Logo

ASUS’un Maximus serisi Z97 chipsetli, ROG ailesine mensup Maximus VII Ranger anakartını inceliyoruz. 

Asus Maximus VII Ranger özellikle oyunculara yönelik daha ekonomik, üst düzey bir anakart olarak tasarlanmış. Anakart, ROG serisine ait kırmızı/siyah renk tasarımına sahip ve oldukça hoş gözüküyor. Anakart üzerinde yer alan Supreme FX ses çipi ve devre elemanları kırmızı led aydınlatma ile aydınlatılarak oldukça şık bir görünüm elde edilmiş. Öncelikle anakartın özelliklere bir göz atalım ; 

Asus Maximus VII Ranger Anakart Genel Özellikleri;

Asus Maximus VII Ranger Anakart Teknik Özellikleri;

 Kutu İçeriği

Asus Maximus VII RANGER’ın kutu içeriği MAXIMUS serisindeki zengin kutu içeriğini aratıyor açıkçası. Kutu içeriğinde ise şöyle ;


ASUS Maximus VII RANGER anakartı ROG serisi ürünlerindeki gibi kırmızı ve siyah renkler hakim. LGA 1150 soket yapısındaki işlemci yuvası çevresi, stabiliteyi sağlayan güç modüllerini soğutmak için konumlandırılmış pasif soğutma sistemleri bulunuyor. Ayrıca işlemcinin daha stabil çalışması ve yüksek overclock kabiliyeti için tüm anakartlarda olduğu gibi anakartın sol üst köşesine 8 pinli güç bağlantı soketi bulunuyor.

4 adet DRR3 DIMM yuvalarına 8 GB toplamda ise 32GB'a kadar kapasiteye destek veriyor. 1333MHz ve 1600MHz’e doğal destek verirken, hızaşırma ile 3200MHz’e kadar ramleri kullanabiliyoruz.

Ram DIMM yuvalarının hemen yanında kartın kontrol üniteleri ve LED göstergesi yer alıyor. LED göstergesi ve başlat tuşu, kırmızı renkte aydınlatmaya sahip. DIMM yuvaları ve kontrol ünitelerinin yanında 24 pin güç bağlantı soketi bulunuyor. Güç bağlantı soketinin hemen altında USB 3.0 bağlantısı yer alıyor.

ASUS Maximus VII RANGER anakartı üzerinde toplamda 6 adet 6 Gbps’lik SATA bağlantı soketi yer alıyor. Bu özellikteki bir anakart için SATA yuva sayısının az olduğunu düşünüyorum. Ayrıca işlemci ve PCI slotu arasına m2 SATA SSD bağlantı yuvası yerleştirilmiş. Bu yuvaya takılacak M.2 destekli bir SSD ile 10Gb/s’ye kadar hızda veri akışı ile çok hızlı bir işletim sistemi oluşturabilirsiniz.

SATA bağlantı soketlerinin hemen arkasında anakartın kendi Z87 chipsetini soğutan yine kırmızı/siyah renkte alüminyum pasif soğutucu yer alıyor. Soğutu ve üzerindeki ROG logosu yine kırmızı led ile ışıklandırılacak şık bir görünüm elde edilmiş.

 

Asus Maximus VII RANGER arka panelinde bulunan bağlantılar ise şöyle ;

Asus Maximus VII Ranger; her klasik anakartların sunduğu gibi PCIe slotlarıyla çoklu GPU desteği de sunuyor. Nvidia Quad-GPU SLI ve AMD Quad-GPU CrossFireX teknolojilerini destekliyor.

Asus Maximus VII Ranger, oyuncu anakartlarında aranan özellikle ses ve ağ noktalarında çok iyi özellikler sunuyor. Kartın üzerinde yer alan SupremeFX birimi ile harici ses kartına ekstra para ödeme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.  Ayrıca Supreme FX ses çipi ve devre elemanlarının çevresi kırmızı led ile ışıklandırılarak özellikle karanlık bir ortamlar için şık bir görünüm elde edilmiş.


Asus Maximus VII Ranger, Intel Ethernet kullanıyor ve ağ performansına da ciddi katkıda bulunurken GameFirst III teknolojisiyle de oyuncuya, oyuna daha fazla bant genişliği sağlıyor.

Asus Maximus VII Ranger, Sonic Radar II özelliği ile FPS oynarken silah ve ayak seslerinin şiddetini, geldiği yönü ekranda beliren radarla gösteriyor. Böylece düşmanın nereden geldiğini, nereden ateş ettiğini vs. ekrandan takip etme şansına sahip oluyorsunuz.

Asus Maximus VII Ranger, overclock tutkunları için Extreme Tweaker ve Tweaker’s Paradise gibi uygulamalarla, KeyBot gibi klavyeye overclock makro atamaları yapmamızı sağlıyor. Bu özelliği ile fark yaratırken birçok kullanıcının aklına bile gelmeyecek bir çok özelliği kullanıcıya sunuyor.

 Test Sistemi

ASUS Maximus VII RANGER SuperPi ve wPrime işlemci testlerinde performans olarak abisi Hero bir adım gerisinde, Gigabyte Gaming 7 anakartın bir üstünde yer aldı ki neden fiyat ve yer olarak Hero'nun altında konumlandırıldığını anlamış olduk.

ASUS Maximus VII RANGER anakartı FutureMark grafik testi uyguladığımızda da sonuçlar değişmezken yine Hero bir adım gerisinde, Gigabyte Gaming 7 anakartın bir üstünde yer aldı. Anakart bu haliyle yine çok başarılı ve Hero ile arasında fazla bir fark gözükmüyor. Bu sonuçlar haliyle Maximus VII Hero'nun işlemci yuvası çevresindeki daha fazla sayıdakı kapasitör ve transistörden kaynaklıyor.

 


 

ASUS Maximus VII RANGER, uygun fiyata üst düzey oyuncu ya da hızaşırtmacı anakart arayanlar için güzel bir seçenek.  Diğer marka Z97 anakartlardan ayıran en önemli özelliği ise daha stabil çalışması, kaliteli ve çok başarılı Asus yazılımları, dahili ve oldukça başarılı SupremeFX ses kartı ile m2 SATA yuvası ve iyi soğutma sistemi.

ASUS Maximus VII RANGER; 650TL gibi bir fiyat etiketine sahip. Aynı chipsetli en üst düzey çok pahalı anakartlardan hiçbir farkı yok. Fark sadece işlemci yuvasına yerleştirilmiş daha fazla kapasitör ve transistör sayısında yatıyor. Ama toplamda 2 dolar edecek bileşenler için iki kat daha fazla para vermek mantıksız gibi gözüküyor. Üstelik anakart oyuncular ve hızaşırmacıların ihtiyacını görecek her türlü özelliğe sahip.

Özetle ASUS Maximus VII RANGER; başarılı ve şık tasarımı, fiyat/performans başarısı, stabil çalışması ve sunduğu hoş özellikler ile Turkchip Silver Award ödülünü hak ediyor. 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.