındaki bağlantılar ise şöyle;

 • 1 x PS/2 keyboard/mouse combo port
 • 1 x DVI-D
 • 1 x DisplayPort
 • 1 x HDMI
 • 2 x USB 3.1 Type-A + Type-C
 • 4 x USB 3.0 (mavi)
 • 1 x Optical S/PDIF çıkış
 • 5 x Ses soketleri
 • 1 x ASUS Wi-Fi GO! modül (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth v4.0)

Wi-Fi antenini bağlayabileceğiniz anten girişlerinin hemen altında USB 3.1 standardındaki 3 amper güç ve yüksek hız destekli bir Tip A, bir de Tip C formunda çıkış verilmiş. USB portunun altında görüntü çıkışların var. Display port 1.2, HDMI 1.4b ve DVI portu. Display port üzerinden 4K 60Hz görüntü çıkışı alabiliyorsunuz. Ardından combo PS2 girişi ve 4 adet USB 3.0 çıkışına yer verilmiş. Ürünün segmenti kullanıcılarının belki de hiç kullanmayacağı kadar görüntü çıkışı yerine USB 2.0 bile olsa iki USB çıkışı daha görmek isterdim doğrusu.
Anakart üzerinden alınabilen ek USB 3.0 ve 2.0 portları haricinde destekli kasaların ön paneli için bir de USB 3.1 çıkışı verilmiş, güzel bir ek.

 • Kullanım kitapçığı
 • ASUS Q-Shield
 • 4 x SATA 6Gb/s kabloları
 • 1 x M.2 Montaj Vida Seti
 • 1 x CPU montaj aleti
 • 1 x Yazılım/Driver DVD
 • 1 x ASUS 2T2R dual band Wi-Fi  anten (Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac compliant)
 • 1 x SLI HB BRIDGE(2-WAY-M)
 • 1 x ROG Strix sticker
 • 1 x 10-in-1 ROG kablo etiketleri
 • 1 x Extension Cable for RGB strips (80 cm)
 • 1 x 3D printing mount package
 • 1 x ROG coasters
Asus son nesilde 3B yazıcı ile çıkarılabilen ek parçaları ön plana çıkarıyor, hazır şablonlar olduğu gibi kendiniz de bir şeyler tasarlayıp, anakartın üzerindeki bu iş için hazırlanmış yuvalara kutudan çıkan vidalarla takabiliyorsunuz. Mesela anakart kablosunu örtmek için bir kapak, kendi adınızın basılı olduğu bir plaka veya M2 sata slotu için bir fan tutacağı gibi. Aslında hayal gücünüz el verdikçe her şey mümkün.
ASUS'a özgü birçok kaliteli özellik ve yazılımlar sunuyor. Bunlardan bazıları ASUS 5X Protection III,  ASUS LANGuard,  ASUS Overvoltage Protection,  ASUS Stainless-Steel Back I/O, ASUS DIGI+ VRM, ASUS EPU, AI Suite 3, Ai Charger, ASUS Fan Xpert 2+ ve ASUS O.C. Tuner.
Testlere başlamadan önce test sistemimizden bahsedelim;

Asus Strix Z270 Gaming anakart tam anlamıyla bir oyuncu anakartı olmuş. Anakart görünüm ve led aydınlatma kasa içinde oldukça şık dururken performans anlamında üst düzey anakartlar gibi. Asus'a özgü yüksek stabilite ve çok kaliteli elektronik parçalar ile oldukça yararlı ve işlevsel yazılımları ile de fark yaratıyor. Oyuncular için kaliteli ses, hızlı internet/lan bağlantısı gibi özellikler anakarta artı bir değer katarken tüm yeni teknolojileri bizlere sunan anakart oldukça fazla sayıdaki M2 SSD yuvaları ile de fark yaratıyor. Özetle Asus Strix Z270 Gaming anakart Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.