Logo

Asus'un oyuncular için ürettiği müthiş görünüme ve özelliklere sahip ROG serisi ve Intel® X99 yonga setli  RAMPAGE V EXTREME anakartı incelliyoruz.

 

Asus’un piyasadaki en üst düzey ve Republic of Gamers serisine mensup olan Rampage V Extreme, fiyatı nedeniyle pek çoğumuz için hayal olarak kalacak bir ürün olsa da sahip olduğu üstün özellikleri ile bir çok rakibinden ayrılıyor. İlk bakışta OC Panelii ve kırmızı/siyah ROG’un muhteşem tasarımı, taş gibi sağlam yapısı, çok zengin kutu içeriği ile en gelişmiş anakartlardan biri olan Rampage V Extreme; Intel’in en yeni yonga seti X99 ile LGA 2011-v3 soketi ve yeni DDR4 bellek yapısını kullanıyor. Şu anda işlemci olarak 3 adet model kullanabiliyoruz. İntel Core i7 5820, 5930K ve 5960X. 5820, 5930K 6 çekirdek, 5960X ise 8 çekirdeğe sahip. Detaylara girmeden önce anakartın teknik özelliklerine bir göz atalım;


 

Kutu İçeriği


Arka paneldeki bağlantılar :


Asus Rampage V Extreme, muhteşem kırmızı-siyah renk uyumuyla tasarlanmış. İlk bakışta ve OC Paneli gördüğümüzde Extreme bir anakakart ve çok üst seviye bir ürünle karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Normalden büyük, ATX değil E-ATX yapısındakii anakartı satın almadan önce kasanız ve anakartın ölçülerini kontrol etmenizde fayda var.

Asus Rampage V Extreme’in kaymağına; OC Panel. Asus’un hızaşırtma dünyasına hediyesi. İster harici olarak kasa dışında, ister 5.25″ sürücü yuvasına monte edilmiş şekilde kullanılabiliyor. Genel olarak hızaşırtma yapmak ve sistemi takip etmek için yaratılmış.

İki adet moda sahip; normal ve extreme. Farklı bileşenlerin voltajını azaltıp yükseltme, frekans değişimi, fan hızı ayarlama, sıcaklık ve RPM takibi gibi işlevleri yürütebiliyor. Bu kısım extreme mode için kullanılıyor. Oklarla hangi bileşenin ayar yapılacaksa seçiliyor, artı/eksilerle değişim yapılıyor. Sorun olursa sıfırlama imkanı da var. Ekranın kenarlarındaki butonlar genel kullanım için. Işığını açık kapama, modlar arası geçiş, fan modları gibi seçenekleri yönetiyorlar. Ayrıca CPU Level Up butonu da burada yer alıyor. Otomatik hızaşırtmaya yarıyor. Sol tarafta eksi seviyelerdeki sıcaklıkları ölçmek için bir konnektör var. LN2 altında işe yarayacak bu özelliği kullanabilmek için K tipi bimetal kablo kullanılması gerekiyor. İki adet LN2 potunun sıcaklığını aynı anda takip edebilmek mümkün.

Alt tarafta bilgisayar bağlantısını yapan kablo için pinler ve SATA güç girişi bulunuyor. Normalde bu SATA’yı takmanıza gerek yok. Pinler üzerinden gerekli gücü sağlayabiliyor. Ancak OC Panel’e ek fan bağlayacaksanız yetersiz kalıyor. İşte bu durumda SATA’yı kullanma vakti geliyor. Kaputunun altında ek özellikler de sunuyor. 4 adet fan yuvası da bunlardan bazıları. Ekran kısmı açı yapabiliyor. Bunun bir sebebi var. Bu sebep de 5.25″ sürücü aparatı.

Kasanıza monte ederek çok şık bir kontrol ünitesine sahip olabilirsiniz. Ekran çok olmasa da yeterli seviyede parlak. Renkleri ve keskinliği güzel. Memnun eden bir diğer özelliği de geniş görüş açılarında bile görüntünün bozulmaması.

Önceki modellerde harici olarak gelen Wi-Fi adaptörü, bu anakartta montajlanmış şekilde. Yani siz sadece anteni takıyorsunuz. İki farklı pozisyonda görev yapabiliyor. Ağ kablosundan kurtulmak adına rahatlıkla tercih edilebilir.

Asus Rampage V Exteme hem büyük, hem de Kartın ilk dikkat çeken noktalarıdan biri X99 yonga setinin sunduğu tam 8 adet bellek slotu oluyor. Baskı devresinin hınca hınc dolu olması olabildiğine ağır bir anakart. Bu ağırlığının sebebi boyutunun yanı sıra, arka kısmında bulunan metal plakalar. Bunu yazalım öncelikle.

Asus Rampage V Extreme anakart üzerinde 8 adet 4 kanal şeklinde çalışan ram soket yuvaları bulunuyor ve çok yüksek bant genişliği sunuyorlar. Özellikle bellekleri verimli kullanan uygulamalarda gözle görülür bir performans artışı vaad ediyorlar. Her bir slota 8 Gb’lık modül takmak mümkün. Yani toplamda 64 Gb kapasite kullanabiliyoruz. Hızaşırtma odaklı bir anakart olduğu için 2133 MHz desteğinin yanında hızaşırtma ile 2400, 2666, 2800, 3000 ve 3300 MHz hız seviyelerinde kullanabiliyoruz.

Asus Rampage V Extreme anakart üzerindeki güç bileşenlerinde Extreme Engine Digi+ IV adı verilen özel Japon 10K Black Metallic katı kapasitörler, özel bobin ve mosfetlerden oluşan sistem kullanılmış. Bu sayede daha az ısınan, daha stabil çalışan bir sistem elde edilirken, sistemimizi de daha iyi overclock yapabiliyoruz. 

Asus Rampage V Extreme'de 3. parti kontrolcülere gerek kalmadan bant genişliği yüksek NVIDIA SLI ve AMD CrossFire’lı sistemler kurulabiliyor. Bu nedenle tam 5 adet PCI-e x16 slotuna sahip. Bağlantı ve hız formasyonu ise şu şekilde

ve ayrıca anakart üzerinde 1 adet de PCI-e x1 yuvası bulunuyor.

Asus Rampage V Extreme anakart üzerinde 8 adet SATA3 ve 1 adet SATA Express bağlantı soketi yer alıyor. İkinci SATA Express ise ASMedia kontrolcüsünden güç alıyor. RAID 0, 1, 5 ve 10 desteği mevcut.

Asus Rampage V Extreme anakart üzerinde M.2 sata yuvasıda bulunuyor ve tam 10 Gb/s bant genişliği var. Bu sayede sistemde kullanacağınız M2 Sata SSD’ler ile son derece hızlı bir sistem oluştururken kasamızda fazladan bir boşluk yaratmış sata kablolarından da kurtulmuş oluyoruz.

 

Asus Rampage V Extreme anakartda kullanılan SupremeFX ses çipine yeni yetenekler eklenmiş. 8 kanal HD ses, kart üzerindeki diğer bileşenlerin yarattığı sinyal gürültüsünü engellemek için EMI koruması ve LED aydınlatma mevcut.   Kapasitörler ise Japon ELNA kapasitör. Sonic Radar’dan da bahsetmemek olmaz tabi. FPS oyuncuların sevdiği bu uygulama, sesin ne yönden geldiğini bir radar dahilinde kullanıcılara gösterirken, denediğimiz ve sevdiğimiz iyi bir özellik.

Asus Rampage V Extreme anakartda güç ve reset butonlarının yanında birçok voltaj ölçme noktası var. Multimetre ile kart üzerindeki farklı bileşenleri takip etmek mümkün. Profesyonel hız aşırtmacılar için düşünülmüş. Ayrıca yüksek hız aşırtma için ikinci bir 12v soketi konumlandırılmış. Opsiyonel, yani kullanmak zorunda değilsiniz. Voltaj artırımında ihtiyaç halinde kullanılan daha dengeli aktarım için yer alıyor. Çoklu grafik kartı kullanımında takılması gereken 4-pin yuva ise en alta konumlandırılmış.

Overclock deyince akıllara su soğutma da gelir tabi. Asus, kutuya eklediği X-Socket II isimli plakasıyla, alternatif soğutma bloklarının (sıvı nitrojen (LN2), kuru buz bloklaştırma) kolaylıkla monte edilmesini sağlıyor. Fan konusunda da, X99-Deluxe’ten alışık olduğumuz gelişmiş kontroller var elimizde. Kart üzerinde 8 adet 4/3 pinli kombo fan konektörü, 7 adet termal sensör bulunurken Fan Xpert 3 yazılmı ile de ön tanımlı fan profilleri arasında seçim yapabiliyor, dilersek fanın hangi deredece ne hızda çalışacağını da elle belirleyebiliyoruz.


 

Test sistemi

Asus Rampage V Extreme anakart ve 5960X işlemci ikilisi FutureMark testlerinde hemen 4960X işlemci önünde yer alırken performans olarak birinci sırada yer aldı. Özellikle Fire Strike testinde 6700K, 4960X ve 4790K işlemciyi geride bırakırken 8 çekirdek işlemci ve ddr4 ramlerin performans farkını ne kadar iyi olduğunu görebiliyoruz.


Asus Rampage V Extreme söylenecek tek bir olumsuz neden söyleyebiliriz oda pahalı oluşu. Fiyatı 1800 TL seviyelerinde. Onun dışında şık görünümü, çok zengin kutu içeriği, çok yüksek performansı, kalitesi ve sunduğu problemsiz, stabil özellikleri ile Asus Rampage V Extreme Turkchip The Best ödülü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

 

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.