Logo

MSI firmasının Z87 platformu ve oyun tutkunları için özel ürettiği MSI Z87-GD65 Gaming isimli anakartını inceliyoruz.

 

Ivy Bridge platformunun Z77 yongaseti üzerinde yapılan küçük revizyonlarla birlikte piyasaya sürülen Z87 chipsetli anakartlar eski seriye göre daha düşük güç tüketimi, daha stabil çalışma ve yeni birkaç teknoloji vaat ederken anakart üretici firmalar Z87 chipsetli anakartlarını çeşit çeşit ve bol miktarda piyasaya sürdü.

İncelememizdeki MSI Z87-GD65 Gaming anakart, ilk başta sunduğu özellikler ile üst sınıf anakart hissi uyandırıyor. Siyah ve kırmızı renklerin kullanıldığı MSI Z87-GD65 Gaming anakart, Gaming serisinin tepe modeli olan bir anakart. DrMOS II, Hi-c CAP, SFC ve Solid CAPS gibi Military Class IV sınıfı sağlam ve dayanıklı elektronik bileşenlerin kullanıldığı Z87-GD65 Gaming, toplamda 32GB 3000MHz’e kadar bellek desteği, 7 genişleme yuvası, 9 adet SATA portu ve yüksek overclock kabiliyetine sahip. Anakartın genel özellikleri ;

 


 

MSI Z87-GD65 Gaming anakart kutusu ağırlıklı olarak siyah ve kırmızı renkler kullanılarak şık bir görünüm elde edilmeye çalışılmış ve bunu da başarmışlar gibi gözüküyor. Anakart bize test ve inceleme için geldiğinden kutu içeriği tam olmayabiliyor. Haliyle anakart elden ele gezerken kutu içeriğindeki bazı malzemeler eksilebiliyor. O nedenle aşağıda verdiğim kutu içerik resmini size biraz fikir vermesi açısından yayınlıyorum.

 

 

 


MSI Z87-GD65 Gaming Anakarta detaylı baktığımızda, işlemci yuvasının çevresindeki 12 adet güç regülatörleri dikkat çekiyor. Anakartın yüksek overclock yeteneğine sahip gibi gözüküyor. Özellikle overclock işlemleri sırasında işlemciye giden akım ve voltajları düzenlemek/sağlama görevlerini yerine getiren bu regülatörler sistemin stabil çalışmasını ve genel performansınıda artırıyor.

Tüm anakartlarda olduğu gibi SLI ve CrossFire desteği sunarken anakart üzerinde çift, üç slot kaplayan ekran kartları düşünülerek, PCIex16 yuvalarının arasına 4 adet PCIex1 yuvası yerleştirilmiş.

 

MSI Z87-GD65 Gaming anakart üzerinde, sadece üst seviye anakartlarda görebildiğimiz eSATA yuvası bulunuyor. Bu sayede mSSD’leri kullanabiliyoruz. Burada kullanacağımız mSSD’yi, windows sistem sürücüsü olarak kullanarak hızlı bir PC'ye sahip olabiliriz.

 

MSI Z87-GD65 Gaming anakart, adı üstünde oyun ve hızaşırtma konusunda iddialı. O nedenle oyuncuların istediği yüksek kaliteli, ayrıntılı ses için kaliteli kapasitörler, dahili 600Ω kulaklık amplifikatörü, altın kaplama analog ses çıkışları, EMI (elektromanyetik koruma) ses yongasından oluşan Audio Boost ses sistemi oluşturulmuş. Audio Boost yazan EMI koruma kapağının altında Realtek ALC1150 yer alıyor.

 

MSI Z87-GD65 Gaming anakartında üst sınıf bir anakartlarda gördüğümüz, anakart üzerindeki farklı bileşenlerin voltajlarının ölçülmesini sağlayan, overclock tutkunları için özel konumlandırılmış voltaj ölçüm yuvası bulunuyor.

 

MSI Z87-GD65 Gaming anakartda her yeni nesil anakartlarda görmeye alıştığımız üzere ilave 8 pinlik güç girişi bulunuyor.

 

MSI Z87-GD65 Gaming anakart alt kısmında OC GENIE butonu bulunuyor. Bu buton sayesinde BIOS’da ince ayarlarla uğraşmadan kolayca overclock yapabiliyoruz. Bu buton oldukça başarılı. Bu butonun yanında açma/kapama ve reset butonları yer alıyor.

Buton grubunun hemen yanında OC switch ile Turbo ve Gaming modları olmak üzere iki farklı overclock profili arasında geçiş sağlıyor. GO2BIOS butonu ise açılış sırasında “DEL” tuşuna basmadan direkt BIOS'a girmemizi sağlıyor. Anakart üzerinde küçük gösterge paneli  sistemde oluşan hataların kodlarını veriyor.

 


 

 

MSI Z87-GD65 Gaming anakart, HDMI/DVI/VGA dahili görüntü çıkışları, ilerleyen zamanlarda öncelikli olarak son kullanıcıların tercih edeceği mSATA yuvası, dahili Killer E2205 lan chipi ve Audio Boost ses özellikleri ile ilk bakışta oyuncuların dikkatlerini çekerken Ayrıca yüksek frekanslı farelerin (500 – 1000 Hz) tepki süresini 8 ms’den 1 ms’ye kadar düşüren Gaming Device Port ile de farkındali yaratıyor.

MSI Z87-GD65 Gaming anakart sunduğu özellikler açısından bakımından üst seviye anakart klasında olmasına rağmen fiyatı oldukça makul. Killer E2205, Audio Boost, OC Genie, mSATA yuvası gibi farkındalık yaratan özellikleri ve yüksek overclock kabiliyeti ile uygun fiyatıyla Turkchip Golden Award ödülü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.