Logo

Gigabyte'ın B450 Yonga setine sahip microATX yapıda üst düzey özellikler sunan Gigabyte B450 AORUS M anakartını inceliyoruz.

Gigabyte B450 AORUS M anakartı çok sayıda RGB aydınlatma desteği, 1 adet M.2 yuvası, yeni nesil USB 3.1 Type A gibi öne çıkan özelliklere sahip ve fiyat/performans ürünü bir microATX anakart.

B350 çipsetinin varisi olan B450’nin farkları eski nesil APU desteğini bırakması ve AMD'nin StoreMI desteği sağlaması. Ayrıca AMD Precision Boost Overdrive ile Precision Boost 2.0 ve Extended Frequency Range 2.0 özelliklerinden de yararlanmak mümkün. Ayrıca X takısına sahip XFR destekli işlemciler ile de ek performans almak mümkün.

Birinci ve ikinci nesil Ryzen işlemciler ile Radeon Vega grafik yongasına sahip Ryzen APU’ları destekleyen B450 çipseti güncel bir BIOS sürümü ile bugün piyasadaki tüm Ryzen işlemci ve APU’ları çalıştırabiliyor olmamız iyi bir avantaj sayılabilir. Şimdi detaylara bir göz atalım.

Gigabyte B450 AORUS M anakart üzerinde 2 adet fiziksel x16 ve 1 adet PCI-Express genişleme yuvası bulunuyor. Sadece ilk slot x16 PCI-Express 3.0 standardını kullanıyor diğeri ise PCIEX4  2.0 standardında ve küçük PCIEX1 slotu ise 1 hatta sahip. Dolayısıyla maksimum performans için ekran kartının ilk fiziksel X16 slota takılması gerekmekte. Bu slotun aynı zamanda korumalı olduğunu belirtelim.

Bazı B450 chipset anakartlarda 2 adet ram slotu bulunurken Gigabyte B450 AORUS M anakart'da 4 adet DDR4 bellek slotu yer alıyor.  Toplamda 64GB bellek xmp kullanılarak 2933Mhz’e kadar ramleri çalıştırabiliyoruz.

Gigabyte B450 AORUS M anakart'da 1 adet M.2 SSD ve 6 adet Sata 6gb/s soket yuvası bulunurken, ortalama bir kullanıcının depolama ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor.

Gigabyte B450 AORUS M anakartın arka panel bağlantılarına baktığımızda APU kullanıldığında devreye giren 1 adet HDMI 2.0 ve DVI görüntü portları, 4 adet USB 3.1 Gen 1 Portlar, 2 adet USB 3.1 Type-A ve 2 adet USB 2.0 portları, RJ45 ethernet portu, optik ve analog ses çıkışları yer aldığını görüyoruz.

Relatek GbE LAN ethernet yongası ile ağ bağlantısı sunan Gigabyte B450 AORUS M anakart'da malesef Wi-Fi desteğine sahip değil. Gigabyte B450 AORUS M anakart'da ses yongası olarak Realtek ALC892 codec kullanılmış. Anakartın arkasındaki çıkışlarla 7.1 kanal hoparlörlere kadar destek verilebiliyor.Gigabyte B450 AORUS M anakartın bios ekranı ise bu şekilde. Kırmız/Siyah renk hakimiyetinde. Öncelikle belirtmek zorundayım; B450 chipsetde basit overclock işlemlerine izin veriliyor ve RAM frekansı fazla artıralamıyor. Ben maksimum 3000mhz de ramlerimi çalıştırabildim. Ayrıca voltajları ayarlayarak detaylı overclok işlemi de yapamıyoruz. Bu chipsetin özelliği. Overclocku profesyonel veya detaylı yapmak istiyorsanız X470 veya X370 chipset bir anakart almak zorundasınız. 

Gigabyte B450 AORUS M anakart üzerindeki RGB aydınlatmasını biosdan RGB FUSION ile istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Ayrıca Windows üzerinden kuracağımız RGB FUSION 2.0 yazılımı ile de aynı işlemleri yapabiliyoruz. Bu noktada RGB soketlerine ayrıca takacağımız +12V RGB aydınlatma varsa öncelikle rgb jumperlerın yerini değiştirmemiz gerekiyor. Çünkü voltaj olarak 5V ayarlı. Jumper değişikliği yaparak +12v rgb'leri çalıştırabiliyoruz.

Gigabyte B450 AORUS M anakart fan ayarlarını biosdan yapabiliyoruz. Bu arada anakart üzerinde 3 adet fan bağlantısı yer alıyor. Biri CPU diğerleri ise System Fan1 ve System Fan2 olarak isimlendirilmiş ve ne yazıkki anakartın üst tarafına konumlandırılmış. Kasa önünde 2 fan kullanacak ve 2 fanlı sıvı soğutma sistemi kullanacak iseniz mutlaka ikili fan bağlantısı tedarik etmeniz gerekiyor. Zaten neden bu kadar az fan bağlantısına yer verildiğini ve anakartın üst tarafına konumlandırıldığını anlayabilmiş değilim?    


Testleri Gigabyte B450 AORUS M anakart, AMD RYZEN 2700X işlemci, Asus Strix R9 390 8GB ekran kartı, Kingston HyperX 16(2x8) DDR4 3000Mhz ramler ve İntel 256GB NVME M2 SSD ile gerçekleştirdim.  Anakartı son bios sürümüne güncelleştirerek ve hiçbir overclock işlemi yapmadan testlerime başladım.

Gigabyte B450 AORUS M anakart ile AMD Ryzen 2700X işlemci CineBench testinde 1768 puan aldı. Bu puan standart değerler yani overclocksuz, herşey auto modunda iken alındı. Bu duruma göre iyi denilebilecek bir sonuç. Tabiki biraz overclock ile daha yüksek değerler almak mümkün ama B450 chipset bu noktada bize yardımcı olamıyor.

Gigabyte B450 AORUS M anakart 3DMARK11 benchmark testinde 5165 puan alırken ortalam bir sonuça imza attı diyebilirim. Bu durum tabiki ekran kartının biraz eskide kalmasından kaynaklanıyor. Güncel bir ekran kartı ile sonuçlar daha iyi olurdu haliyle.

Gigabyte B450 AORUS M anakart güncel 64 bit GeekBench 3 testinde ise tek çekirdek de 4372 puan, çoklu çekirdek de ise 33295 puan aldı. 


Gigabyte B450 AORUS M anakart görünüm açısından kaslı bir tasarıma sahip. Diğer B450 chipsetlere göre oldukça iyi RGB aydınlatma desteği ve 4 RAM soketi var. Ayrıca anakartın yapısal olarak biraz daha geniş olduğunu söylemeliyim. Bu anakart ile AMD Ryzen 2600X’e kadar olan işlemciler ve tek ekran kartıyla iyi sistemler toplanabilir. 2700X kullanacak iseniz bütçenize uygun X470 yonga setli anakartlar tercih etmek mantıklı olacaktır ama günümüzde X470 chipset microATX anakart henüz yok.

Artılar: Şık tasarım, B450 chipsete göre üst düzey özellikler, M.2 soğutma, oldukça iyi RGB desteği, güçlendirilmiş portlar, Dual BIOS,

Eksiler: Az sayıda fan bağlantısı ve konumları

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.