Logo

AMD'nin giriş segmentine sunulmuş A8-7650K APU'sunu inceliyoruz.

 

AMD A8-7650K; performansı ve dual gpu teknolojisi ile iyi bir ekran kartıyla çalıştırıldığında ise yüksek oyun performansı sunuyor. CPU ve GPU'yu bir araya getiren AMD A8-7650K APU, Heterojen Sistem Mimarisi'ne sahip. Giriş segmentinde hem oyun hem de işlem performansına odaklanan AMD A8-7650K tam bir fiyat/performans işlemcisi. Detaylara geçmeden önce AMD A8-7650K APU'nun teknik özelliklerine bir göz atalım ;

AMD'nin çok çekirdekli işlemci gücünü AMD Radeon ile birleştiren mimarisi üzerine geliştirdiği ve giriş segmente konumlanan AMD'nin A8-7650K APU içinde oyun oynatma konusunda Intel’e göre daha iyi ve performanslı bir GPU taşıyor ve AMD’nin Dual Graphics özelliği sayesinde harici bir ekran kartı ile Crossfire yapılmış gibi çalışabiliyor.

AMD A8-7650K, içinde 10 adet çekirdek bulunduruyor. Bunlardan 4'ü işlemci çekirdeği, diğer 6'sı ise GPU çekirdeği için çalışıyor. Bu sayede son kullanıcıların hem günlük kullanım hem oyun, multimedya için ideal performansı sağlıyor.

AMD A8-7650K işlemcinin CPU saat hızı 3.3 GHz, maksimum ise 3.8 GHz hızında çalışabiliyor. GPU olarak AMD Radeon R7 ile güçlendirilen AMD A8-7650K, grafik işlemcisiyle ise 720 MHz saat hızı sunuyor.

FM2 ve FM2+ Soket anakartlarda kullanabildiğimiz AMD A8-7650K, 95 watt TDP yani güç tüketiyor. Ayrıca AMD'nin A8-7650K işlemcisi giriş segmentine olsada, çok daha iyi performans sunabiliyor.  Ayrıca AMD TrueAudio ve Mantle API teknolojilerini de destekliyor. 

 


AMD A8-7650K APU oyun performansında nasıl bir performans sergilediğini görebilmek için 3D Mark ve oyun içinde sadece gpu'lu ve dual graphics özelliğini kullanarak test ettik. Öncelikle test sistemimizden bahsedelim. 

 

AMD A8-7650K APU'su Tomb Raider, Bioshock ve Hitman:Absolution gibi oyunlarda 1920x1080 Full HD çözünürlükte düşük grafik detaylarında FPS değerlerine baktığımızda, hem A8-7650K Apu'su hem de Radeon R7-240 GPU'su benzer sonuçlar gösterirken Bioshock ve Tomb Raider oyunlarında her iki gpu'da ortalama 28 FPS, Hitman: Absolution'da ise 21 FPS değerleri elde edebildik. Dual Graphics teknolojisini kullanarak R7 240 ve A8-7650K APU'sunu beraber çalıştırdığımızda performansın oldukça artığını görebiliyoruz. 

PC Mark test sonuçlarına baktığımızda ise Dual Grafics teknolojisinin çok fark yarattığını göremiyoruz. 

3D Mark test sonuçlarına baktığımızda ise Dual Graphics teknolojisinin farkını görebiliyoruz. Dual Graphics teknolojisi sayesinde neredeyse 2 kat daha fazla puan alırken çok daha başarılı olduğunuz görebiliyoruz. 

AMD A8-7650K APU'sunu tekil olarak kullandığımızda giriş seviyesinde konumlandığını oyun performansı olarak giriş seviyesi ekran kartları gibi benzer seviyedeki intel işlemcilerden çok daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Dual Graphics teknolojisinin ise çok başarılı olduğunu, AMD R7 240 ekran kartı ile kullanıldığı zaman fiyat/performans olarak çok başarılı sonuçlara imza attığını gözlemliyoruz. AMD R7-240 Ekran kartı yerine üst düzey bir ekran kartı ile kullanıldığı zaman oldukça yüksek performans almanız çok daha mümkün gibi gözüküyor.

AMD A8-7650K APU; giriş seviyesine göre çok başarılı fiyat/performansı, Dual Graphics, Mantle ve AMD TrueAudio teknoloji desteği ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden oldukça başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.