Logo

Asus'un R.O.G. (Republic of Gamers) ürün gamının bir parçası olan Z97 yonga setli, oyunculara özel hazırladığı yeni anakartı Maximus VII Hero inceliyoruz.

Asus'un Z87 yongasetli bir önceki Hero'su ROG serisinde giriş seviyesi olarak konumlandırmıştı. Asus bu defa giriş seviyesine Rangerı, Hero'yu ise daha üst bir model olarak karşımıza çıkarıyor.

Asus Maximus VII Hero, hem görünümde hem de performansda güçlü özellikler içeren bir anakart. İyi bir oyun sistemi toplamak isteyenler için özel üretilmiş olan anakart, online oyuncular için kışkırtıcı özellikler sunuyor. Ayrıca anakart kolay kullanım ve overclock tutkunları için özel BIOS arayüzüyle de bir hayli iddialı. Detaylara girmeden önce Asus Maximus VII Hero anakartı, dünyanın ilk iki renkli mat PCB tasarımına sahip olarak üretmiş olduğunu belirtelim. Mat plaka üzerine kırmızı ve siyahı işleyen Asus, ROG'un renkleri ile baskı devre kartını özelleştirmiş.

Asus Maximus VII Hero Anakart Genel Özellikleri;

Asus Maximus VII Hero Anakart Teknik Özellikleri;


Asus Maximus VII Hero işlemci çevresinde tamamen soğutulmuş 8 mosfet ve 15 kapasitör buunuyor. Kapasitörler voltaj/akım stabilitesi ve overclock tutkunları için kolaylıklar sunuyor.

Asus Maximus VII Hero aonakartın arka paneli, herkesin ihtiyacını karşılayacak bağlantı noktaları sunuyor. Fakat USB bağlantı noktalarının sayısı biraz az sanki. Arka panelde ;

USB BIOS Flashback tuşunun ne işe yarıyor? Anakarta yalnızca güç kaynağı bağlayarak BIOS güncellemesi yapabiliyoruz. CPU bile kullanmadan.

Asus Maximus VII Hero üzerinde 32 GB'a kadar dört adet DDR3 ram kullanabiliyoruz. Ram tipine ve yapısına göre hız aşırtmayla 3200 MHz hızına ulaşılabiliyoruz.

Asus Maximus VII Hero bios olarak iki bios kullanabiliyoruz. Birincisi Advanced mode, ikincisi EZ mode. Advanced mode bios ekranında overclock için her türlü ince detay ayarlaması yapabiliyoruz. EZMode bios ekranında ise sadece boot, ısı sensörü, fan dönüş hızları ve diğer detaylar hakkında görsel bilgi alabiliyoruz. Özellikle hız aşırtma deneyimi için gayet kullanışlı bulduğumuz BIOS, pek çok kullanışlı araca sahip. Fan profilinin izlenebileceği EZ Modu, RAM XMP profillerinin hızlı şekilde değiştirilebilmesi, CPU FAN özelleştirilebilmelerinin yapılabilmesi Maximus VII Hero'nun pozitif yönleri arasında.

Asus Maximus VII Hero; her klasik anakartların sunduğu gibi PCIe slotlarıyla çoklu GPU desteği de sunuyor. Nvidia Quad-GPU SLI ve AMD Quad-GPU CrossFireX teknolojilerini destekliyor.

Asus Maximus VII Hero, oyuncu anakartlarında aranan özellikle ses ve ağ noktalarında çok iyi özellikler sunuyor. Kartın üzerinde yer alan SupremeFX birimi ile harici ses kartına ekstra para ödeme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.  

Asus Maximus VII Hero, Intel Ethernet kullanıyor ve ağ performansına da ciddi katkıda bulunurken GameFirst III teknolojisiyle de oyuncuya, oyuna daha fazla bant genişliği sağlıyor.

Asus Maximus VII Hero, Sonic Radar II özelliği ile FPS oynarken silah ve ayak seslerinin şiddetini, geldiği yönü ekranda beliren radarla gösteriyor. Böylece düşmanın nereden geldiğini, nereden ateş ettiğini vs. ekrandan takip etme şansına sahip oluyorsunuz.

Asus Maximus VII Hero, overclock tutkunları için Extreme Tweaker ve Tweaker’s Paradise gibi uygulamalarla, KeyBot gibi klavyeye overclock makro atamaları yapmamızı sağlıyor. Bu özelliği ile fark yaratırken birçok kullanıcının aklına bile gelmeyecek bir çok özelliği kullanıcıya sunuyor.

Asus Maximus VII Hero anakart güney chipset soğutucusu ve ses devresi çevresi kırmızı led ile aydınlatılarak şık bir görünüm elde edilmiş.

Asus Maximus VII Hero anakart üzerinde 8 adet sata bağlantısı ve bir adet de m2 sata ssd pcı depolama bağlantısı bulunuyor ki bu sayı oldukça yeterli.


Asus Maximus VII Hero görünüm ve sunduğu teknik detaylara göre oldukça başarılı ama gerçekte de öylemi? Testlere geçelim ve Asus Maximus VII Hero'nun ne kadar başarılı olduğunu görelim. Öncelikle test sistemimizden bahsedelim.

 • İntel i7 4790K İşlemci
 • Nanya Elixr 32GB DDR3 1600Mhz Ram
 • Zotac GTX 780Ti Ekran Kartı
 • Kingston HyperX 240GB SSD
 • HighPower 1000W PSU
 • Corsair H100İ Soğutma ve diğer anakartlar şeklinde özetleyebiliriz.

 

Maximus VII Hero ve 4790K işlemci FutureMark testlerinde hemen 4960X işlemci arkasında yer alırken performans olarak göz doldurdu. Özellikle Fire Strike testinde neredeyse 4960X işlemciyi yakalamayı bile başarıyordu. İyi bir overclockla belki de 4960X işlemciyi yakalar vede geçebilir düşüncesindeyim.

Asus Maximus VII Hero anakart ve 4790K işlemci testleri olan SüperPi ve wPrime testlerinde yine hemen 4960X işlemcinin arkasında yer alırken performansıyla Gigabyte Z97 Gaming 7 anakartı tüm testlerde geride bırakmayı başardı.

CineBench testinde de sonuç değişmedi ve 4960X işlemcinin hemen arkasında Gigabyte Z97 Gaming 7 anakartın üzerinde yer alarak performans farkını testlerde göstermiş oldu. 

Özetle Asus Maximus VII Hero için oyuncuların ihtiyalarının Z97 chipsete bürünmüş hali diyebiliriz. İşimize yarayacak her tür teknoloji, stabilite, yüksek overclok kabiliyeti ve yüksek performansın yanı sıra Asus'un sunduğu All Suite yazılımı ve özellikle Supreme FX 2014 ses çipi ile de fark yaratırken Turkchip Golden Award ödülünü bileğinin hakkıyla kazanıyor.

 • +Yüksek performans
 • +SupremeFX 2014 mükemmel ses çipi
 • +Gelişmiş ağ özellikleri
 • +Kullanışlı BIOS
 • +Stabilite
 • +Yüksek Overclock kabiliyeti

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.