Logo

Asus'un Haswell tabanlı işlemciler için ürettiği, üzerinde yeni teknoloji Thunderbolt özelliği bulunan  Z87-Expert anakartını inceliyoruz.

 

Asus Z87-Expert anakartı ilk bakışta  4 yönlü sistem optimizasyonu ile gelişmiş Wi-Fi kontrolüne sahip, Thunderbolt sertifika özellikleri ile dikkat çekiyor. Performans, verimlilik, dijital güç ve sistem soğutmayı gibi önemli özellikleri sunmayı amaçlayan anakartın bağlantı seçenekleriyle de oldukça geniş.

Asus Z87 Expert anakart test merkezime inceleme için geldiğinde ne yazık ki işlemci yuvası koruma kapağının takılmadığı için işlemci yuvasındaki pinlerde yamulma, ezilme hatta kopma gibi nahoş görüntülerle karşılaştım. Ama yine de test edebilir miyim düşüncesiyle şansımı denedim. Fakat ne yazık ki başarısız oldum. O nedenle incelememizde test sonuçları, bios görüntüleri yer alamayacak. Sadece anakartın dış detayları, özellikleri ve kutu içeriğnden bahsedebileceğim.

Asus Z87-EXPERT Teknik özellikleri ;

Yonga Seti Intel® Z87

Bellek 4 x DIMM, Max. 32GB 

Depolama Intel® Z87 chipset 6 x SATA 6Gb/s ASMedia® ASM1061 kontrolcüsü : 2 x SATA 6Gb/s

Genişleme Yuvaları 3 x PCIe 3.0/2.0 x16,  4 x PCIe 2.0 x1

LAN Intel® I217V, 1 x Gigabit LAN Kontrolcüsü

Kablosuz Veri Ağı Wi-Fi 802.11 a/b/g/n Çift bant frekans desteği 2.4 / 5 GHz

Bluetooth ; Bluetooth V4.0, Bluetooth V3.0+HS

SES Realtek® ALC1150 8-Kanal High Definition Audio CODEC

Çoklu GPU Desteği   NVIDIA® Quad-GPU SLI™ , AMD Quad-GPU CrossFireX™ ,AMD 3-Way CrossFireX™

 


 
 

 
Asus Z87-Expert, anakartının dikkat çekici 2 önemli özelliği bulunuyor. Bunlardan bir tanesi 4 yönlü optimizasyon. Bu özellik ile sisteminizin hız aşırtma, enerji tasarrufu, sessizlik ve standart modlar arasında ihtiyacımıza göre çok rahatlıkla geçiş sağlayabiliyor. Otomatik olarak işlemci performansını arttırabilen kart, aynı oranda da fan kontrolü sağlayarak sistemin sıcaklığını kontrol edebiliyor. Fanları yalnızca ısı anlamında değil, ses olarak da kontrol edebilen bu sistem, böylece daha sessiz bir sistem isteyenlerin en büyük yardımcısı olabiliyor. Kart, sistem kaynaklarını DIGI+Power, TPU, EPU ve Fan Xpert2 olarak dört kolda en iyi başarımı alabileceğiniz şekilde dağıtıyor. Böylece işlemci gücü, güç tüketimi ve fan kontrolünü tek tek elden geçirmek zorunda kalmıyorsunuz.

 

Asus Z87-Expert anakartının çıkış soketleri ;

1 x PS/2 klavye/fare combo port(s)
1 x DVI-D
1 x D-Sub
1 x Thunderbolt port(s)
1 x HDMI
1 x LAN (RJ45) port(s)
6 x USB 3.0 (Mavi)
1 x Optik S/PDIF çıkışı
6 x Audio jack(s)
1 x ASUS Wi-Fi GO! module (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n and Bluetooth v4.0/3.0+HS) bulunuyor.

Asus Z87-Expert anakartının kutu içeriği ;

 

  • Kullanıcı kılavuzu
  • ASUS Q-Shield
  • 4 x SATA 6Gb/s kablosu(ları)
  • 1 x SLI köprüsü(leri)
  • 1 x ASUS 2T2R dual band Wi-Fi moving antennas (Wi-Fi 802.11a/b/g/n compliant)1 x Q-bağlantısı(ları) (2 in 1)
  • Drivers
  • ASUS Utilities
  • EZ Update
  • Anti-virus software (OEM version)

 

Asus Z87-Expert, Intel Z87 yonga, Intel LGA 1150 soket yapısında olan bir anakart. Intel i7, i5 ve i3'ülerin yanı sıra 22 nm'lik işlemcileri destekliyor. Intel Turbo Boost 2.0 barındırdığı teknolojiler arasında. Ayrıca tek ekran kartı kullanımında x16,  ikili ekran kartı kullanımında x8 veya üçlü ekran kartı kullanımında x8/x4/x4 bağlantı arabirimi ile anakartımızda çalışıyor.

Asus Z87-Expert üst segment kullanıcılar tarafından beğenilecek olan bir kart. Özellikle 4 yönlü optimizasyon ve thunderbolt özellikleri ile fark yaratıyor. Zengin bağlantı seçenekleri ve Bluetooth ile Wi-Fi desteği sunması ise tekloji yaşamımıza kolaylıklar getiren anakart performans anlamında her şeyi sunuyor. Fakat fiyatını biraz pahalı bulduğumuz söyleyebilirim. Benzer özellikte aynı soketde hatta çok daha iyi özellikler sunan başka marka anakartları daha ucuza bulabilmek mümkün.

Asus Z87-EXPERT Anakart sunduğu özellikler, yüksek performansı ile Turkchip Silver Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.