Logo

AMD Ryzen işlemciler için microATX yapıdaki, orta seviye ve hesaplı yeni B450 chipset Asus TUF B450M Plus Gaming anakartını inceliyoruz.

Asus TUF Gaming serisi anakartlarında uzun ömürlü ve sağlam bileşenler kullanırken diğer Gaming serilerine göre biraz daha hesaplı bir ürün ailesiyle son kullanıcıya sunuyor. B450 chipset  anakartlar bir yenileme serisi. Daha güncel tasarım ve BIOS özellikleriyle kutudan çıkar çıkmaz Ryzen 5 2600 gibi işlemcileri kullanabiliyorsunuz. Bildiğiniz üzere B350 anakartlarda güncelleme gerekiyordu. Ayrıca yeni bazı teknolojiler de anakartın bünyesinde yer alıyor.

Asus TUF B450M-PLUS Gaming anakart, yüksek kaliteli ve uzun ömürlü parçaların bir araya getirildiği güçlü ve dayanıklı TUF bileşenleri barındıran ; TUF bobinler, TUF LANGuard, TUF kondansatör, TUF kapasitör ve TUF mofsetler ile birlikte geliyor. Bu parçaların kullanıcı için en büyük avantajı, uzun süreli kullanım sağlayacak kadar güçlü ve sertifikalı olmaları.

AMD B450 Yonga Seti Özellikleri:

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart Genel Özellikleri:

Arka Panel Bağlantıları ;

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart arka panelinde ne yazık ki büyük kurtarıcı tuş olan Bios/Flashback bulunmuyor. O nedenle bios update yaparken biosunuz çökerse anakartı teknik servise göndermek zorunda kalabilirsiniz.

Kutu İçeriği ;


ASUS B450M-Plus Gaming Anakartda 4 adet ram yuvasında maksimum 64GB DDR4 ram kullanabiliyoruz ve bu ramlerin maksimum hızı 3466Mhz olmak zorunda. Üzeri hızları ram taksak bile maksimum 3466Mhz hızında çalışıyor olacaklar.

Anakart üzerinde 3 adet fan ve 1 adet RGB bağlantısı yer alıyor. Fan bağlantıları 4 pin ve 1 adeti haliyle CPU Fan bağlantısı diğer ikisi ise kasa fan bağlantıları. Anakart üzerinde ATX yapısındaki B450 Plus Gaming büyük kardeşinde bulunan sıvı soğutma için 3 pin motor bağlantısı bulunmuyor ne yazık ki. Bu olumsuz durum ne yazık ki sessizliği ve işlemci çalışma sıcaklığını artırıyor.  O nedenle kasanız ATX yapıda ise Asus B450 Plus Gamingi tercih etmenizi öneririm.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakartda 1 adet M2 SSD soketi bulunuyor ve ayrıca depolama ihtiyaçlarınız için 6 adet SATA 3 soketi bulunuyor. PCI Ekran kartı soketi metal destekle desteklenmiş. Asus'un alışa geldiğimiz Q-Connection kasa bağlantısı bu anakartda bulunmuyor ne yazık ki. O nedenle kasa bağlantılarımızı kitapçığa bakarak yapmamız gerekiyor.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart biosuna F2 veya Delete tuşu ile girdiğimizde bizi EZ Mode ekranı karşılıyor. Asus'a özgü tasarımı ile kullanımı oldukça kolay ve donanımızın durumu (işlemci ve sıcaklığı, ramler, fan devir, boot sırası vb.) hakkında bize bilgiler veriyor.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart bios'da Advanced Mode'a girdiğimizde tüm ayrıntılı ayarları yapabileceğimiz temel ekran bizi karşılıyor. Bu ekranın hemen sağında Hardware Monitör yer alıyor ve bu bölümde işlemci, çarpanı, çalışma sıcaklığı ve voltajı ile ram çalışma frekansı, kapasitesi ve çalışma voltajları bulunuyor.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart, Adavanced Mod'da bulunan AI Tweaker sekmesinde tüm overclock işlemlerini yapabiliyoruz ama biraz kısıtlı olarak. Sadece ram çalışma frekansını, işlemci çarpanını ve voltajları ayarlıyabiliyoruz. Zaten bu anakartı bence Ryzen 5 serisi işlemci kullanıcakların tercih etmesi mantıklı olacaktır. Ryzen 7 işlemci serisinin gücünü biraz kısıtlamış oluyoruz. Ferrari motorunu Tofaş gurubu arabaya takmaya benziyor. Biraz abartmış olabilirim ama donanımcılar ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Test Sisteminin bazı özellikleri;

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart CPU-Z programı görüntüsüne baktığımızda işlemcimizin hakkında bilgileri görebiliyoruz.

CPU-Z programı Anakart sekmesinde anakartımız hakkında tüm bilgiyi ve üzerinde yüklü olan bios sürümünü görebiliyoruz. Anakart bana geldiğinde çok eski sürüm bios üzerinde yüklü idi. USB bellek ile bios üzerinden son sürümüne güncelledim. Sizlere naçizane tavsiyem bios update işlemini bios üzerinden usb bellek ile yapmanız. Windows üzerinden EZ Update ile yapılan update'lerde %50 ihtimalle sorun yaşanıyor ve bu anakartda Bios/Flashback tuşu yer almıyor. O nedenle sıkıntı yaşayabilir, anakartı servise göndermek zorunda kalabilirsiniz. Asus zaten servis konusunda oldukça iyi bir firma. Sıkıntı yaşamazsınız diğer firmalar gibi. Tam bu noktada bir hatıramı paylaşıyım; Daha önce başka bir marka anakart almıştım ve işlemci durumu nedeniyle mecburi yapmak zorunda olduğum bios update sonrası açılmayan PC'im nedeniyle anakartı almış olduğum Vatan bilgisayar ile gönderdiğim Markanın servisi kullanıcı hatası nedeniyle anakartı tarafıma iade etti. O nedenle Asus markasından şaşmıyorum.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart ve AMD Ryzen 7 2700X işlemci CineBench R15 Benchmark programında 1751puan aldı. Bu işlemci ile en fazla 1768puan almışım daha önce ama anakart X470 chipsetti.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart ve AMD Ryzen 7 2700X işlemci AIDA64 Benchmark CPU testinden 92491 puan almayı başardı.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart ve AMD Ryzen 7 2700X işlemci test programları olan Wprime ve SuperPi 32M testinde oldukça başarılı sonuçlara imza attı diyebilirim.

 

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart ve AMD Ryzen 7 2700X işlemci, FutureMark testlerinde de oldukça başarılıydı.


ASUS B450M-Plus Gaming Anakart bir ROG serisi kadar üst seviye özelliklere ve X470 serisinde güce sahip değil. Üst seviye sistem toplarken gözümüz ister istemez hem X470 yongasına, hem de ROG serisinin çekici ve çok özellik barındıran modellerine kayıyor. Ancak bütçe düşünüldüğünde ve kasanız microATX ise bu model ağır basıyor. O nedenle orta ve orta üst seviye sistemlerde ASUS TUF B450M-Plus Gaming anakart son derece uygun ve istikrarlı bir anakart olarak tercih edilebilir. ASUS TUF B450M Plus Gaming Türkiye’de 680TL civarında satılıyor. Piyasada 450tl fiyat civarında satılan B450M chipset daha ucuza satılan markaların anakartları bulunuyor.

Eksiler: Az sayıda Fan bağlantısı ve Sıvı Soğutma Motor bağlantısı yok.

ASUS B450M-Plus Gaming Anakart süslü özellikleri olmayabilir ama sade tasarımı, Asus'un donanım ve yazılım kalitesi ile anakart fark yaratırken Turkchip Silver Award ödülünü hak ediyor diyebilirim. 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.