Menu

Makale Dizini

 Asus'un un oyunculara özel Mini-ITX yapısındaki Z97 chipsetli, ROG sınıfında Maximus VII Impact anakartını inceliyoruz. Yapısı küçük olsada performansıda bir o kadar büyük. Şaşıracaksınız!

Asus, ROG serisi altında Mini-ITX yapıda bir forma sahip oyunculara yönelik hazırlanmış ve yeni teknolojileri bünyesinde bulunduran güçlü özellikleri ile Asus Maximus VII Impact boyutlarıyla kullanışlı ve bir o kadar da güzel görünüyor. Öncelikle kartın genel özelliklerinden bahsedelim;

  • LGA 1150 soket 4- 5.nci nesil Intel® Core™ i3, i5, i7, Pentium® ve Celeron® işlemciler
  • Intel® Z97 Express chipset ve M.2 (PCI Express 3.0 x4) desteği
  • Impact Power II - Çok kaliteli bileşenler sayesinde mükemmel güç dağılımı
  • Intel Ethernet + LANGuard + GameFirst III – Oyunculara özel lan
  • SupremeFX Impact II + Sonic Radar II - Yeni ve geliştirilmiş ses sistemi
  • mPCIe Combo IV ve KeyBot - Hızlı Wi-Fi ve M.2 bağlantısı
  • USB UEFI BIOS ve Secure Erase

Anakarta ilk baktığımızda, siyah-kırmızı renk ile ROG tasarım görünümü, iki adet Ram DIMM slotu, bir adet PCI Express 3.0/2.0 x16 yuvası ve dikey konumlandırılmış güç ünitesi göze çarpıyor. Arka panelde dikey konumlandırılmış Impact Control panelini görüyoruz. Bu panel üzerinde durum LED’i ile ROG Connect, CMOS reset, Soundstage ve Keybot tuşları bulunuyor.

ROG 9-serisi anakartlar gibi özel güç devresi içeren anakart, ek mini kartlarla özellikleri arttırıyor. Ses kartı SupremeFX Impact II ile M.2 SSD ve Wifi/Bluetooth birleşimi olan  mPCIe Combo IV kart ile oldukça kullanışlı bir Mini ITX anakart üretilmiş. mPCIe Combo IV kart, PCIe 3.0 x4 M.2 yuvayla miniPCIe yuvayı yanyana getiriyor.

Asus Maximus VII Impact anakart çift kanal destekli çift DDR3 bellek yuvasının üst kısmında dar alan nedeniyle kilitleme mekanizması bulunmuyor.  Sadece alt kısmında kilitleme mekanizması bulunuyor.

Asus Maximus VII Impact anakart üzerinde dört adet SATA 6.0 Gbps port bulunuyor. O nedenle işletim sistemini M.2 SSD'ye kurarak boşa çıkan 1 adet sata portunu başka amaçlarla kullanabiliriz.