Logo

Asus’un oyuncular ve profesyoneller için ürettiği Z170 Pro Anakartı inceliyoruz.

 

ASUS’un Z170 ailesine giriş yapan ve üst seviye modellerinden biri olan Z170-Pro yeni bir Skylake sistem toplamayı düşünenler için ideal bir çözüm sunuyor. En yeni teknolojilerin bir araya gelemesi ile oluşan anakart Intel’in 6. Nesil işlemci platformu, Tip A diğeri Tip C olmak üzere 2 adet USB 3.1 yuvası, M2 Sata SSD Yuvası, Sata Express portu, Crystal Sound 3 ses çipi, Asus'a özgü çok kaliteli yazılımlar ve stabil çalışma sunuyor. 

Asus Z170-Pro Anakartın En önemli özelliklerinden bahsedecek olursak;

  • 5 Yönlü Optimizasyon: Tek tıkla tüm sisteminizi optimize edin; ayrıca su soğutma için özel bir girişle
  • Dahili Intel® USB 3.1: Bir adet Tip-A girişi ile bir Tip-C yuvası
  • ASUS Pro Clock Teknolojisi: Taban hızın arttırır ve sıradışı hız aşırtma için kararlılığı arttırır
  • Crystal Sound 3, Intel LAN ve Turbo LAN: Mükemmel ses ve düşük gecikmeli ağ
  • 5X Koruma II: Gelişmiş donanım güvenliği

Crystal Sound 3 Özel ses çipi

Asus Z170-Pro Anakartta üzerinde müthiş oyun ve ses deneyimi için Crystal Sound 3 ses çipi ve manyetik korumalı çok kaliteli elektronik komponentlerden oluşan Realtek ALC 892 8 kanal ses codec’i bulunuyor.  Bu sayede ses kalitesi üst düzey ve oldukça kaliteli. 300 Ohm gücü bulunan kulaklık çıkışları da bu ses kalitesini artıran önemli etkenlerden biri. Akım korumalı Ethernet bağlantısı bulunan anakartta bu bağlantı Gigabit desteğine sahip.

Hızaşırtma

Ailenin bir diğer üyesi Z170-Pro’da olduğu gibi bu anakartta da hızaşırtma yani overclock özelliği bulunuyor. Tek tuşla yapılabilen bu hız artışı sayesinde özellikle oyunlarda daha yüksek performansa ulaşılabiliyor

M2 Sata SSD

M2 Sata SSD yuvası sayesinde daha hızlı Windows açılışı ve pc performansı sunarken sata yuvaları haricinde daha fazla depolama alanı imkanımız da oluyor.

Intel 6. Nesil platform

Anakart Intel’in kod adı Skylake olan 6. Nesil platformunu destekliyor. Yeni nesil işlemcilerle kullanılan anakarttaki slot yuvası LGA 1151 desteği sunuyor. Bu yuvaya uyumlu işlemcileri takarak kullanıyorsunuz. Anakartı aldıktan sonra işlemci tercihinde bulunurken uyumlu bir model seçmek gerekiyor. Anakart ile ilgili söyleyeceğimiz son şey ise UEFI Bios. Grafik arayüzü bulunan bu Bios ile ayarları fare ile yapabiliyorsunuz.

ASUS Z170 PRO Anakart Teknik Özellikleri ;


 


ASUS Z170 PRO Kutu İçeriğinde ;


ASUS Z170 PRO Arka panel bağlantıları ;

ASUS Z170 PRO, toplam 16Gbit/s USB 3.1 bant genişliği için en yeni Intel® USB 3.1 kontrolcüsü ile geliştirildi. Hem USB 3.1 Tip-A, hem de döndürülebilir USB 3.1 Tip-C yuvalarıyla, 10 Gbit/s'ye kadar veri aktarım hızlarını sunuyor. USb 3.0'ın iki katı. USB 3.1, halihazırdaki USB cihazlarınızla uyumludur ve aynı zamanda USB 3.1'in yüksek hızlarına da sahip oluyoruz. ASUS'a özgü USB 3.1 Boost teknolojisiyle de otomatik olarak USB 3.1 performansını daha da öteye taşırsınız!  

 

Asus'un Pro Clock teknolojisi, kullanıcılara 6.5x BCLK OC aralığı ve tek tıkla BCLK boost sunarken; genel OC sürecini daha stabil ve esnek bir hâle getiriyor. Bununla birlikte 5 yönlü optimizasyon, tek bir tıklama ile TPU (Turbo Processing Unit), EPU (Energy Processing Unit), DIGI+ Power Control, Fan Xpert 3 ve Turbo APP’i harekete geçiriyor ve sistemin o anki durumuna göre işlemci performansını ve soğutma sisteminin daha verimli kullanılmasını, enerji tasarrufu yapılmasını vw ağ ve ses ayarlarının kişiselleştirilmesine olanak tanıyor. DIGI+ Power Control sayesinde de anakart, dijital VRM ve DRAM voltaj kontrolcüleri ile optimal sistem verimliliği, stabilite ve performans sunuyor. Özetle Asus Z170-Pro anakart, özellikle OC yapmayı düşünen kullanıcılarına uzun ömür, stabilite ve sistem üzerinde tam kontrol sağlıyor.

Asus'un Turbo LAN özelliği, veri paketlerini sınıflandırıp, oyun paketlerine öncelik veriyor. Bu sayede çevrimiçi oyunlarda daha yüksek daha hzlı bir performans alıyoruz.

ve sıra geldi performans testlerine. Skylake işlemci ve Asus Z170-Pro anakart performansı nasılmış görelim. Öncelikle test sistemimizden bahsedelim;

Asus Z170-Pro ve 6700K işlemci FutureMark testlerinde hemen 4960X işlemci önünde yer alırken performans olarak göz doldurdu. Özellikle Fire Strike testinde 4960X ve 4790K işlemciyi geride bırakırken skylake işlemci ve ddr4 ramlerin performans farkını ne kadar iyi olduğunu görebiliyoruz.

Asus Z170-Pro anakart ve 6700K; işlemci benchmark programları olan SüperPi ve wPrime testlerinde yine hemen 4960X işlemcinin önünde yer alırken performansıyla Z97 chipset tüm anakartları ve 4960X işlemciyi tüm testlerde geride bırakmayı başardı.


 

Asus Z170-Pro anakart; günümüzün en yeni teknolojileri ve Asus'un bizi alıştırdığı yüksek stabiliteli bios ve 5 yönlü optimizasyon gibi güçlü özelliklerini bünyesinde bulunduran oldukça iyi bir ürün. Yeni bir sistem toplayacaksınız ve bu sistemin Z170 çipsetli bir sistem olmasını istiyorsanız Z170-Pro size en iyi ve en yeni teknolojileri uygun bir fiyat ile sunuyor. Ayrıca her ne kadar ismi gaming olarak da geçmesede oyunculara yönelik olarak Crystal Sound 3 ses çipi ile yüksek ses kalitesi, kulaklık anfisi, hızlı ethernet ve çoklu ekran kartı desteği gibi önemli avantajlar sağlıyor. Özetle ASUS Z170-Pro Anakart yüksek kaliteli bileşenleri, yazılımları ve sunduğu yüksek stabilite ile Turkchip Golden Award ödülünü hak ediyor.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.