Logo

  AMD'nin yeni nesil işlemcileri için geliştirdiği X570 chipset, Asrock X570 Steel Legend anakartını inceliyoruz.

ASRock’ın AMD X570 ürün serisinin bir parçası olarak piyasaya sunulan X570 Steel Legend, en yeni AMD Ryzen 3000 serisi işlemci serisinin yanı sıra, stok yapılandırmasında 3200 MHz hıza kadar çalışan Çift Kanal DDR4 belleği için de destek sunuyor. Anakart, M.2 SSD ve X570 yonga seti için sağlanan aktif soğutma ile zırhlı bir görünüme sahip ve tam RGB desteği sunuyor. Dahası, ASRock PCIe 4.0 slot desteğini en yeni grafik teknolojilerini desteklemek için anakartın çift PCIe x16 slotlarına entegre etmiş.

Asrock X570 Steel Legend anakartına baktığımızda, sağlamlık ve estetiği bir arada sunduğunu görüyoruz. En zorlu görevlerde kararlı ve güvenilir bir performans sağlamak için en iyi elektronik parçların kullanıldığı anakart, günlük kullanıcıları ve oyun meraklıları hedef alıyor.

Asrock X570 Steel Legend anakartının genel özellikleri;

Yeni nesil PCI Express 4.0, önceki 3. nesle kıyasla iki kat daha hızlı performans sergileyebiliyor. ASRock’ın ekstra bağlantı noktalarına sahip özel Çelik ekran kartı soketi, sinyal stabilitesini sağlamak ve aynı zamanda ağır grafik kartlarının PCI-E yuvasında güvenli bir şekilde durmasını sağlıyor.

Yeni nesil PCI Express 4.0 M.2 SSD'leri desteği sayesinde yıldırım hızında hızlı veri aktarma deneyimi sunarken, önceki 3. nesle kıyasla iki kat daha hızlı çalışabilirsiniz.

Asrock X570 Steel Legend Anakartının Teknik Özellikleri;


Asrock X570 Steel Legend anakart, ultra yüksek çözünürlükle en saf ses performans için çeşitli donanım ve yazılım ses çözümlerinin bir kombinasyonu olan Realtek ALC1220 ses kodeği ve Purity Sound 4 kullanılmış. Bu sayede oyun, müzik tutkunlarına 7.1 CH HD ses ve R / L ses kanalı için ayrı PCB katmanları, 120dB SNR DAC ve en keskin ses efektleri sağlanmış.

Asrock X570 Steel Legend anakart üzerinde bol miktarda, yerleşik RGB LED'leri veya bağlı LED şeritlerini, CPU fanlarını, soğutucuları, kasayı ve tüm RGB cihazlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için Polychrome RGB Sync yazılımı sayesinde rengarenk aydınlatma ve tarzınızı yansıtabiliyorsunuz. Ayrıca diğer Asrock'ın Polychrome RGB Sync sertifikalı cihazları ve aksesuarları arasında da kolayca senkronize edilebilir.

Asrock X570 Steel Legend anakart üzerinde, senkronize voltaj düşürme uygulamaları için optimize edilmiş entegre güç kademesi çözümü Dr.MOS chipi kullanılmış. Bu sayede daha yüksek akım ve her faz için 50A'i sürekli sağlayarak daha iyi termal sonuç ve daha üstün performans elde edebiliyoruz.

Asrock X570 Steel Legend anakart üzerinde Thunderbolt 3 soketi de yer alıyor. Thunderbolt 3 teknolojisini AMD X570 anakartlarına ustaca uygulayan ilk anakart üreticisi. Tek ihtiyacınız olan ayrı satılan bir Thunderbolt 3 AIC R2.0 kartı!

Asrock X570 Steel Legend anakartın önceden monte edilmiş I / O arka plakası oldukça esnek ve bu sayede herhangi bir mekanik sorun, zorluk yaşamadan kasanın şasisine kolayca yerleştirebiliyoruz.

Yeni nesil USB 3.2 Gen2 cihazlarını desteklemek ve 10 Gb / sn'ye kadar veri aktarım hızı sağlamak için arka panel'de bulunan yerleşik A ve C Tipi USB 3.2 Gen2 portları da bulunuyor.

Arka panelde ise;

- 1 x HDMI Port
- 1 x DisplayPort 1.2- 1 x PS/2 Mouse/Klavye Port
- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s) (ESD Protection)
- 1 x USB 3.2 Gen2 Type-C Port (10 Gb/s) (ESD Protection)
- 6 x USB 3.2 Gen1 Portları (ESD Protection)- 2 x Anten Portları (on I/O Panel Shield)- 1 x Optical SPDIF Out Port
- 1 x RJ-45 LAN Port with LED (ACT/LINK LED and SPEED LED)
- HD SES Jackları : Arka Speaker / Merkez / Bass / Giriş Soketi / Ön Speaker / Mikrofone (Altın Ses Jackları)

Asrock X570 Steel Legend anakart tam performanslı çalışması için 8 + 4 pin 12V güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Fakat güç kaynağınızda fazladan 4 pin güç bağlantısı yoksa problem olmadan çalışıyor ama overclcok işlemlerinde problem yaşanma ihtimali çok yüksek.

Asrock X570 Steel Legend anakart'da kullanılan premium 60A güç bobinleri, doygunluğu üç kata kadar daha iyi hale getirir, böylece anakart için gelişmiş ve geliştirilmiş Vcore voltajı sağlar. MOSFET ve yonga setinden ısıyı etkili bir şekilde alan ekstra büyük alüminyum alaşımlı ısı alıcıları, tüm sisteminizin daha istikrarlı çalışmasını sağlar. Ayrıca 820 uF ve 100 uF kapasitörlerin bir kombinasyonu ve yeni alaşım bobinleri ramlere güç dağıtımı için özel olarak tasarlanıp, yüksek derecede manyetik ve ısıya dayanıklı bir tasarıma sahip ve böylece anakart ile ram modüllerine daha kararlı ve güvenilir güç sağlıyor.  Bu kapasitörler birlikte daha net, verimli ve daha duyarlı CPU Vcore gücü sağlıyor ve overclockçular daha yüksek çalışma frekansları alabiliyor.

Bütünleşik LAN portunun yanı sıra, kullanıcılar M.2 (Key E) yuvasına takabilecekleri harici bir 802.11ac kablosuz adaptörü ile kablosuz bağlantıyıda kullanabilirler. 

Asrock X570 Steel Legend anakart, yüzeyini süsleyen siyah ve beyaz commo tasarıma ve ATX yapıda siyah bir PCB sahip.

Asrock X570 Steel Legend anakart kutu içeriği için çok zengin diyemeyeceğim. Sadece kullanım kitapçıkları, driver ve yazılım dvd'si, sata kabloları ile m2 ssd montaj vidaları kutu içeriğinde yer alıyor.


Test Sistemimiz;

  • AMD RYZEN 7 3700X İşlemci
  • HYPERX 16GB (2*8) DDR4 3000 Mhz Ram
  • ASUS Cerbarus 1070Ti Ekran Kartı
  • Intel 256GB NVME M2 SSD

Asrock X570 Steel Legend anakart ve AMD RYZEN 3700X işlemci ile gerçekleştirdiğim testlere başlamadan önce anakartı son bios sürümüne güncelleştirerek ve hiçbir overclock işlemi yapmadan testlerime başladım. CPU-Z ekran görüntüsü ise şöyle;

Asrock X570 Steel Legend anakart CineBench R15 testinde oldukça iyi sonuçlara imza attı diyebilirim.

Asrock X570 Steel Legend anakart işlemci testleri olan Wprime ve SuperPi 32M testinde oldukça iyi sonuçlara imza atarken yaptığım testlerde en iyi sonucu almayı başardı.


Asrock X570 Steel Legend anakart oldukça yüksek kaliteli bileşenler ile donatılıp, üretilmiş bir anakart. Tasarımı oldukça şık ve iyi bir görünüme sahip. En yeni ve en son teknolojileri bünyesinde bulunduruyor. Yüksek performansının yanısıra uygun fiyatı ile de fark yaratıyor. Özetle ; Asrock X570 Steel Legend anakart için Turkchip Golden Award ödülünü hak eden, sizlere tavsiye edebileceğim çok başarılı bir ürün diyebilirim.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.