Logo

Asus’un Intel’in 8.Nesil işlemcileri için üretmiş olduğu Z370 Chipsetli Asus TUF Z370-Pro Gaming Anakartını İnceliyoruz.

İntel'in Ryzen‘e cevap verme niteliğinde 8. Nesil işlemcileri ile beraber Z370 Chipseti de 22nm teknolojisi ile üretilmiş ve 6W TDP değeri sunuyor. Z270‘deki gibi PCI-Express 3.0 desteği ile gelip PCI-Express hat sayısı 24 iken Raid yapılandırması ise 0, 1, 5, 10. Özetle; mimari yapı olarak Z270=Z370 yani bir değişiklik yok ama sadece Intel 8.Nesil işlemciler ile beraber LGA1151 soketini kullanmaya devam ediyor.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart için özetle dayanıklı, stabil, LED aydınlatmalı, DDR4 4000MHz destekli,  32Gbps M.2, Intel Optane belleklere hazır ve USB 3.1 Gen 2 ile Intel LGA 1151 oyuncu anakartı diyebiliriz.

Önemli ; Soketin aynı olması sizleri yanıltmasın. Ne yazık ki BIOS ve ME sınırlandırması nedeniyle 6. nesil ve 7. nesil işlemciler soketinin LGA1151 olmasına rağmen Z370 Chipsetli bir anakartta çalışmıyor. Aynı şekilde 8. nesil işlemcilerin soketinin LGA1151 olmasına rağmen Z270/170 Chipsetli anakartlarda çalışmıyor.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart sunduğu genel özellikler;

  • ASUS OptiMem: Gelişmiş bellek hız aşırtması için sinyal bütünlüğünü koruyan, devre yollarının dikkatli şekilde rotalanması
  • Benzersiz DTS Özel ses: Stereo kulaklıklara pozisyonel ses sunarak, düşmanlarınızın yerlerini nokta atışıyla belirlemenizi sağlar
  • TUF Koruma: SafeSlot, ESD Guard’lar, DDR4 aşırı akım koruması, Digi+ VRM ve uzun ömürlülük için paslanmaz çelik arka plaka
  • TUF Parçalar: Maksimum dayanıklılık için TUF LANGuard, TUF Bobinler, TUF Kapasitörler ve TUF MOSFET’ler.
  • Fan Xpert 4 Core: Her fanın soğutma performansı ve sessizlik arasındaki en iyi dengeye sahip olmasını garantiler
  • Dahili M.2 ısı bloğu: Tutarlı depolama performansı ve gelişmiş güvenilirlik sunmak için M.2 sürücünüzü soğutur.

Asus TUF Z370-Pro Gaming Anakartı adından anlaşılacağı üzere askeri sınıf bir kart. Asus zaten bileşen konusunda oldukça iyi ve TUF serisinde bu durumu bir üst level'a taşıyor. Yüksek koruma altında olan TUF Anakartımız oldukça şık bir tasarıma sahip. Aslında bu renkler askeri terminolojide yaklaşmayın uzak durun dikkat edin veya yüksek radyasyon anlamına gelse de üzerindeki logolar, koyu sarı turuncu renkteki çizgilerle oldukça şık gözüküyor. Z370 Chipsetinin üzerinde oldukça şık bir soğutma blok bulunuyor. Bu soğutma blok üzerinde TUF sembolü ve Z370 yazısı gayet hoş bir şekilde işlenmiş. Bu kısımda herhangi bir RGB aydınlatmanın bulunmadığını söylemekte fayda var.

Anakartımızda 7 Faz, 11 Kapasitör bulunuyor bunun sayesinde overclocku güvenle yapabiliyoruz. Ana elektrik akımında oluşabilecek herhangi bir dalgalanmaya karşı 11 kopasitör ile koruma altındasınız. Keşke faz sayısını 10 olarak görebilseydik tadından yenmezdi lakin 7 faz da yeterli. Anakartta 1 adet Mosfed soğutucusu bulunuyor. Mosfed’lerin ve arka çıkışların üzerine TUF sembolü içeren bir kaplama yapılmış. Kartın üzerinde iki adet M.2 Sata yuvası bulunuyor ve bir tanesi üzerinde alüminyum soğutma bulunuyor.

Asus TUF Z370-Pro Gaming Anakart Teknik Özellikleri ;


Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart üzerinde kullanılan sertifikalı +%20 sıcaklık toleransı ve 5 kat daha uzun ömürlü askeri sınıf TUF bobinler ile donatılmış ve bu sayede işlemciye daha stabil güç sağlarken sistem kararlılığını artırır.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart koyu sarı ve siyah renk tasarımına sahip ve kenarına yerleştirilmiş, turuncu renkte parlayan LED ile tamamlanıyor. Asus yazılımı ile bu RGB aydınlatmayı her zaman açık bir şekilde parlamasını, alacakaranlık için kapanmasını veya nefes alıp veriyor gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart ses kısmında Premium Japon ses kapasitörleri ile 8-Kanal Yüksek Tanımlı Ses CODEC'i Realtek® ALC887'den yararlanmış. Ayrıca ses stereo kulaklıklarla birlikte pozisyonel ses oluşturmak için gelişmiş emülasyon teknikleri kullanan DTS Custom özelliği de bulunuyor. Üç farklı ön ayar ile (Aerial, Soundscape ve Tactial) farklı tarz oyunlarda önemli bir avantaja sahip olabiliyoruz. Oyun dünyasında MOBA, RTS, strateji ve spor oyunları için mükemmel bir çözüm sunuyor.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart üzerinde en yeni Intel® I219V ethernet kullanılmış ve Asus Turbo LAN ile Asus TUF LANGuard yazılımları ile desteklenmiş.  Bu sayede internet hızınızı en verimli şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Intel'in LAN'ının, işlemci yükünü azaltma ve sıra dışı yükseklikte TCP ve UDP akışıyla daha hızlı ve akıcı veri aktarımı sağlama gibi avantajlarıda bulunuyor. cFosSpeed trafik şekillendirme teknolojisiyle Asus Turbo LAN, sezgisel bir arayüz yardımıyla uygulama önceliğini ayarlamanıza imkan sağlarken böylece ağ gecikmesini 1.45 kata kadar düşürür!

ASUS OptiMem, bellek sinyal bütünlüğünü, bellek yollarını en iyi PCB katmanına yönlendirerek korur, T-Topoloji ile zamanla eşleşmiş sinyallemeyi, bellek yuvaları arasındaki yol uzunluklarını dengeleyerek sağlar. Bu geliştirmeler hız aşırtma ve gelişmiş kararlılık için daha fazla imkan sunarken DDR4-4000 ve ötesi bellek hızlarını mümkün kılar.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart aldığınızda sıra dışı hız aşırtma performansını deneyimlemek için, teknik uzman olmanıza gerek yok. TUF Z370-Pro Gaming, hassas voltaj kontrolü ve takibi ile verimli çalışma için OC Tuner özelliğini bünyesinde barındırıyor. OC Tuner, tüm karmaşık overclock ayarlarını tek tuşla yapmanızı sağlar.

Hem NVIDIA® SLI™ hem de AMD CrossFireX™ 2-yönlü konfigürasyonları destekleyen TUF Z370-Pro Gaming, oyunları 4K çözünürlükte ve ötesinde deneyimlemek için en yeni grafik teknolojilerinin tam gücünü kullanmanızı sağlayan çoklu GPU kurulumlarını mümkün kılar. Kutu içeriğinde ayrıca ASUS SLI HB köprüsü ile sunulur, böylece NVIDIA grafik kartlarınızın gücünü birleştirmek daha da kolay hale gelir

X4 PCI Express 3.0 bant genişliği ile M.2, 32Gbps'ye kadar veri aktarım hızlarını destekliyor. Bir işletim sistemi veya uygulama sürücüsü için mükemmel seçimdir, PC'niz ve uygulamalarınız mümkün olduğunun en hızlısında çalışır.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart arka kısmında sırasıyla 2 adet USB 2.0, DVI-D ve HDMI görüntü çıkışı, 2 adet USB 3.1 Gen 2 (turkuaz mavisi), 1 adet PS/2 klavye/mause bağlantısı, 4 adet USB 3.1 Gen 1 bağlantısı, 1 adet internet LAN soketi, 1 x Optik S/PDIF çıkışı ile ses jackları yer alıyor. Geri uyumlu USB 3.1 Gen 2 Tip-A ile bağlantı esnekliği ve 10Gbps'ye kadar yüksek hızlı veri aktarımlarını görebiliyoruz. Onboard ekran kartını kullanmak isteyen kullanıcılar için DVI-D yada HDMI bağlantısı bulunuyor. Bunların yanına bir adet Display Port olsaymış çok iyi olurmuş ama Asus maliyeti korumak istemiş olsa gerek.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart kutu içeriğinde TUF Gaming Çıkartması, TUF Sertifika kartı, Kullanıcı kılavuzu, 1 adet SLI HB KÖPRÜ (2-YOLLU-M), 1 adet M.2 SSD montaj vidası, 1 adet Destek DVD, 2 adet SATA 6Gb/s kabloları, 1 adet CPU montaj aracı, 1 adet Q-Connector ve arka panel bulunuyor. Arka panelin aleminyum metal yapısında olması bence kötü olmuş. Bazen bu parçalar portlara veya kablolara temas ederek anakartımızın elden çıkması neden olabiliyor.

Test Sİstemimiz;

Testlerimize ilk önce WPrime ve SüperPi 32M CPU Test programları ile başlıyoruz. 

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart cpu testlerinde oldukça başarılı sonuçlara imza attı diyebilirim. Z390 chipseti süperpi testinde çok azda olsa geride bırakabilen anakart oldukça başarılı.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart Futuremark 3D Mark testlerinde başarılı sonuçlara imza atarken üst düzey anakartlarla hiçbir farkının olmadığını gösteriyor bizlere.


Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart sarı/siyah renkleri ile oldukça şık tasarıma sahip ama kaplamaların üzerinde de RGB ışıklandırma bulunsaydı çok daha iyi olurdu. Anakart üzerinde sağ kısmında turuncu çizgilerin altında çok şık RGB ışıklandırma yer alıyor. Anakart da eleştirebileceğim noktalarda bir tanesi metalik yapıdaki arka paneli ve SupremeFX ses çipi bulunmaması. Ama tabiki bu özellikler üst düzey pahalı anakartlarında yer verilmiş.

Asus TUF Z370-Pro Gaming anakart Turkchip Silver Award ödülü alırken, dayanıklık konusunda üst seviyede ve bizlere yüksek performans, stabilite sunarken Asus bios ve yazılımları ile de fark yaratıyor. 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.