Menu

Makale Dizini

Oyunculara yönelik ROG donanım ailesinden, hassas hız aşırtma işlemlerine imkan tanıyan mini-ITX formunda ROG Maximus VIII Impact anakartını inceliyoruz.
 
Intel Z170 Express çipset ve LGA 1151 soket tabanlı anakartta bazı bileşenler öne çıkıyor. Bunlardan birisi karta da ismini veren tamamen dijital ve tam boy voltaj regülatörü Impact Power III. Karta dikey olarak entegre edilen Impact Power III ile kullanıcılar akıcı bir güç yönetimi ve dengeli bir hız aşırtma imkanına kavuşuyor. Aslında normal anakartlardaki güç kapasitörlerin ayrılmış ve dikey hale getirilmiş hali diyebiliriz. 5 yönlü optimizasyon özelliği gerçek zamanlı kullanımı takip ederek en iyi işlemci performansı, en iyi enerji tasarrufu, dengeli enerji akışı, fan, ağ ve ses yönetimini dinamik olarak sunmaya çalışıyor. Pro Clock teknolojisi ise Skylake işlemciler için geliştirilmiş özel bir taban saat hızı oluşturma mekaniği barındırıyor ve 400MHz'den başlayarak daha da ilerisine hız aşırtma yapabilmenizi sağlıyor. Ayrıca ağır hız aşırtma durumlarında başlangıç zamanları düşürülüyor, titreşimler azaltılıyor ve denge artırılıyor.

Teknik Özellikler ;

 • Chipset Intel Z170
 • Yapı Mini-ITX
 • CPU LGA1151 uyumlu (Skylake) i7,i5,i3 işlemciiler
 • Hafıza Dual-kanal, 2 slot, maks. 32GB
 • Ses Asus SupremeFX Impact III
 • Intranet Intel Gigabit LAN, 802.11ac WiFi
 • Portlar ; Intel Z170 ile 4 x SATA 6Gbps , 1 x U.2, 6 x USB 3.0 (2 x via header), 1 x USB 3.1 Type-A, 1 x USB 3.1 Type-C, 1 x LAN, ses çıkış, giriş, mikrofon, HDMI 1.4
 • Ölçüler (mm) 170 x 170
 • Extralar LED POST code read-out, güç ve reset butonları, CMOS temizleme butonu, ayrı ses kartı, fan hub, thermister kablosu

 

 
Asus Maximus VIII Impact anakartda WiFi AC teknolojisini var ve 2x2 anten dizilimi ile destekleyen anakartta USB 3.1, USB Type-C, NVM Express, U.2 32Gb/s,1 adet PCIe 3.0 x16 gibi bağlantılar bulunurken, fan genişleme kartı ile daha fazla fan entegre edebilmeniz mümkün.
 
Asus Maximus VIII Impact anakartta ayrıca ES9023P DAC, otomatik olarak kulaklığı algılayarak ses dengelemesi yapan Sonic SenseAmp, 2VRMS kulaklık amplifikatörü ve Nichicon kapasitörler barındıran SupremeFX Impact III ses teknolojisi ile gecikmesiz veri akışını ve kontrolünü sağlayan Intel Gigabit Ethernet ve LANGuard/GameFirst teknolojileri bulunuyor. Bu sayede oyunculara tam bir oyun deneyimi sunuyor.
 
Asus Mximus VIII Impact anakartın arka çıkışında 
 
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port(s)
1 x USB 3.1 (Siyah)Type-C
1 x USB 3.1 (Kırmızı)Type-A
4 x USB 3.0 (Mavi)
1 x Optik S/PDIF çıkışı
2 x Wi-Fi anten port(s)
3 x Audio jack(s)
1 x USB BIOS Geri yükleme Düğmesi
1 x Clear CMOS button(s)
1 x Q-Code LED
1 x Start Button
1 x Reset Button bağlantıları bulunuyor.
Asus Maximus VIII Impact kutu içeriğinde arka panel, işlemci montaj aleti, wafer kablosu, fan çoğaltma kartı, çif bant wi-fi anten, etiketler, kullanım kitapçığı ve driver cdsi, termistör kablosu, wifi anteni bulunuyor.
 
Testlere başlamadan önce test sistemimizden bahsedelim ;
 • Intel Core i7 6700K İşlemci
 • EVGA GTX 980 SOC ACX 2.0 Ekran Kartı
 • OCZ Vertex 256GB SSD
 • GSkill 16 (2*8)GB DDR4 3400 Mhz Ram
 • Corsair 330R Kasa
 • HIGH POWER 1000W Power Supply
Asus Maximus VIII Impact anakart 3D Mark 11 ve 3D Mark testlerinde oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Normal boyutlardaki bir anakartdan hiçbir farkı olmadığını gösteren VIII Impact performansı ile göz dolduruyor.
Asus Maximus VIII Impact anakart Wprime ve SuperPi işlemci benchmark testlerinde iyi performansını ortaya koydu. Büyük abileri gibi iyi performansını sergilemeyi başarıyor.
 

 
Asus Maximus VIII Impact anakart Mini-ITX yapısı ile mini pc tutkunlarına en iyisini sunmayı amaçlamış. Wi-Fi ve Özel ses kartı özellikleri ile tam bir mini oyun canavarı sistem için mükemmel bir çözüm. Tüm özellikleri, yapısına göre yüksek performansı, Asus kalitesi ve şık görünümü ie Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.