Menu

Makale Dizini

Bünyesinde bulundurduğu en yeni teknolojileri  ile tüm karmaşık ayarları tek bir tıkla halledebileceğiniz Asus Z97 Pro anakartı inceliyoruz.

 

ASUS Z97 Pro Anakart için en yeni teknolojileri bünyesinde bulunduran bir anakart diyebiliriz. Bu anakartı satın alıp kullanmaya başladığınızda 2-3 yıl yeni teknoloji için para ayırmanız gerekmeyecek. Nedir bunlar? PCI Express 2.0 veriyolu kullanan M.2 teknolojisi ve SATA Express bağlantı arabirimi. Tabi ki Asus'a özgü teknolojilerde geliştirilerek tüketicinin kullanılımına sunulmuş. Crystal Sound 2, Wi-Fi ve Bluetooh 4.0, yeni bir bios ve 5 Yönlü Optimizasyon bunlarda bazıları.

5 Yönlü Optimizasyon ile bilgisayarınız çok daha akıllı. Sisteminizin temel yönlerini gerçek zamanlı kullanıma göre dinamik olarak optimize eder; böylece üstün işlemci performansı, günlük enerji tasarrufu son derece kararlı dijital güç, sessiz ve serin fanlar ve hatta kullandığınız uygulamalara göre özelleştirilmiş ağ trafiği ve ses ayarları elde edersiniz. Kısacası, 5 Yönlü Optimizasyon ile bilgisayarınız oyun, eğlence, üretkenlik ve diğer her şey için mükemmel hale gelir!

 • Oyunlar yüksek performansta, öncelikli bant genişliği ve canlı seslerle hızlı ve kusursuz biçimde çalışır
 • Fanlar günlük bilgisayar işlemlerinde fısıltı kadar sessiz çalışır, oyun oynarken ise üstün soğutma sağlarlar
 • Filmler takılma olmadan oynar
 • Enerji israfı azaldığından paradan tasarruf edersiniz

Asus Z97 Pro Anakart Teknik Özellikleri ;

 • Intel® Soket 1150, 5th/New 4th/4th Nesil Core™ i7/Core™ i5/Core™ i3/Pentium®/Celeron® İşlemciler ve Intel® 22 nm CPU desteği
 • 4 x DIMM, Maks. 32GB, DDR3, Dual Kanal Memory Yapısı, Intel® Extreme Memory Profile (XMP) desteği
 • 2 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 mode)
  1 x PCIe 2.0 x16 (x4 mode) *1
  4 x PCIe 2.0 x1 *2
 • Bluetooth V4.0
 • Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac,  çift bant frekans 2.4/5 GHz, ASUS Wi-Fi Go! Yazılım desteği
 • Realtek® ALC1150 8-Kanal Yüksek Kaliteli Ses CODEC-Crystal Sound 2
 • Intel® Z97 chipset :
  1 x SATA Express port, 2 x SATA 6.0 Gb/s portlarla uyumlu
  1 x M.2 Soket 3, M Key, tip 2260/2280 depolama birimi desteği (SATA & PCIE mod ile birlikte)
  4 x SATA 6Gb/s port, gri
  Raid 0, 1, 5, 10 Desteği
 • ASMedia® PCIe SATA kontrolcusü : 2 x SATA 6Gb/s port, siyah
 • 6 x USB 3.0/2.0 port (2 adet arka panelde,mavi renkte, 4 adet anakart üzerinde) 2 x USB port (2adet mavi renkte arka panelde)

TPU

Turbo İşlem Birimi (TPU) hassas voltaj kontrolü ve gelişmiş sistem takibi sağlar, optimum performans sağlamak ve ekran kartınızın potansiyelinden sonuna kadar faydalanmak için işlemci frekansları ve oranlarını değiştirebilme özgürlüğü sunar.

EPU

Enerji İşleme Birimi (Energy Processing Unit - EPU) ile kart üzerinde yer alan basit bir düğme ya da AI Suite 3 aracılığıyla sistem çapında gerçek zamanlı güç tasarrufundan faydalanabilirsiniz. EPU, güç tüketimini otomatik olarak algılar ve bilgisayarın ihtiyacına göre ayarlar. Ayrıca işlemci voltajını belirlenen bir düzeye indirebilir ya da Away (Uzakta) Modu ile daha da fazla tasarruf sağlayabilir. Away (Uzakta) Modu, siz bilgisayar başında değilken kullanılmayan ekstra giriş-çıkış kumandalarını kapatır ve ekran kartının güç düzeyini azaltır, böylece bilgisayar ihtiyacı olan enerjiden bir damla bile fazlasını tüketmez!

Fan Xpert 3

Fan Xpert 3, 4-pinli/3-pinli işlemci ve kasa fanı kontrollerini tek bir yerde toplar. Fanların özelliklerini tarayarak her biri için termal sensörler tarafından algılanan alanlara özel sıcaklılara dayanan özel ayarlar sağlar. Böylece tüm fanların en üstün soğutma performansı ve düşük gürültü dengesi sağlanmış olur. Fan Xpert 3, hem işlemci hem de kasa fanları için donanım seviyesinde PWM/DC kombo modunu destekler. Üstelik düşük yük durumunda ekstra sessiz ve enerji tasarruflu çalışma performansı sağlamak için işlemci fanı hızını varsayılan minimum değerin altına indirebilir.

DIGI+ Güç Kontrolü

Güç kontrolleri anakart tasarımlarının en temel bileşenlerindendir. ASUS DIGI+ Güç Kontrolü ile akıllı işlemci güç çekişi algılama, Intel VRD12.5 koşullarına da tam uyum sağlayan, endüstrinin öncülerinden yenilikçi bir teknolojidir. DIGI+ Güç Kontrolü, üstün esnekliği ve hassas kontrolü ile hız aşırtma potansiyelini, sistem kararlılığını ve enerji verimliliğini arttırır.

Turbo App

Düşmanın uzaktan gelen ayak seslerini duyun. Döner, odaklanır ve silahınızla yaylım ateşine başlayın. Sizin için bir zafer daha! Bir oyuncu olarak, oyunun ancak en hızlı hareketlerle kazanılabileceğini biliyorsunuz ve bu yüzden ASUS'a özgü Turbo Uygulamasına ihtiyacınız var. Turbo Uygulaması, sevdiğiniz oyunlarda zaferinizi garantilemek için gereken her şeyi hızlandırmanızı sağlayan kullanımı kolay bir ayar paneli! Hız aşırtma yapın, oyun verilerine ağınızda öncelik tanıyın ve olağanüstü net sesler ve oyun içi sohbet imkanı için ses ayarlarını optimize edin. Tarihi kazananlar yazar, bu yüzden savaşa Turbo Uygulaması olmadan katılmayın.