Logo

ASUS’un üst seviye X299 anakartı Prime X299-Deluxe II ile Intel’in yeni Skylake-X işlemcisi 7820X’i test ediyoruz.

Intel’in X99’dan sonraki yeni nesil üst seviye platformu X299 chipset 2066 soketi karşımıza çıktı. Asus Prime X299-Deluxe II anakartıda bu sokete sahip ve üst segmente oynayan acayip dolu anakartlardan biri.

Asus Prime X299-Deluxe II beyaz/siyah/ gri temalı bir anakart. Anakartın en önemli özelliği işlemci bloğunun hemen altında yer alan mosfet soğutucusu üzerinde işlemci hızı, sıcaklığı ve fanı hakkında bilgi gösteren 2” LiveDash OLED bir ekrana sahip olması. Ben bu ekranı daha önce hiç bir anakartda görmedim. Ayrıca anakart kutu içeriğinde ekstra fan kontrol ünitesi de yer alıyor ki bu haliyle kutu içeriği oldukça zengin olduğunu gösteriyor. M2 SSD'ler için soğutma levhalarına kadar düşünülmüş ve anakart üzerinde daha önce hiçbir anakart veya bilgisayarda rastlamadığım Aquantia AQ111C 5G Lan internet bağlantısı ve köpek balığı kuyruğu wifi anteni de yer alıyor.

Asus Prime X299-Deluxe II Anakartın Teknik Özellikleri;

İşlemci - Intel® Socket 2066 Core™ X-Serisi İşlemciler

Chipset - Intel® X299

RAM - 8 x DIMM, Maksimum 128GB, DDR4 4266(O.C.) Mhz

Depolama - 8 x SATA 6Gb/s port ve 2 x M2 SSD Slot

USB - 4 x USB 2.0 port (2 arka panel, , 2 anakartda), 3 x USB 3.1 Gen 1 port (arka panel), 5 x USB 3.1 Gen 1 port (1 arka panel, , 4 anakartda)

          1 x USB 3.1 Gen 2 kasa ön panel bağlantısı ve 2 x USB 3.1 Gen 2 port (USB Type-CTM)

Thunderbolt - 2 x Intel® Thunderbolt™ 3 port (TypeC™) DisplayPort ve Thunderbolt™ video çıkış desteği

Çoklu Ekran Kartı - NVIDIA® Quad-GPU SLI™, NVIDIA® 3-Way SLI™, NVIDIA® 2-Way SLI™, AMD Quad-GPU CrossFireX™, AMD 3-Way CrossFireX™

LAN - Aquantia AQC111C 5G LAN ve Intel® I219V, 1 x Gigabit LAN

Wireless- Intel® Wireless-AC 9260, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac

Bluetooth- Bluetooth® 5.0

SES - Crystal Sound 3 ses çipi ile Realtek® S1220A 8-Channel High Definition Audio CODEC 

YAPI - ATX Form, 12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm ) 


Asus Prime X299-Deluxe II anakart Strix ailesiyle benzer çizgileri taşırken, dikkat çeken en büyük fark cpu soketinin hemen altında yer alan PRIME yazan bilgi ekranı. Mosfetlerin soğutucusu agresif ve keskin çizgilerle bezenmiş, ciddi şekilde soğutmaya önem verilmiş gördüğünüz üzere aleminyum yapraklar ve 1 ısı borusu ile oluşan ısı hemen dağıtılıyor. Anakart çalışabilmek için 24 pin ve 2 adet 8 pin cpu güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Asus Prime X299-Deluxe II anakart metal güney köprüsü tasarımı hoş ve Auro Sync isimlendirilen rgb aydınlatma ile şık hale getirilmiş ve m2 ssd soğutma levhaları ile de bir bütünlük sağlanmış.

Asus Prime X299-Deluxe II anakartın en önemli özelliği aynı anda 3 adet Nvidia ekran kartını PCIe 3.0/2.0 x16 x16 x16 bağlantısı / arabirimi ile çalıştırabilmemiz. Anakart aynı zamanda Crossfire desteğide sunuyor.

Asus Prime X299-Deluxe II anakart üzerinde 4 pin, 2 adet pompa, 1 adet CPU ve diğeri kasa fanı olmaz üzere toplamda 7 adet fan/pompa bağlantısı yer alıyor. Ayrıca RGB aydınlatma için 4 adet rgb soket de anakart üzerinde yer alıyor. Eğer fan bağlantısı yetersiz diyorsanız Asus bunu da düşünerek kasamıza monte edebileceğimiz Fan Genişletme Kartı 2 adı verien bir kartı da kutu içeriğinde yer vermiş. Bu kart sayesinde 6 adet 4 pin fan, 3 adet rgb ve 3 adet de termal sensör soketine de sahip olmuş oluyoruz.

Anakart kutu içeriğinde yer alan 3 x 2-pin Thermal sensör başlığıda yer alıyor. Bu sayede anakart üzerinde oluşan gerçek ısı değerlerini öğrenebiliyoruz.
Asus Prime X299-Deluxe II anakartarka panelde yok yok her tür bağlantı bulunan arka panelde ;

2 x USB 2.0

1 x Intel LAN (RJ45) port

1 x AQC-111C 5G LAN port

4 x USB 3.1 Gen 1

2 x DisplayPort IN port Thunderbolt™ 3

2 x Thunderbolt 3 port TypeC

1 x ASUS Wi-Fi GO! modül (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth v5.0

1 x Optical S/PDIF çıkış

5 x Ses jackları

Depolama olarak 6 adet Sata soketi ve 2 adet M2 SSD soketine yer verilmiş. Zaten bu bağlantılar fazlasıyla yeterli. Ayrıca anakart Intel Optane Memory desteğide sunuyor. Ayrıca 22110 formuna kadar destekli M2 SSD için, 2 adet termal pediyle beraber soğutucu 15 dereceye kadar daha serin çalışmasını sağlıyor. Hatta 3D yazıcıyla buraya bir tutucu yazdırıp, özel yuvalara vidalayıp minik bir fan bile takabiliyorsunuz, kullandığı şeyleri özelleştirmeyi sevenlere birebir.

Hepsi alışılageldik, diğer uyumlu ekipmanlarla aydınlatmaları eşlenik çalışan Aura Sync destekli çıkışlar, sağ alttaki ise adreslenebilir, yani şeritteki her LED’in rengini ayrı ayrı belirlemenize imkan sunan bir çıkış. Aura SDK ile kendi profil ve aydınlatmanızı oluşturabiliyor, başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Adreslenebilir LED şerit çıkışı, mesela NZXT Hue gibi hem yer kaplayan hem de ek bir masraf çıkaran çözümleri belirli ölçüde karşılıyor.

Ses çıkışlarının ardında ise Cyrstal Sound 3 ses olarak adlandırılan Realtek® S1220A 8-Channel High Definition Audio kodeği ile 32-bit 192kHz oynatma destekli kodek yine oynatmada 113dB sinyal-gürültü oranına sahip. Farklı PCB katmanlarıyla ayrılıp parazite karşı izole edilen, Nichocon kapasitörlerle güçlendirilmiş kulaklık amfisiyle de desteklenmiş.

Asus Prime X299-Deluxe II anakart ile beraber gelen ALL Suite yazılımı ile harikalar çıkartan Asus, biz son kullanıcılara çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Stabilite bozulmadan, tek tıkla overclock, fan hız ve gürültü düzey ayarı veya tek tıkla düşük elektrik tüketimi ve ya tüm bu görevleri tek bir hatta toplayan 5 yönlü optimazyon gibi uygulamaları ile de anakartı işlevsel bir hale getiriyor. 

Asus Prime X299-Deluxe II anakart ile birlikte Intel Core i7 7820X işlemci kullandım. i7 7820X işlemci 8 çekirdek 16 core, 3.60 GHz hızında çalışan bir işlemci ama turbo boost ile 4,2 ghz hızlarına çıkabiliyor. Soğutucu olarak Akasa Venom R10 işlemci soğutucusu, HyperX 16GB (2*8) DDR4 3000mhz ramler ve İntel 256gb nvme ssd test sistemimde yer alan diğer donanımlar oldu.

Asus Prime X299-Deluxe II anakart ve Intel 7820X işlemci Wprime ve SuperPi testlerinde liderliği aldı ve en iyi score'ları elde etti. Bu testler esnasında işlemci ile gördüğüm en yüksek sıcaklık değerleri  maksimum 52C derece oldu.

Asus Prime X299-Deluxe II anakart ve Intel 7820X işlemciile yaptığım Futuremark 3D Mark testlerinden de durum değişmedi ve oldukça iyi sonuçlara imza attı. 

Asus Prime X299-Deluxe II anakart, 2066 soketi ve Core X ailesi için başarılı bir temel taşı ve  daha üst model i9 serisi 16 çekirdekli işlemciler ile çok daha yüksek skorlar almak mümkün. Tasarım ve sunduğu özellikler ile zaten çok başarılı anakart, performans tarafında da çok iyi olduğunu gösterdi.

Sonuç olarak ASUS, Deluxe serisi anakartlarında kullandığı kaliteli bileşenler ile uzun vadeli kullanımı garanti ederken tek tuşla overclock gibi avantajlar da sunuyor. Bütün bunlar Thunderbolt 3, USB 3.1 Gen2 ve M.2 gibi güncel teknolojilerle bir araya gelince ortaya iş amaçlı PC toplayacak kullanıcılar için ideal bir anakart çıkıyor.


 

ASUS’un X99-Deluxe II anakart gibi dolu dolu bir anakart ben daha önce hiç görmedim. Yemin ederim kullandığım anakartımdan soğudum :-) Düşünebileceğimden de fazlası anakart üzerinde ve kutu içeriğinde yer alıyor. ASUS’un X99-Deluxe II anakart şık tasarımı, zengin kutu içeriği, kullanıcıya sunduğu full özellikler, yüksek performansı, soğutması ve stabilitesi ile Turkchip The Best ödülünü hak eden çok başarılı bir anakart.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.