Logo

Asus’un Z270 chipset ve İntel’in 7.nci nesil işlemcileri için mini-itx yapısındaki Asus Strix Z270I Gaming anakartını inceliyoruz.

Asus Strix Z270I Gaming anakartı için özetle Z270 chipete sahip mini itx oyuncu anakartı diyebiliriz. Bu mini yapı içersine oyuncuların istediği tüm özellikleri sığdırmayı başaran Asus, günümüzün küçülen teknolojisi için süper bir ürün ortaya koymuş.

Asus Strix Z270I Gaming anakartda Asus’a özgü SupremeFX ses çipi, intel lan çipi, wireless antenler ve bluetooth kartı ile yeni nesil teknolojiler USB 3.1 Tip-C ve 2 adet M2 Sata SSD ile ASUS ROG STRIX  Z270I Gaming anakart fark yaratırken olağanüstü performansa sunuyor. Anakartın genel özelliklerinden bahsedelim ;

Asus Strix Z270I Gaming Anakartın Teknik Özellikleri ;

İşlemci - Intel® 1151 Soket 7th/6th Nesil Core™ i7/Core™ i5/Core™ i3/Pentium®/Celeron® ve
Intel® Turbo Boost Teknoloji

Yonga Seti - Intel® Z270

Bellek - 2 adet DIMM’de  Maks. 32GB, DDR4

Slot - 1 adet PCIe 3.0/2.0 X16

Depolama - 1 adet M.2 Socket  3, M key, tip 2242/2260/2280 (SATA & PCIE 3.0 X 4 mod)
                     1 adet M.2 Socket 3,  M key, tip 2242/2260/2280 (PCIE 3.0 X 4 mod)
                     4 adet  SATA 6Gb/s port ve Raid 0, 1, 5, 10,  Intel® Smart Response Teknoloji
LAN - Intel® I219V
Wi-Fi - Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4 / 5 GHz çift band ve Bluetooth V4.1

SES - ROG SupremeFX 8-Kanal High Definition Audio CODEC S1220A

USB PORT - 6 adet USB 3.1 Gen 1  (4 adet arka panel, 2 adet anakart üzerinde  1 adet USB 3.1 ön panelde)

Yapı - Mini ITX 6.7 inch x 6.7 inch ( 17cm x 17 cm)


Asus Strix Z270I Gaming Anakart arka panelinde ;

Asus Strix Z270I Gaming Anakart Kutu İçeriğinde ;

Asus Strix Z270I Gaming anakart 7.nesil İntel işlemciler ve Z270 chipset için mini itx özel bir oyuncu anakartı diyebiliriz. Anakart mini itx yapısına mümkün olduğunca oyuncuların istediği tüm güzellikleri koymuş. Bunlardan bir tanesi Wifi antenler. 867Mbps’ye kadar aktarım hızı sunan 2 adet çift bant 2.4/5GHz antenler ile en iyi kablosuz ve çevrim içi hızları sağlarken Bluetooth 4.1 desteği de sunuyor.

Ayrıca yeni teknoloji ve gittikçe gelişen depolama çözümü olan Çift PCIe Gen3 2 adet M.2 SSD yuvası (1adet tip 22110, 1adet tip 2280) sayesinde inanılmaz performans için NVMe SSD RAID desteği de bulunuyor. 2 adet M.2 yuvası ve 1 adet PCIe x16 yuvası ile RAID konfigürasyonu oluşturup 7. nesil Intel Core platformunda dünyanın en hızlı veri aktarım hızlarını kullanabiliyoruz.

ROG Sonic Studio III ses efekt programı sayesinde heyecan verici oyun içi anlarınızı paylaşabilir ve Sonic Studio III, uygulama seviyesinde anlık ses profilleri için özellik seçimi ve tam netlik için konuşmalarda gelişmiş gürültü filtreleme de sağlar

Asus Pro Clock Teknolojisi ile 7. Nesil Intel® işlemcilerin taban saat frekanslarını 425MHz*'ye ve ötesine hız aşırtmaya imkan tanıyan, özel bir teknolojidir. Bu özel çözüm, voltaj ve taban saat hız aşırtma kontrolünü geliştirmek için ASUS TurboV işlem ünitesi ile birlikte çalışır, performansı sıradışı seviyelere çıkarmanıza imkan tanıyan heyecan verici yeni bir yoldur.Ayrıca DDR4 bellek desteğiyle ROG Striadet Z270I Gaming, hız aşırtmayla birlikte bellek frekanslarını 4266MHz ve ötesine taşımanıza imkan tanıyor! ASUS'a özgü T-Topolojili devre tasarımıyla birlikte OC Soket, çiftleme gürültüsü ve sinyal yansımasını en aza indirerek DDR4'ün tüm gücünü, muhteşem bellek hız aşırtma yeteneğiyle açığa çıkarıyor. Yenilikçi eşit uzaklıktaki bellek kanalları ile T-Topolojisi, dengeli kontrol ve güçlü hız aşırtma uyumluluğu sunuyor

ROG Strix Z270I Gaming bilgisayarınızdan maksimum oyun performansı almanız için uzman olmanız veya çok bilginiz olmasına gerek yok. 5 Yönlü Optimizasyon programı sayesinde tüm karmaşık ayarları tek tıkla kontrol edilebiliyor, overclock yapabiliyor, stabilite, serin sistem ve sessiz fan, güç tüketim dengesi ile performans artışını ayarlıyor.sunuz. Oldukça kullanışlı ve etkili olan program artık standartları belirliyor. 

Dahili termal sensörler ve 4-pin/3-pin PWM/DC modu tespiti ile Fan Xpert 4, her fanın yüksek soğutma performansı ve düşük gürültü arasındaki en iyi sağlıyor.

RAMCache II  sayesinde favori oyun ve uygulamaların yüksek hızda açılmasını ve aktif edildiği anda hızlı çalışmasını sağlamak için program bilgilerini ara belleğe alarak milisaniyeleri mikrosaniyelere dönüştürerek oyun ve program yükleme sürelerini kısaltır.

GameFirst IV ise ağ trafiğini daha hızlı, gecikmesiz çevrimiçi oyunlar için optimize eder  ve Multi-Gate Teaming özelliği ile tüm ağlarınızı en üst seviye bant genişliği ve en akıcı oyun için bir araya getiriyor.

En stabil ve kullanımı kolay, akıcı Asus BIOS ile EZ ve Advanced modlar bulunuyor. EZ modda hızlıca kurulum sağlayabilir, tarih ve zamanı ayarlayabilir, fan profilleri ve Intel Extreme Memory Profile (XMP) bellek profillerini seçebiliyoruz. Advanced modda ise sık kullandıklarınızı ve kısayollarınızı belirleyebilir, Last Modified özelliği ile en son değişiklikleri kayıt edebilir ve inceleyebilir veya Quick Notes ile kısa notlar alabilirsiniz.

Testlere başlamadan önce test sistemimizden bahsedelim;

Asus Strix Z270I Gaming Anakart ve 7700K işlemci ile yaptığımız FutureMark 3D Benchmark testlerinde oldukça şaşırtıcı elde ettik. Bir önceki nesil Skylake ve 4960X işlemcilere göre daha performanslı sonuçlar elde eden ikili , Z270-P Prime anakartı performans olarak geride bırakırken beni şaşırtdı. Mini-ITX yapısına göre daha iyi performans alacağını tahmin etmiyordum açıkcası.

Asus Strix Z270I Gaming Anakart ve 7700K işlemci Wprime, ve SuperPi testlerinde sadeve 5960X işlemcinin gerisinde kaldığı görüyoruz ki buda normal bir sonuç.

Asus Strix Z270I Gaming anakart tam anlamıyla mini bir oyuncu anakartı. Anakart görünüm ve led aydınlatması kasanız içersinde oldukça şık dururken,  üst düzey büyük boyutlu anakartlar gibi performans sunuyor. Ayrıca mini-ITX yapıda olmasına rağmen Asus'a özgü tüm özellikleri, yüksek stabiliteyi ve çok kaliteli elektronik parçalarıda bünyesinde bulundururken oldukça yararlı ve işlevsel yazılımları ile de fark yaratıyor. Oyuncular için kaliteli ses, hızlı internet/lan bağlantısı gibi özellikler anakarta artı değer katarken tüm yeni teknolojileri bizlere mini yapıda sunan anakart biz oyuculara çok iyi bir çözüm sunuyor. Özetle; mini-ITX yapıda bizlere en iyisini sunmayı başaran Asus Strix Z270I Gaming anakart Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

 Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.