Logo

Bünyesinde bulundurduğu en yeni teknolojileri  ile tüm karmaşık ayarları tek bir tıkla halledebileceğiniz Asus Z97 Pro anakartı inceliyoruz.

 

ASUS Z97 Pro Anakart için en yeni teknolojileri bünyesinde bulunduran bir anakart diyebiliriz. Bu anakartı satın alıp kullanmaya başladığınızda 2-3 yıl yeni teknoloji için para ayırmanız gerekmeyecek. Nedir bunlar? PCI Express 2.0 veriyolu kullanan M.2 teknolojisi ve SATA Express bağlantı arabirimi. Tabi ki Asus'a özgü teknolojilerde geliştirilerek tüketicinin kullanılımına sunulmuş. Crystal Sound 2, Wi-Fi ve Bluetooh 4.0, yeni bir bios ve 5 Yönlü Optimizasyon bunlarda bazıları.

5 Yönlü Optimizasyon ile bilgisayarınız çok daha akıllı. Sisteminizin temel yönlerini gerçek zamanlı kullanıma göre dinamik olarak optimize eder; böylece üstün işlemci performansı, günlük enerji tasarrufu son derece kararlı dijital güç, sessiz ve serin fanlar ve hatta kullandığınız uygulamalara göre özelleştirilmiş ağ trafiği ve ses ayarları elde edersiniz. Kısacası, 5 Yönlü Optimizasyon ile bilgisayarınız oyun, eğlence, üretkenlik ve diğer her şey için mükemmel hale gelir!

Asus Z97 Pro Anakart Teknik Özellikleri ;

TPU

Turbo İşlem Birimi (TPU) hassas voltaj kontrolü ve gelişmiş sistem takibi sağlar, optimum performans sağlamak ve ekran kartınızın potansiyelinden sonuna kadar faydalanmak için işlemci frekansları ve oranlarını değiştirebilme özgürlüğü sunar.

EPU

Enerji İşleme Birimi (Energy Processing Unit - EPU) ile kart üzerinde yer alan basit bir düğme ya da AI Suite 3 aracılığıyla sistem çapında gerçek zamanlı güç tasarrufundan faydalanabilirsiniz. EPU, güç tüketimini otomatik olarak algılar ve bilgisayarın ihtiyacına göre ayarlar. Ayrıca işlemci voltajını belirlenen bir düzeye indirebilir ya da Away (Uzakta) Modu ile daha da fazla tasarruf sağlayabilir. Away (Uzakta) Modu, siz bilgisayar başında değilken kullanılmayan ekstra giriş-çıkış kumandalarını kapatır ve ekran kartının güç düzeyini azaltır, böylece bilgisayar ihtiyacı olan enerjiden bir damla bile fazlasını tüketmez!

Fan Xpert 3

Fan Xpert 3, 4-pinli/3-pinli işlemci ve kasa fanı kontrollerini tek bir yerde toplar. Fanların özelliklerini tarayarak her biri için termal sensörler tarafından algılanan alanlara özel sıcaklılara dayanan özel ayarlar sağlar. Böylece tüm fanların en üstün soğutma performansı ve düşük gürültü dengesi sağlanmış olur. Fan Xpert 3, hem işlemci hem de kasa fanları için donanım seviyesinde PWM/DC kombo modunu destekler. Üstelik düşük yük durumunda ekstra sessiz ve enerji tasarruflu çalışma performansı sağlamak için işlemci fanı hızını varsayılan minimum değerin altına indirebilir.

DIGI+ Güç Kontrolü

Güç kontrolleri anakart tasarımlarının en temel bileşenlerindendir. ASUS DIGI+ Güç Kontrolü ile akıllı işlemci güç çekişi algılama, Intel VRD12.5 koşullarına da tam uyum sağlayan, endüstrinin öncülerinden yenilikçi bir teknolojidir. DIGI+ Güç Kontrolü, üstün esnekliği ve hassas kontrolü ile hız aşırtma potansiyelini, sistem kararlılığını ve enerji verimliliğini arttırır.

Turbo App

Düşmanın uzaktan gelen ayak seslerini duyun. Döner, odaklanır ve silahınızla yaylım ateşine başlayın. Sizin için bir zafer daha! Bir oyuncu olarak, oyunun ancak en hızlı hareketlerle kazanılabileceğini biliyorsunuz ve bu yüzden ASUS'a özgü Turbo Uygulamasına ihtiyacınız var. Turbo Uygulaması, sevdiğiniz oyunlarda zaferinizi garantilemek için gereken her şeyi hızlandırmanızı sağlayan kullanımı kolay bir ayar paneli! Hız aşırtma yapın, oyun verilerine ağınızda öncelik tanıyın ve olağanüstü net sesler ve oyun içi sohbet imkanı için ses ayarlarını optimize edin. Tarihi kazananlar yazar, bu yüzden savaşa Turbo Uygulaması olmadan katılmayın.


 

Fare tarafından en kusursuz ve kolay kontrol edilebilen grafik BIOS, daha da etkileyici olacak biçimde geliştirildi. İster acemi bir kullanıcı ister deneyimli bir hız aşırtmacı olun, EZ ve Advanced (Gelişmiş) Modları ile yapmak istediklerinizi hızla ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Özel T-Topology tasarımı sayesinde, gürültü ve sinyal yansımasını en aza indirerek tam yük altında üstün bellek hızı aşırtma yeteneği sunar. İşlemciye eşit mesafede olan bellek kanalları, birden fazla bellek modülü üzerinde en dengeli kontrolü sağlar ve genel bellek uyumluluğunu arttırır.

SATA Express, iki adet PCIE 2.0 hattından 10Gbit/s veri aktarım hızı sağlayarak yakın gelecekte ihtiyaç duyulacak olan daha yüksek bant genişliği sorununu çözer. Mevcut SSD'ler, 550MB/s tüketim yaparlarken, bu SATA 6Gbit/s bağlantıları için 700-800 MB/s okuma hızlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İki SATA sürücüsüne kadar geriye dönük uyumluluk sunan SATA Express, yeni nesil bağlantı standardıdır. Sisteminizle birlikte geride kalmanızı önler.

İki yerel PCI Express 2.0 bant genişliği ile M.2 10Gbit/s'ye varan veri aktarım hızını destekler. Bilgisayarınızın bütünüyle daha hızlı çalışmasını sağladığından işletim sistemi sürücüsü için mükemmel seçimdir. Verilere daha da hızlı erişim sağlamak, uygulamaları otomatik olarak yenilemek ve uyku modundan saniyeler içinde çıkmayı sağlamak için Intel Rapid Storage Teknolojisini destekler*!

Haricen satın alınacak bir ASUS ThunderboltEX II serisi ile sisteminizi istediğiniz zaman Thunderbold teknolojisine yükseltme esnekliği sunan ilk Intel sertifikalı Thunderbolt 2 eklenti kartıdır. 20Gbit/s'ye varan* çift yönlü aktarım hızlarının keyfini çıkarabilirsiniz; USB 3.0'dan dört kat (4X) daha hızlıdır. En yeni 4K/UHD ekranlarda son derece ayrıntılı görüntüler izlerken bir yandan da bant genişliğini sömüren aygıtları kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Crystal Sound 2, oyun oynamanız, sohbet etmeniz, film seyretmeniz veya sevdiğiniz müzikleri dinlemeniz için gereken ses ayarlarını bir çırpıda optimize eder. Dahili fiziksel koruma, profesyonelce geliştirilmiş tasarım ve Japon yapımı ses kapasitörleri ile operasyonel amplifikatörleri (op-amp) de içeren birinci sınıf bileşenler sayesinde olağanüstü netlikte ve doğrulukta ses çıkışı elde edilir. Üstün seslerden oluşan yepyeni bir dünyayı keşfedin ve ona hükmetmeye hazır olun!

Ses Koruma:

Analog ile dijitalin kesin biçimde ayrılmasını sağlayarak çok yönlü parazitlerin oluşmasını büyük ölçüde azaltır

EMI Kalkanı

Ses kalitesini olumsuz etkileyen elektriksel gürültüyü önler

Ses amplifikatörü

Kulaklık ve hoparlörler için sesi en yüksek kalitede yükseltir

Benzersiz de-pop devre

Başlangıçta ortaya çıkan patlama gürültüsünü ses çıkışlarında azaltır

Birinci sınıf Japon yapımı ses kapasitörleri

Olağanüstü netlik ve ses doğruluğuna sahip sıcak, doğal ve sarmalayan ses performansı sunar.

Özel yerleşim tasarımı

Sol ve sağ kanallardaki özel katmanlar hassas ses sinyallerinin kalitesini korur.

Wi-Fi GO! evinizden uzakta olduğunuzda bile bilgisayarınızın tüm kontrolünün sizde olmasını sağlıyor! Evde unuttuğunuz dosyalara erişip, trafikte takılı kalmışken ya da dışarıdayken bilgisayarınızda çalışın. Dahası, tüm genel bulutlarınızı tek adımda yönetebilir ya da tek tıkla dosyalarınızı bilgisayarınız ile cihazlarınız arasında senkronize edebilirsiniz.

ASUS AI Suite 3, daha net ve çekici bir arayüz ile yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunuyor. ASUS'a özel tüm özellikleri kullanımı kolay tek bir pakette toplayarak hız aşırtma, enerji tüketimi, fan hızı, voltaj ve çok daha fazlasını kontrol etmenize olanak sağlıyor. Çeşitli ve kullanımı kolay işlevsellik sunan bu hepsi bir arada uygulama ile farklı araçlar arasında gidip gelmeye gerek kalmıyor


 

 


 

ASUS Z97 PRO Anakart testinde işlemci ve diğer donanımları değiştirmeden bir önceki chipset olan Z87 ile arasındaki performans farkını görmek istedim. Fakat ne yazık ki elimde Asus'un Z87 chipsetli anakartı bulunmadığı veya bırakılmadığı ! için Asrock Z87 Fatal1y Killer anakart ile yapmak zorunda kaldım.

Test Sistemim ;

Core i7 4770K İşlemci

4*8gb ddr 1600Mhz Elixir Marka Ram

Zotac GTX 780Ti ekran kartı

Samsung 250gb SSD

Kingston 512gb V100 SSD

Asus Z97 Pro ve Asrock Z87 Fatal1y Killer Anakartlar

 

Cinebench ve Handbrake FPS testinde, Asrock Z87 Fatal1y Killer anakartın performans olarak gerisinde kalan anakart beni çok şaşırtdı diyebilirim. Z87 chipsete göre biraz daha iyi sonuçlar bekliyordum. Ama tabiki bu durum bios ve driver güncellemeleriyle düzelir diye düşünüyorum. Tabi ki elimde M2 ve Sata Express teknolojilerini bulunmadığı için de sonuçlar biraz düşük çıktı. Zaten Z97 chipseti denilince aklımıza bu yeni teknolojiler akla geliyor. O nedenle bu durumu makul karşılıyorum.

Aynı durum Futuremark testlerinde de kendini gösterdi ve Asus Z97 Pro çok az geride kaldı.

Video encoding testlerinde de durum değişmedi ve Asus'dan acil yeni bir bios ve driver güncellemeleri bekliyoruz.

 

 


Z97-PRO anakart bize tam bir oyun PC'si, en yeni teknolojileri ve yüksek overclock kabiliyeti sunuyor.  Özellikle yeni PCIe M.2 SSD arabirimi ve  SATA Express port fark yaratıyor. Ayrıca NFC, thunderbolt ve Wireless şarj üniteleri göz kamaştırıyor.  Daha önceleri Rampage serisinde görmeye alıştıdığımız Supreme FX ses çipilerine benzer CrystalSound 2,  7.1 kanal HD ses kalitesi oyunlarda ve multimedya uygulamalarında farkını hissettiriyor.

ASUS Z97 PRO Anakart, yeni nesil bir Boradwell sistemin sağlam altyapısını ile birlikte sunduğu PCIe M.2 SSD arabirimi ve  SATA Express yeni teknolojileri, 5 Way Optimization, Wi-Fi, CrystalSound 2 özellikleri ve çok uygun fiyatı ile Turkchip Silver Ödülü’nü hak edne başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.