Logo

AMD'nin yeni teknolojisi olan Godavari mimarisi ile üretilen APU'su A8-7670K inceliyoruz.

AMD A8-7670K, enerji verimliliği sağlayan bir AMD CPU'su ve güçlü performans gösteren AMD GPU'sunu bir arada sunan bir AMD APU'sudur. A8-7670K sayesinde kullanıcılar gündelik iş yüklerinin kolaylıkla üstesinden gelirken Windows 10 ile sorunsuz bir şekilde video içeriklerini oynatıp Counter Strike: Global Offensive gibi popüler e-Spor oyunlarınıda oynayabiliyor. 10 işlem çekirdeği (4 CPU + 6 GPU) ile güçlendirilen A8-7670K, Windows 10 ile birlikte geliştirildi ve DirectX 12 desteği var. DirectX 12 ve yeni mimari birlikte oldukça iyi performans sergiliyor.

Uyumlu uygulamalarda, iş yükünü doğru çekirdeklere otomatik olarak paylaştırıp yönlendirerek CPU ve GPU'nun bir arada çalışmasına imkan sağlayan Heterojen Sistem Mimarisi (HSA) ile yeni performans ve verimlilik sunuyor.

Bilgisayarı ofis uygulamaları için kullanıyor ya da film/müzik vs. dışında LoL, DOTA ve CS gibi oyunlarla vakit geçiriyorsanız işlemci ve ekran kartını ayrı almanıza gerek yok. AMD’nin APU ailesi işinizi fazlasıyla görecektir. Test konumuz olan 7670K ise fiyatı ve sunduğu performansla tam da aradığınız çözüm.  Dört adet Steamroller X86 çekirdeğine sahip işlemcinin yanında yer alan 6 adet GCN grafik birimli GPU, iş ve  ev kullanımı dışında çevrimiçi oyunlar için  de yüksek performans vaat ediyor.  AMD A8-7670K’nın teknik özelliklerine bir göz atalım;


 

AMD A8-7070K APU'su çarpan kilitsiz oluşundan ötürü cazibeye sahip. Hem işlemci hem de dahili grafik birimi kolayca OC yapılabiliyor. Böylece bütçe dostu iyi bir e-Spor bilgisayarına da sahip olabiliyorsunuz. Kağıt üzerinde verilen bu bilgiler gerçekte nasıl? Hemen testlere başlayalım.

Test Sistemimiz:

AMD A8 7670K işlemci

Asus H68M Plus FM2+ anakart

Kingston 2×8 GB 2400 Mhz DDR3 RAM

OCZ Vectron 256 GB SSD

İşletim Sistemi: Windows 10

AMD'nin çoklu CPU ve GPU çekirdeklerini bir arada kullanan işlemci, WinRAR testinde abisi A10-7870K'yı geride bırakmayı başarırken, İntel i3 4330'un ise gerisinde kaldı. Fakat unutmayalım GPU'da yüzde 50, işlemcide ise yüzde 20 hız artışına kadar destek verebiliyor.

AMD A8-7670K'nın 4 çekirdeği 3.6 GHz hızında çalışırken Cinebench testinde hem tek hem de çoklu çekirdek performansı olarak en son sırada kendine yer buldu. Bu arada işlemcinin hız aşırtmala ile 3.9 GHz'de çalışabiliyor. 

APU serisi olan Richland’e kıyasla çok daha başarılı GPU performansına sahip ve CPU performansı ise normal denebilir düzeyde. Intel’le göre AMD’nin hala CPU performansı konusunda biraz daha çalışması gerektiğini söyleyebilirim.
 
Godavari mimarisinin önceki mimarilere göre performansının daha iyi olduğunu gördük. Sadece performans konusunda değil, ısınma konusunda çözüm getirmiş.

AMD’nin A8-7670K APU’su sadece fiyatı ile kullanıcılara tasarruf sağlamıyor. Bu işlemciyi aldığımızda ekstra bir ekran kartı satın almamıza gerek kalmıyor. Oyunları abartılı grafiklerde oynamatmıyor ama Battlefield 4 ve Tomb Raider gibi oyunları bu APU ile orta seviye ayarlarda sorunsuz oynamak mümkün.

AMD A8-7670K günlük kullanım, giriş seviye oyunlar ve e-Spor için son derece ideal bir seçenek. Ayrıca OC yapabilir özelliği, GTX 960 ve ya R9 380’e kadar güçlü bir ekran kartı da ekleyebilirsiniz. İş ve ev kullanımı dışında şık bir HTPC/Cube kasa alıp büyük ekran TV’nizi muhteşem bir medya canavarına da dönüştürebilirsiniz. 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.