Logo

Asus'un Z97 Chipsetli, ROG Armor tasarımlı ve oyunculara özel ürettiği Maximus VII Formula anakartını inceliyoruz.

Asus Maximus VII Formula ilk bakışta donanım meraklılarını, overclock tutkunlarını ve oyuncuları kalbinden vuracak çok özel bir anakart. Ayrıca fiyatı da cebimizde delik açacak kadar da pahalı. 

Asus Maximus VII Formula anakartının üzerinde ve arkasında ROG Armor isminde, anakart üzerindeki materyalleri korumanın yanı sıra sistemi ve anakart bileşenlerini serin tutarken aynı zamanda kaslı görüntüsü ile anakartın şık görünmesini sağlıyor. Ayrıca özel tıpaları altında bulunan sıvı soğutma hazneleri sayesinde sıvı soğutma sistemlerinide kullanabiliyoruz.

Öncelikle Asus Maximus VII Formula anakartın teknik özelliklerine bir göz atalım;

 • İşlemci : Intel® Socket 1150, Intel® 22 nm, for the 5th/New 4th/4th Generation Core™ i7/Core™ i5/Core™ i3/Pentium®/Celeron® İşlemci
 • Yonga Seti : Intel® Z97
 • Bellek : Çift Kanal Bellek, 4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3Grafik : Intel® HD Graphics, NVIDIA® Quad-GPU SLI™, AMD 3-Way CrossFireX™, HDMI/DisplayPort 1.2
 • Depolama : Intel® Z97 chipset : 1 x SATA Express port, 2 x SATA 6.0 Gb/s port, 1 x M.2 Socket 3, M Key,2260 tip depolama cihazları, 4 x SATA 6Gb/s port, Kırmızı
 •                   ASMedia® SATA Express: 1 x SATA Express port, 2 x SATA 6.0 Gb/s port
 •                   ASMedia® ASM1061 : 2 x SATA 6Gb/s port, Kırmızı
 • LAN : Intel® I218V, 1 x Gigabit LAN Kontrolcüsü, GAMEFIRST III, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth V4.0
 • SES : ROG SupremeFX Formula 2014 8-Kanal High Definition Audio CODEC
 • USB : 8 x USB 3.0 port, (4 adet arka panelde, Mavi, 2 adet Anakart üzerinde), 6 x USB 2.0 port (2 adet arka panelde, Siyah, 4 adet Anakart üzerinde)
 • Form Faktörü : ATX Form Factör 12 inch x 9.6 inch ( 30.5 cm x 24.4 cm )
 
 

 

ASUS Republic of Gamers (ROG) serisi olan Maximus VII Formula anakartdan özetle bahsedecek olursak; CrossChill Copper ile oyun için en iyi hibrit soğutma çözümü, SupremeFX Formula 2014 ses çipi ile oyun için en iyi ses performansını, Intel Gigabit Ethernet, GameFirst III ve LANGuard ile oyun için en iyi ağ bağlantısını sunuyor. Ayrıca Extreme Engine DIGI+ III ve TrueVolt 5V ile oyun için en iyi güç teknolojilerini bünyesinde barındırırken, ROG Armor gibi anakart üzerinde kullanılan kaliteli birinci sınıf bileşenleri ve bilgisayar toplamayı kolaylaştıran çok sayıdaki tasarım yenilikleri ile insanların kalbinde çok iyi bir yer ediniyor.

Asus Maximus VII Formula anakartın üzerinde bulunan, mini PCI Express (mPCIe) ve M.2 (10Gbit/s PCIe x2 ve 6Gbit/s SATA) yuvalarının yanı sıra en yeni kablosuz teknolojilerini sunan kompakt bağlantı modülü mPCIe Combo III + 802.11ac / Bluetooth 4.0 ile donatılmış.

Asus Maximus VII Formula bu sayede 802.11 AC ve Bluetooth 4.0 bağlantılarına da hazır. Bunun için kutu içeriğinden çıkan devreyi anakarta bağlamanız gerekiyor. Ayrıca iyi sinyal kalitesi için masaüstü şık bir anten aparatı da mevcut. Gerekli bağlantıları yaptıktan sonra pcmiz kablosuz bağlantılara kolaylıkla hazır hale geliyor. Ayrıca M2 Sata (NGFF) SSD kullanabiliyoruz. Bu sayede ek bir sata ve sata güç bağlantısı kullanmadan ayrıca bir depolama kapasitesi kazanıyoruz.

Asus Maximus VII Formula anakart arka panelinde ;

1 x PS/2 klavye/fare port
1 x DisplayPort
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port
6 x USB 3.0 (Mavi)
2 x USB 2.0 (1 port ROG Connect olarak ayarlanabilir)
1 x Optik S/PDIF çıkışı
6 x Audio jack
1 x Clear CMOS buton
1 x ROG Connect On/ Off switch

bulunuyor. USB bağlantılarının sayısı oldukça yeterli ve yan yana konumlandırılmaları da bizlere kullanım kolaylıkları sağlıyor.

Asus Maximus VII Formula anakart Intel Z97 yonga setli anakart, LGA 1150 soketlerle uyumlu. Intel'in 22 nm mimarisindeki işlemcilerini kullanan kart, Intel'in Turbo Boost teknolojisini de destekliyor. ROG Armor arasında görünen RAM slotlarına baktığımızda toplamda 32 GB kapasiteye destek veren ve hız aşırtmalarda 3300 MHz'e kadar hız artışını kaldırabilen 4 slotu görüyoruz.

Asus Maximus VII Formula, alıştığımız üzere entegre Intel HD grafik biriminin yanı sıra Nvidia Quad GPU SLI ve 3 yönlü AMD CrossFireX teknolojilerine de destek veriyor.

Asus Maximus VII Formula anakart üzerinde 6 adet sata, 4 adet esata ve Asmedia

Asus Maximus VII Formula anakartı üzerinde bulunan 120dB SNR, 600ohm ses amplifikatörlü SupremeFX ses çipi anakartın en vurucu noktalarından biri. Oyunlarda, müzik dinlerken veya film seyrederken kalitesini ortaya koyuyor ve ek bir ses kartına ihtiyaç duymuyorsunuz.


 

 

 Asus Maximus VII Formula anakart kendisi gibi kutusu da oldukça şık ve içeriğide çok zengin ve kaliteli bileşenlerden oluşuyor. Özellikle kompakt bağlantı modülü mPCIe Combo III + 802.11ac / Bluetooth 4.0 ve WiFi anteni ile fark yaratırken, kaliteli arka aynası ve yeterli sayıdaki sata kablolarıda oldukça iyi ama sata kablolarının uç kısmındaki beyaz renk yerine kırmızı renk tercih edilerek anakart ile renk uyumluluğu sağlanabilirmiş.

Kullanıcı kılavuzu
I/O Shield
8 x SATA 6Gb/s kablosu(ları)
1 x SLI köprüsü(leri)
1 x Q-bağlantısı(ları) (2 in 1)
1 x ASUS 2T2R dual band Wi-Fi moving antennas (Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac compliant)
1 x 12 in 1 ROG Kablo Etiketi(leri)
1 x ROG Kapı Askılığı(ları)
1 x mPCIe Combo III card(s) with dual-band WiFi 802.11 a/b/g/n/ac + Bluetooth v4.0 module
1 x Watch Dog game coupon

Driver CD'si içersinde :

Drivers
ROG GameFirst III
ROG RAMDisk
ROG CPU-Z
ROG Mem TweakIt
Kaspersky® Anti-Virus
DAEMON Tools Pro Standard
ASUS WebStorage
HomeCloud
ASUS Utilities yazılımları bulunuyor.


 

Öncelikle test sistemimizden bahsedelim;

 • Intel Core i7 4790K İşlemci
 • EVGA GTX 980 SOC ACX 2.0 Ekran Kartı
 • Kingston HyperX 3K 240GB SSD
 • Elixir 32 (4*8)GB DDR3 1600 Mhz Ram
 • Corsair 330R Kasa
 • HIGH POWER 1000W Power Supply

Asus Maximus VII Formula ve 4790K işlemci FutureMark testlerinde hemen 4960X işlemci arkasında yer alırken performans olarak göz doldurdu. Özellikle Fire Strike testinde neredeyse 4960X işlemciyi yakalamayı bile başarıyordu. İyi bir overclockla neredeyse 4960X işlemciyi neredeyse yakalıyordu bile.

Asus Maximus VII Fromula anakart ve 4790K işlemci benchmark programları SüperPi ve wPrime testlerinde yine hemen 4960X işlemcinin arkasında yer alırken performansıyla Z97 chipset tüm anakartları tüm testlerde geride bırakmayı başardı.

CineBench testinde de sonuç değişmedi ve 4960X işlemcinin hemen arkasında yer alarak performans farkını testlerde göstermiş oldu. 


 

 

Asus Maximus VII Formula, oyun için özel geliştirildiği için Intel Ethernet ve ROG LANGuard ile güçlendirmiş. Bu sayede online oyunlarda daha stabil, lagsız, donma olmadan ve hızlı bir performans alabiliyoruz.

Asus Maximus VII Formula, SupremeFX Formula 2014 ses chip desteği ile oyunlarda ses kalitesi ve netlik konusunda ciddi fark yaratırken Sonic Studio ve Sonic Radar II yazılımlarıyla da online oyunlarda kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle Voice Clarity özelliğiyle takım içi iletişimin yoğun olarak kullanıldığı oyunlarda kartın  performansının mükemmel olduğunu söyleyelim.

Asus Maximus VII Formula, özetle oyunculara özel bir anakart. Ayrıca ROG Armor tasarımıyla hem performansa hem de göze hitap ederken, hibrit soğutma sistemi ve SupremeFX ses desteği ve diğer tüm yazılımları mükemmel  stabil bir çalışma performansı ortaya koyarken, mükemmel overclock özelliği ve herşeyiyle 1150 soket anakartlar içinde Turkchip The Best ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.