Menu

Makale Dizini

AMD'nin Vishera kod adlı Piledriver çekirdek tasarımını kullanan 8 çekirdekli yeni işlemcisi FX-8320'yi inceliyoruz.

AMD'nin bir kaç ay önce piyasaya sürdüğü Vishera kod adlı yeni FX ailesi ise, selef Zambezi gibi Trinity destekli APU’larda kullanılan Piledriver mimarisini temel alan bir seri. İnceleme konumuz FX-8320, Zambezi'nin 315 mm2 zar alanını ve 1.2 milyar transistörünü paylaşıyor. Yani AMD bu konuda herhangi bir artırıma/değişime/geliştirmeye gitmemiş. Bilgi babından: yüzey alanının Ivy Bridge'de (tranisitör sayısı 1.4 milyar) 160mm2 olduğunu geçelim. 32nm teknolojisiyle üretilen FX-8320'nin çalışma frekansı 4.0GHz.


AMD daha önceki/yeni FX serisinde "modül" olarak adlandırdığı bir teknoloji kullanıyor. İşin özü: FX-8320 gerçek anlamda 8 çekirdeğe sahip bir model değil. AMD işlemciye gerçek 8 çekirdek yerine 4 adet modül yerleştirilmiş. Modüllerin her biri Hyper Threading'e benzer bir mantıkla çalışıyor. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi toplam 4 tane modül ve her birinin içinde 2'şerden 8 adet birim var. İşletim sistemi 8 mantıksal işlemci çekirdeği görmesine rağmen, komutları 4 adet çekirdek yerine getiriyor. Gerçek hayat uygulamalarında ise elde edilen performans, sanallaştırılan çekirdekler sayesinde üst düzey bir kazanç sağlamıyor. AMD'nin FX İşlemci tablosu ise şu şekilde ;

 

AVX, AVX 1.1, FMA3 ve AES komut setleri, yeni FX'in tüm işlemci serilerine dahil edilmiş durumda. Özellikle AES komut setinin pek çok sıkıştırma işleminde avantaj sağladığını belirtelim. Intel'in çarpan kilidi kırık işlemcilerinde (K serisi) olduğu gibi Vishera'nın çarpan kilitleri açık ve sorunsuz bir şekilde hızaşırtma yapabiliyorsunuz. İşlemcilere gömülü çift kanal DDR3 bellek denetleyicisi 1866MHz'e kadar belleklere destek veriyor ve AMD'nin soket uyumluluğu özelliğini (AM3+) yeni FX işlemcilerde koruması da büyük bir artı.