Logo

AMD'nin Vishera kod adlı Piledriver çekirdek tasarımını kullanan 8 çekirdekli yeni işlemcisi FX-8320'yi inceliyoruz.

AMD'nin bir kaç ay önce piyasaya sürdüğü Vishera kod adlı yeni FX ailesi ise, selef Zambezi gibi Trinity destekli APU’larda kullanılan Piledriver mimarisini temel alan bir seri. İnceleme konumuz FX-8320, Zambezi'nin 315 mm2 zar alanını ve 1.2 milyar transistörünü paylaşıyor. Yani AMD bu konuda herhangi bir artırıma/değişime/geliştirmeye gitmemiş. Bilgi babından: yüzey alanının Ivy Bridge'de (tranisitör sayısı 1.4 milyar) 160mm2 olduğunu geçelim. 32nm teknolojisiyle üretilen FX-8320'nin çalışma frekansı 4.0GHz.


AMD daha önceki/yeni FX serisinde "modül" olarak adlandırdığı bir teknoloji kullanıyor. İşin özü: FX-8320 gerçek anlamda 8 çekirdeğe sahip bir model değil. AMD işlemciye gerçek 8 çekirdek yerine 4 adet modül yerleştirilmiş. Modüllerin her biri Hyper Threading'e benzer bir mantıkla çalışıyor. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi toplam 4 tane modül ve her birinin içinde 2'şerden 8 adet birim var. İşletim sistemi 8 mantıksal işlemci çekirdeği görmesine rağmen, komutları 4 adet çekirdek yerine getiriyor. Gerçek hayat uygulamalarında ise elde edilen performans, sanallaştırılan çekirdekler sayesinde üst düzey bir kazanç sağlamıyor. AMD'nin FX İşlemci tablosu ise şu şekilde ;

 

AVX, AVX 1.1, FMA3 ve AES komut setleri, yeni FX'in tüm işlemci serilerine dahil edilmiş durumda. Özellikle AES komut setinin pek çok sıkıştırma işleminde avantaj sağladığını belirtelim. Intel'in çarpan kilidi kırık işlemcilerinde (K serisi) olduğu gibi Vishera'nın çarpan kilitleri açık ve sorunsuz bir şekilde hızaşırtma yapabiliyorsunuz. İşlemcilere gömülü çift kanal DDR3 bellek denetleyicisi 1866MHz'e kadar belleklere destek veriyor ve AMD'nin soket uyumluluğu özelliğini (AM3+) yeni FX işlemcilerde koruması da büyük bir artı.Test Sistemi ;

  • AMD FX-8320
  • Gigabyte 990FX-UD4 Anakart
  • 16GB(2*8) Elixir Ram
  • Kingston 240GB SSD
  • Zotac GTX 780Ti Ekran Kartı

AMD FX-8320 tek çekirdek testinde İntel i5 serisi işlemcilerin gerisinde kalırken, çoklu çekirdek testinde ise 8 çekirdek farkını gösterek i5 işlemcileri geride bırakmayı başardı. AMD FX-8320'nin, bir önceki nesil FX serisinden daha hızlı ve verimli olduğu kesin. AMD’nin 8 çekirdekli FX serisi işlemcilerinin yeni nesli X8 8320 hem 3.5 Ghz çekirdek hızına sahip hem de sahip olduğu yüksek overclock yani hız aşırtma kapasitesi ile daha fazla performans isteyenlerin birinci tercihi durumunda Ancak bu başarı temel değişimler yerine sadece artırılmış saat hızından ibaret görünüyor. Intel'in K serisi işlemcilerinde  olduğu gibi Vishera serisinin çarpan kilitleri açık ve uygun soğutma ile overclcok denemeleri yapabilirsiniz. Ancak bunun için çok iyi bir hava soğutma yada sağlam bir su soğutma kullanmanız mecburi. 125 watt'lık TDP sorunu bizlere yüksek elektrik tüketimi ve de yüksek ısı olarak yansırken overclock yapdığımızda da ne yazık ki ısı oranları oldukça problem yaşatıyor. Çılgın fan sesleri de baya bir rahatsız ediyor. Özellikle işlemci ile birlikte verilen referans tasarım soğutucunun yetersizliği ve yüksek gürültüsü can sıkabiliyor. 

 

AMD FX-8320 Futuremark 3D Mark tesitinde i5 işlemcilerin gerisinde kalırken Passmark performans testinde daha başarılıydı. Fakat Geekbench testinde durumlar tersine döndü. Özetle ; AMD, performans ve fiyat tarafında Intel i5 işlemcilerine rakip olacak bir işlemciye imza atmış. Hızaşırtma ile birçok i5 işlemci yakalayıp bir miktar geçme şansımız da var. FX-8320'nin şu an 154$'a satın alabiliyoruz. İntel işlemcilere göre daha ucuz ve daha çok çekirdek vaat eden FX-8320 için ne yazık ki çok iyi bir soğutucu ve daha yüksek güç sağlayan güç kaynağınada ihtiyaç duyabiliriz. Elinde kaliteli bir psu ve soğutucu olanlar; 8 çekirdekli yapısı sayesinde aynı anda çok miktarda program ve uygulama kullanma, hem oyun oynamak isteyen hem de ekonomik bir çözüm arayanların AMD FX serisi işlemci ve anakartları tercih etmeleri mantıklı olacaktır.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.