Logo

Asus'un 14nm üretim teknolojisine sahip 6. jenerasyon Intel Skylake Core i7/i5/i3 işlemci ve USB 3.1 desteği sunan Z170-A anakartını inceliyoruz.

ASUS Z170-A Anakart yeni nesil Skylake işlemciler ile beraber yeni teknolojiler DDR4 ram ve USB 3.1 özelliklerini bir araya getirirken Asusa özgün özellikler ve Crystal Sound 3 ses çipi ile de oldukça iddialı. Öncelikle anakartın teknik özelliklerine bir göz atalım ;

Asus Z170-A Anakart Teknik Özelikleri ;

ASUS Z170-A, özel hız aşırtma mikro işlemcisi TurboV İşlem Birimi (TPU) ve ASUS Pro Clock teknolojisi ile sınırsız hız aşırtma desteğini problemsiz olarak sunuyor. ASUS’a özgü 5 Yönlü Optimizasyon yazılımı ile yüksek performans ve stabilite için birden fazla çözümü tek tıkla optimize ederken, ASUS T-Topology ile de 3733MHz’e varan DDR4 bellek hız aşırtma imkanı sağlıyor.

Crystal Sound 3, Intel Ethernet ile LANGuard ve Turbo LAN gibi özellikleri ile de muhteşem bir oyun deneyimi sunuyor. Kart üzerinde yer alan Tip A ve Tip C USB 3.1 portları ve M.2 Sata SSD desteği ile de hızlı veri iletimini ve performans sağlıyor.


 

 

Asus Z1170-A Anakart ilk bakışta görünüm olarak üst düzey bir oyuncu anakart gibi duruyor. Anakartı elinize aldığınızda siyah renkte kaslı yapısı dikkat çekerken, CrystalSound 3 ses çipi, DDR4 ram ve M2 Sata SSD desteği ile USB 3.1 gibi yeni teknolojiler ile göz kırpıyor.

Asus Z1170-A Anakart arka panelinde neredeyse eski yeni teknoloji tüm çıkışlar yer alıyor. Displayport, HDMI, DVI, VGA görüntü çıkışları ile 2 adet USB 3.1 (1 adet Type A ve  1 adet Type C), 2 adet USB 3.0, 2 adet USB 2.0 soket bağlantıları ile 1 adet ethetnet ve ses bağlantı çıkışları yer alıyor.

Asus Z170-A Anakart üzerinde bulunan M.2 Sata bağlantısı ile x4 PCI Express 3.0/2.0 bant genişliği ile 32Gbit/s veri aktarım hızlarına ulaşabiliyor. Bu sayede işletim sistemi ya da uygulamaları daha hızlı açılıyor ve çalışıyor. 

 

Asus Z170-A Anakart bağlantı seçenekleri arasında bulunan yeni nesil bağlantı standartıdı olan ve geriye dönük uyumlu Sata Express ile yüksek depolama hızına sahip oluyoruz. Şu anki SSD'ler, 550MB/s bant genişliğine ve SATA 6Gbit/s hızlara yakın hızlarda çalışıyorlar. Ama SATA arabirimi bu hızları tam olarak desteklyeniyor ve kullandığımız SSD'leri hızlarını sınırlıyor. Sata Express ise 8Gb/s ve 16Gb/s olmak üzere iki farklı hız değerine destek sunuyor. SFF-8639 isimli port yapısı ile gelen SATA Express’in hâlihazırda kullanılan SATA cihazlar ile de uyumluluğu söz konusu. 


Asus Z170-A Anakart üzerinde bulunan USB 3.1 teknolojisi ile 10Gbit/s gibi en yüksek hızda veri aktarım performanslarına ulaşabiliyoruz ve geriye dönük USB cihazlarınızla da tamamen uyumludur. ASUS'a özel USB 3.1 Boost teknolojisiyle de USB 3.1 performansını daha da yukarı taşıyabiliyoruz.

Asus teknolojilerinden biri olan 5 Way Optimizasyon teknolojisi sayesinde PC'imizi kolaylıkla hız, performans ve stabilte içinde çalışmasını sağlayabiliyoruz. 5 Way Optimizasyon, karmaşık ayarları tek tıkla, dinamik olarak gerçek zamanlı kullanımınıza göre sisteminizi optimize eder, böylelikle muhteşem CPU performansı, enerji tasrrufu, ultra kararlı dijital güç, serin ve sessiz fanlar, kullandığınız uygulamalar için ayarlanmış ağ ve ses ayarları sunar. Kısacası 5-Yönlü Optimizasyon, bilgisayarınızın oyun, eğlence, çalışma ve diğer her şey için en mükemmel durumda olmasını sağlar.

ASUS Pro Clock Teknolojisi, 400MHz’nin üstündeki hızı arttırılmış temel saat frekansları için 6. nesil Intel® işlemcilere yönelik tasarlanan özel bir temel saat (BCLK) üreteci içeriyor. ASUS TurboV İşlem Birimi (TPU) ile birlikte çalışarak voltaj ve temel saat hızı aşırtma kontrollerini geliştiriyor ve performansı 5.2GHz’in üzerine bile çıkarabiliyor. Çok hızlı açılma süresi, Yüksek hız aşırtmalardaki aşırı durumlarda daha düşük jitter, Ağır yüklü hız aşırtmalarda arttırılmış kararlılık gibi avantajlar sağlarken bunun için iyi bir işlemci soğutucuna ve işlemciye sahip olmanız gerekiyor.

Diğer bir Asus teknolojisi olana İkinci nesil ASUS T-Topology ile 3733MHz’e kadar DDR4 bellek hızı aşırtma imkanı sunuyor. Özel olarak geliştirilen çizgili yerleşim düzeni, parazit ve gürültüleri azaltarak bellek kararlılığını ve uyumluluğu arttıran doğru zamanlı sinyal aktarımı sağlıyor.

LANGuard koruma ile gecikmesiz ağ performansı alırken sağ ve sol ses kanalı devrelerini birbirlerinden ayıran ve kristal berraklığında oyun içi sesler için Crystal Sound 3, elektromanyetik parazitlere karşı bir ses kalkanı oluşturuyor. De-pop devre tasarımı ve ön güç düzenleyici, gürültüyü azaltmaya yardımcı olurken, ses amplifikatörü ve birinci sınıf Japon yapımı ses kapasitörleri ise oyunseverleri oyunun içine alan ses performansı sunuyor. Bu sayede oldukça kaliteli oyun içi sesler elde edebiliyoruz. Sonic Studio ve Sonic Radar II yazılımlarıyla da online oyunlarda kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle Voice Clarity özelliğiyle takım içi iletişimin yoğun olarak kullanıldığı oyunlarda kartın  performansının mükemmel olduğunu söyleyelim.

Intel Ethernet ile LANGuard koruma ve Turbo LAN teknolojileri, güvenilir çevrimiçi bağlantı ve daha iyi işlem hacmi için donanım düzeyinde koruma sağlıyor ve gecikmesiz ağ performansı sunuyor. Ayrıca kullanıcıların paket önceliğini özelleştirerek çevrimiçi oyunları kesintisiz oynamalarını da sağlıyor.

Anakart üzerinde yer alan 256 renk LED ışık kaynağı ise kullanıcıların sistemlerini özelleştirmelerini sağlamanın yanı sıra, geçerli CPU sıcaklığını gösterecek veya çalan müziğin ritmine uygun şekilde yanıp sönecek şekilde ayarlanabiliyor.

ASUS Z170-A Anakart bios ekranı oldukça şık bir görünüme sahip ve çok işlevsel. Bios update yapdığınızda PC çökmüyor ve bios içinde ihtiyaç duyduğunuz veya yapmak istediğiniz tüm işlemleri basit, ileri ve otomatik olarak rahatlıkla yapabiliyorsunuz.  

ve sıra geldi performans testlerine. Skylake işlemci ve Asus Z170-A anakart performansı nasılmış görelim. Öncelikle test sistemimizden bahsedelim;


Asus Z170-A ve 6700K işlemci FutureMark testlerinde hemen 4960X işlemci önünde yer alırken performans olarak göz doldurdu. Özellikle Fire Strike testinde 4960X ve 4790K işlemciyi geride bırakırken skylake işlemci ve ddr4 ramlerin performans farkını ne kadar iyi olduğunu görebiliyoruz.


Asus Z170-A anakart ve 6700K işlemci benchmark programları SüperPi ve wPrime testlerinde yine hemen 4960X işlemcinin önünde yer alırken performansıyla Z97 chipset tüm anakartları ve 4960X işlemciyi tüm testlerde geride bırakmayı başardı.

 


 Asus Z170-A Anakart, tüm kullanıcıları ve oyuncuları memnun edecek tüm özelliklere sahip. Örneğin Turbo LAN, M2 Sata, Sata Express, USB 3.1 (ki biri Type-A) , Crystal Sound 3, Intel Ethernet ve ROG LANGuard, 5 Way Optimizasyon, 5X Protection gibi özellikleri sayesinde sunduğu mükemmel stabilete ve yüksek performans ile biz son kullanıcıları memnun edecek bir anakart. Ayrıca anakart eski teknolojileride destekliyor.

Özetle: Yeni bir sistem toplayacaksınız ve doların çok yükseldiği bu günlerde bütçeniz sıkışık ise Asus Z170-A anakart tam size göre diyebilirim. Asus Z170-A, şık görünümü, sunduğu mükemmel stabilite, uygun fiyat ve yüksek performansı ile 1151 soket anakartlar içinde Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün diyebilirim.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.