Logo

 Asus'un un oyunculara özel Mini-ITX yapısındaki Z97 chipsetli, ROG sınıfında Maximus VII Impact anakartını inceliyoruz. Yapısı küçük olsada performansıda bir o kadar büyük. Şaşıracaksınız!

Asus, ROG serisi altında Mini-ITX yapıda bir forma sahip oyunculara yönelik hazırlanmış ve yeni teknolojileri bünyesinde bulunduran güçlü özellikleri ile Asus Maximus VII Impact boyutlarıyla kullanışlı ve bir o kadar da güzel görünüyor. Öncelikle kartın genel özelliklerinden bahsedelim;

  • LGA 1150 soket 4- 5.nci nesil Intel® Core™ i3, i5, i7, Pentium® ve Celeron® işlemciler
  • Intel® Z97 Express chipset ve M.2 (PCI Express 3.0 x4) desteği
  • Impact Power II - Çok kaliteli bileşenler sayesinde mükemmel güç dağılımı
  • Intel Ethernet + LANGuard + GameFirst III – Oyunculara özel lan
  • SupremeFX Impact II + Sonic Radar II - Yeni ve geliştirilmiş ses sistemi
  • mPCIe Combo IV ve KeyBot - Hızlı Wi-Fi ve M.2 bağlantısı
  • USB UEFI BIOS ve Secure Erase

Anakarta ilk baktığımızda, siyah-kırmızı renk ile ROG tasarım görünümü, iki adet Ram DIMM slotu, bir adet PCI Express 3.0/2.0 x16 yuvası ve dikey konumlandırılmış güç ünitesi göze çarpıyor. Arka panelde dikey konumlandırılmış Impact Control panelini görüyoruz. Bu panel üzerinde durum LED’i ile ROG Connect, CMOS reset, Soundstage ve Keybot tuşları bulunuyor.

ROG 9-serisi anakartlar gibi özel güç devresi içeren anakart, ek mini kartlarla özellikleri arttırıyor. Ses kartı SupremeFX Impact II ile M.2 SSD ve Wifi/Bluetooth birleşimi olan  mPCIe Combo IV kart ile oldukça kullanışlı bir Mini ITX anakart üretilmiş. mPCIe Combo IV kart, PCIe 3.0 x4 M.2 yuvayla miniPCIe yuvayı yanyana getiriyor.

Asus Maximus VII Impact anakart çift kanal destekli çift DDR3 bellek yuvasının üst kısmında dar alan nedeniyle kilitleme mekanizması bulunmuyor.  Sadece alt kısmında kilitleme mekanizması bulunuyor.

Asus Maximus VII Impact anakart üzerinde dört adet SATA 6.0 Gbps port bulunuyor. O nedenle işletim sistemini M.2 SSD'ye kurarak boşa çıkan 1 adet sata portunu başka amaçlarla kullanabiliriz.


 

Asus Maximus VII Impact Anakart Özellikleri ;

Asus Maximus VII Impact arka kısımda iki haneli debug durum LED’i, ROG Connect ve Clear CMOS butonları ile yeni KeyBot ve SoundStage butonları var. Arka paneldeki diğer portlar ise HDMI, DisplayPort görüntü çıkışları, 4 adet USB 3.0, 4 adet USB 2.0, PS/2 klavye/fare,  Intel I218-V imzalı ve GameFirst III destekli Gbps ağ bağlantısı.

 Asus Maximus VII Impact Kutu İçeriği ;

Asus Maximus VII Impact, bir çok Asus teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Örneğin Sonic Radar. Özellikle FPS oynarken silah ve ayak seslerinin şiddetini ve geldiği yönü ekranda beliren radarla gösteriliyor. Böylece düşmanın nereden geldiğini, nereden ateş ettiğini vs. ekrandan da takip etme şansına sahip oluyorsunuz.

Asus Maximus VII Impact anakart KeyBot ile de dilediğiniz klavyenize makro atamalar yapabiliyoruz. ROG Connect ile sistemin durumunu, USB ile bağladığınız bir Notebook vasıtasıyla gerçek zamanlı olarak görebilir, AI Suite 3 ile sisteminizin tüm özelliklerini tek noktadan takip ve kontrol edebilirsiniz.

USB BIOS Flashback, anakarta yalnızca güç kaynağı bağlayarak BIOS güncellemesi yapmanızı sağlayacak; hayat kurtarıcı olabilecek mükemmel bir özellik.(Olmaz olmaz demeyin benim başıma geldi. Bu özellik sayesinde BIOS yüklemesi yaparak can sıkıcı zaman kaybından kurtuldum.)

USB Boost, RAMDisk, Wi-Fi GO!, Tweaker’s Paradise ve SSD Secure Erase de diğer özelliklerinden bazıları.

Dikey olarak konumlandırılmış bir PCB üzerine yerleştirilen ve arkalı önlü şık bir soğutucuyla şekillenen güç ünitesi Impact Power, Asus’un da deyimiyle “normal bir ROG anakartın vaadettiği verime, stabiliteye, uzun ömre ve overclock esnekliğine” sahip.

Asus; Maximus VII Impact anakart üzerinde verim, stabilite ve uzun ömrü sağlayabilmek için Standardın üzerinde güce ve ömre sahip olan elektronik bileşenler kullanmış. (BlackWing boğumlar, premium 10k siyah metalik katı hal kapasitörler ve NexFET MOSFET, tam dijital 8+2 faz).

Asus Maximus VII Impact anakart üzerinde TPU (Turbo Processing Unit), EPU (Energy Processing Unit), DIGI+ Power Control, Fan Xpert 3 ve Turbo APP’i harekete geçirerek sistemin o anki durumuna göre işlem performansını ve sıcaklık ayarlaması, enerji tasarrufu ve ses ayarları yapmamıza olanak sağlıyor. DIGI+ Power Control da kartın, dijital VRM ve DRAM voltaj kontrolcüleri ile maksimum sistem verimliliği, stabilite ve performansa sahip olmasını sağlıyor.

Asus; Maximus VII Impact anakarta montaj yaparken işlemciyi, ramleri, işlemci soğutucu arka paneli, ses ve mCombo kartları taktıktan sonra diğer parçaları takmanızı öneririm. Çünkü ortam biraz sıkışık.


Turkchip Test Sistemi;

ASUS MAXIMUS VII IMPACT Anakart ile kullandığım 4790K işlemci ile yaptığım CineBench testinde herhangi bir performans kaybı yaşanmadığını görüyoruz. 4770K üstünde puan alan 4790K ve Asus Maximus VII Impact ikilisi oldukça başarılı.

Passmark Performance Memory Okuma ve Yazma testinde de başarılı sonuçlar alan  ikili performansı ile göz dolduruyor.

 


 

Turkchip Test Sistemi;

 

ASUS MAXIMUS VII IMPACT Anakart ve Intel Core i7 4790K ikilisi Futuremark 3D Mark 11 testinden totalde 5322 puan almayı başaran performansı ile benzer donanıma sahip birçok bilgisayarı geride bıraktı.

 

 ASUS MAXIMUS VII IMPACT Anakart ve Intel Core i7 4790K ikilisi Futuremark 3D Mark Fire Strike testinden 10549 puan ile yine performanslarını gösterdi.

ASUS MAXIMUS VII IMPACT Anakart ve Intel Core i7 4790K ikilisi Futuremark 3D Mark Ice Storm Extreme testinde de çok iyi sonuçlar almaya devam ediyor.

ASUS MAXIMUS VII IMPACT Anakart ve Intel Core i7 4790K ikilisi Futuremark PC Mark 8 testinde de performans olarak hiçbir sıkıntısı olmadığı gibi performanslarının da oldukça iyi olduğunu gösterdiler.

 


Asus Maximus VII Impact, mini boyutlarına rağmen performansı oldukça çok iyi. Ayrıca sunduğu yeni teknoloji, özellikleri, birlikte verilen donanımı ve kutu içeriği de oldukça zengin. SupremeFX Impact II Ses kartı,  bir arada sunulan M.2 Sata SSD ve Wireless ve Bluetooth 4.0 kart birleşimi olan mPCIe Combo IV ile fark yaratıyor. Asus tam bir mini oyuncu PC'si için özel bir donanım üretmiş diyebiliriz.

Asus Maximus VII Impact 2 adet ram slotu maksimum 16gb maksimum ram kapasitesi ve mini boyutları bazı montaj problemleri yaratırken, Asus Maximus VII Impact boyutlarına göre sunduğu şık tasarımı, yüksek performansı, donanımları ile Turkchip Golden Award ödülünü hak ediyor.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.