Logo

ASRock firmasının Intel Pentium’un 20. yılı şerefine çıkardığı G3258 işlemciye özel ürettiği, uygun fiyatlı Z97M Anniversary anakartını inceliyoruz.

 

İntel'in Pentium serisi için Intel özel yapım bir işlemci olan "Pentium 20th Anniversary Edition G3258" i duyurmuştu. Anakart üreticisi ASRock da bu özel bir işlemci için özel anakartlarını piyasaya sürdü. İçersinde "Pentium Anniversary Boost" teknolojisini barındıran micro-ATX yapıdaki Z97M Anniversary ile hız aşırtma inanılmaz derecede kolaylaşıyor.

Nasıl kolaylaşıyor? ASRock'ın anakartı üzerine Intel'in Pentium 20th Anniversary Edition G3258 işlemcisini yerleştirip sistemi açıktan sonra "P" tuşuna basıyorsunuz. Karşınıza çıkan ekran üzerinden ulaşmak istediğiniz frekansı yazıyorsunuz ve gerisini "Pentium Anniversary Boost" teknolojisi otomatik olarak işlemciyi girilen frekansa çıkartıyor. İşte bu kadar kolay! 3.2 Ghz'lik stok hıza sahip olan işlemci maksimum 4.2 Ghz'e kadar çıkartılabiliyor.

Öncelikle Asrock Z97M Anniversary Anakartın teknik özelliklerine bir göz atalım ;

ASROCK Z97M Anniversary Anakart üzerinde ;

ASROCK Z97M Anniversary Anakart'da dikkatimi çeken en önemli eksiklik sadece 2 adet fan bağlantı soketine yer verilmesi. Bence bu büyük bir eksiklik. Genelde günümüz Micro ATX kasalarında ön soğutma ve arka egsoz fanı olmak üzere 2 adet fan bulunuyor. Zaten işlemci stok fanını çok gürültülü çalıştığı ve başarısız olduğu için insanlar kullanmayı tercih etmiyorlar. O nedenle iyi bir işlemci soğutucusu kullananlar ise en azından 2 adet cpu fan soket bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Eğer bu anakartı almayı düşünür,  kasanızda 2 adet fan ve iyi bir işlemci soğutucunuz varsa fanlar için satın almadan önce fan V bağlantı kablosu edinmenizi tavsiye ederim.

ASROCK Z97M Anniversary Anakart üzerinde sadece 4 pin işlemci güç bağlantısı ve 3 adet güç dengeliyici kapasitör yer alıyor. Anakartı elinize aldığınızda biraz basit bir anakart gibi duruyor.

 

ASROCK Z97M Anniversary Anakart arka panelinde ;

ASROCK Z97M Anniversary Anakart arka panelindeki USB soket sayısı 6 adet. Bunlardan 2 tanesi USB 3.0, diğerleri ise USB 2.0. Arka panel olarak diğer ATX yapıdaki anakartlardan hiç bir farkı bulunmuyor.

ASROCK Z97M Anniversary Anakart yazılım DVD'si içersinde ;

ASROCK Z97M Anniversary Anakart CD'si içersinde yer alan yazılımlar oldukça başarılı. Ayrıca bazı MSI'da olduğu gibi bios güncelleme yaptığınız zaman PC çökmüyor. Asrock A-Tuning yazılımı ile işlemciyi kolaylıkla overclock edebiliyorsunuz. Yazılımı kullandığınızda PC donmuyor, kasmıyor yada çökmüyor. Ayrıca ASRock Cloud yazılımı ile 1 yıl ücretsiz bulut depolama imkanı sağlıyor. ASRock APP Shop yazılımı ile Asrock ve diğer kullanışlı, faydalı yazılımı ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

 


ASROCK Z97M Anniversary Anakart kutu içeriği oldukça sade. Sadece 2 adet sata kablosu kutu içeriğine konulmuş. Diğer kutu içeriği ise ; Kullanım kitapçığı, Açıklayıcı yazılım broşürü, Arka panel, driver CD'si. Bu arada kullanım kitapçığından bahsetmek istiyorum. Diğer diller arasında Türkçe'de bulunuyor. Fakat tercümeyi google tercümeden yapıp basmışlar. Çok komik çevirimleri görünce çok şaşırdım. :-) Asrock'a bu konuyu ileteceğim. Test Sistemi

ASROCK Z97M Anniversary Anakart SuperPi ve wPrime işlemci testlerinde; performans olarak abisi Shuttle Z87 chipset FZ87 anakartdan daha iyi fakat Z97 chipset anakartların diğer bir adım gerisinde yer aldı. Fakat anakartın yüksek overclock kabiliyetini göz önüne aldığımızda bu farkların o kadar da önemli olmadığını söyleyebilirim.

ASROCK Z97M Anniversary Anakartına FutureMark grafik testlerini uyguladığımızda da sonuçlar değişmezken 3D Mark 11 testinde Asus Impact anakartını geride bırakabildi.   Daha önce de söylediğim gibi performans olarak Z97 chipset anakartlar arasında çok fark gözükmemektedir. ASROCK Z97M Anniversary Anakart, bu farkı yüksek overclock kabiliyeti ve çok çok uygun fiyatı ile kapatabiliyor. 

 


ASROCK Z97M Anniversary Anakartı, çok uygun fiyata Micro ATX yapıda iyi bir anakart arayanlar için güzel bir seçenek.  Diğer marka Micro ATX yapıda anakartlardan ayıran en önemli özelliği ise daha stabil çalışması, kaliteli ve çok başarılı Asrock yazılımları diyebilirim.

ASROCK Z97M Anniversary Anakartı; 250TL gibi bir fiyat etiketine sahip. Aynı chipsetli en üst düzey çok pahalı anakartlardan pek de farkı yok. Fark sadece işlemci yuvasına yerleştirilmiş daha az sayıdaki kapasitör ve transistör sayısı. Ama toplamda 2 dolar edecek bileşenler için iki kat daha fazla para vermek mantıksız gibi gözüküyor. Anakartda gördüğüm en önemli eksiklik Fan bağlantı soket sayısının oldukça az olması. Anakart üzerinde sadece 2 adet fan soketi yer alıyor. Bir tanesi CPU diğeri ise kasa ön fan bağlantısı.

Özetle ASROCK Z97M Anniversary Anakartı;  çok uygun fiyat/performans başarısı, stabil çalışması ve Asrock yazılımları ile kendine Micro ATX yapıdaki Z97 chipsetli anakartlar içinde orta-üst sıralarda yer buluyor .

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.