Logo

Asus firmasının İntel'in en yeni Ivy Bridge-E işlemcileri için özel ürettiği altın sarısı renklerinde yeni nesil X79-Deluxe anakartını inceliyoruz.

 

Intel tarafından Ivy Bridge-E serisi Core i7-4000 serisi yüksek performanslı işlemci modelleri için sadece Asus, X79-Deluxe isimli yeni bir anakart üretti. Asus X79-Deluxe anakart ilk bakışta siyah ve altın sarısı renkleri ile dikkat çekiyor.  PCIe 3.0 desteği, doğal SATA-III uyumluluğu ve SSD OC gibi yeni teknolojik özellikler ile üretilen anakart üzerinde 8 adet DDR3 DIMM slotu bulunuyor. 2400MHz'e kadar 128GB ram ile kullanabileceği Asus X79-Deluxe anakart, her iki LGA2011 soketinde Ivy Bridge-E ve Sandy Bridge-E serisi işlemciler ile Xeon E5 serisi işlemcilerin tamamına destek sunuyor. Güçlendirilmiş DIGI+ VRM tasarımı,  Dual Intelligent Processors 4 motoru ile yüksek verimlilik ve hız aşırtmaya yönelik arttırılan başarım yeni anakartın dikkat çeken yönleri arasında gösterilebilir.

Güçlü ve şık tasarımı ile yüksek kaliteli elektronik bileşenleri ile dikkat çeken Asus X79-Deluxe, 12 adet SATA-III portu, 4 adet PCIe 3.0 x16 portu, harici ses kartı gibi donanımlar için iki adet PCIe 3.0 x1 slotları, Asus'a özgü Wi-FI Go, USB BIOS Flashback ve 3.0 Boost gibi önemli özellikleri ile bünyesinde barındırıyor.

ASUS X79-Deluxe Anakartın genel özellikleri;


 

 

Asus X79-DELUXE’ün kutu içeriği;

 

 


 

X79-DELUXE’ün işlemci yuvası Intel LGA 2011 uyumlu ve bir önceki olan Sandy Bridge-E işlemcinizi bu yuvada kullanabiliyorsunuz. Ancak PCIe 3.0 spesifikasyonu ve yüksek bellek bant genişliği gibi işlemci temelli özelliklerden faydalanmanız için Ivy Bridge-E versiyonları tercih etmelisiniz.

Overclock, oyun meraklıları ve profesyonel (workstation sistemler) kullanıcıları hedefleyen Asus X79-DELUXE anakartda 8 slotta toplam 64GB 2800MHz’e kadar bellek kullanımı mümkün iken, 6 genişleme yuvası (4 x PCIex16, 2 x PCIex1), 12 adet SATA portu (4 x SATA 3GB/s, 8 x SATA 6GB/s) ve dahili WiFi Wi-Fi 802.11 b/g/n-BlueTooth 4.0 bağlantı adaptörü, UEFI BIOS’u ve geniş hızaşırtma seçenekleri yanında Intel X79 yongasetinin sunduğu Intel Rapid Storage teknolojisini barındırıyor.

 

Anakart alt kısmında bulunan küçük gösterge paneli, sistemde oluşan hataların kodlarını gösteriyor. Kodların ne anlama geldiğini öğrenmek için ise kullanıcı kılavuzuna bakıyoruz. Açma/kapama (Start) ve Reset butonları, özellikle uzay montaj tipi kurulumlarda işe yarayan bir detay.  Bu butonlar sayesinde, ön panel bağlantısı olmadan anakartı çalıştırabiliyoruz.

Kırmızı renkteki CLR_CMOS butonu, ihtiyacınız olduğunda BIOS’un fabrika ayarlarına geri dönmesi için kullanılıyor.

TPU (Turbo Processing Unit) switch ise devreye girdği zaman, sistemin performansı otomatik olarak (hızaşırtma) artırılır.

EPU (Energy Processing Unit) ise; TPU’nun aksine, enerji tasarrufu için kullanılan çevre dostu bir seçenek.

DirectKey butonu yardımı ile, klavyedeki “DEL” tuşuna basmadan direkt olarak BIOS ekranına ulaşıyoruz.

 

12 adet SATA portu, çoklu hdd ve optik sürücü kullanıcıları için ideal bir çözüm oluştururken sağdaki iki yuva, SATA 6GB/s destekli ve X79 yongasetine bağlı. 4 adet SATA 3Gb/s yuvası ise yine X79 yongaseti tarafından kontrol ediliyor. Diğer SATA 6Gb/s yuvalarının Marvell ve ASMedia kontrolcülerine bağlı. RAID 0, 1, 5 ve 10özelliğini kullanabilmek   için, X79 yongasetine bağlı SATA 3-6Gb/s yuvalarını kullanmamız gerekiyor.

Anakart üzerindeki 4 adet PCIex16 slotu, PCIe 3.0 spesifikasyonuna sahip ve tek ekran kartı kullanımında x16, çift kartta x16-x16 ve üçlü kombinasyonlarda x16-x8-x8 bantgenişliği sunuyor. Diğer 2 adet PCIex1 yuvası ise PCIe 2.0 destekli ve ses kartları vb. kulanımı için hazırlanmışlar ki ben harici bir ses kartı bu anakartda kullanmanızı tavsiye ediyorum.

8+2+2+2 olmak üzere toplam 14 adet güç regülatörü, işlemciyi sağlıklı-stabil akımla beslemekle görevli. MOSFET’leri serinleten pasif soğutucular, Asus’un Z87 serisinde kullandığı “altın” rengi teması ile renklendirilmiş.

Asus anakartlarda alışa geldiğimiz kasa/anakart kolay bağlantı adaptörü X79-DELUXE anakartımızın kutu içeriğinde yer alıyor.

Zaten anlamış değilim neden PC ve kasalarda bu tür bağlantı standartları sağlanamadığını. Kasa ve anakart üreticileri kafalarına göre üretim yapıyorlar. Tüketiciye yönelik herhangi bir kolaylık sağlanmıyor. Örnek olarak 24 pin güç bağlantısı anakartların neden sağında yer alıyor çözebilmiş değilim. Oysaki genelde yeni tüm kasalarda güç kaynakları kasaların alt tarafında yer alıyor. 8 pinlik CPU güç bağlantı soketi ise anakartın evlere şenlik bir yerinde. Optik sürücüler ise kasamızın en üstünde fakat sata bağlantıları anakartın en altında yer alıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı kasa içinde tam bir karmaşa yaşanırken, kablo dağınıklığı dolayısıyla kasa içindede  düzgün bir hava akışıda olmuyor.

 

Arka paneldeki giriş/çıkış yuvaları ise:


 

X79-DELUXE’ün UEFI BIOS’u iki farklı bölümden oluşuyor. Açılışta ekran gelen ve kullanıcının işlemci, sıcaklık, voltaj ve fan devirleri ile sisteme bağlı sabit sürücüleri görebildiği EZ mod:Diğeri ise; anakart üzerinde gerekli tüm ayarların yapıldığı Advanced mod.

 

Burada gelişmiş hız aşırtma menüsü olan Ai Tweaker, genel ayarların Advanced Menü, geniş açılış seçenekleri için Boot, Sıcaklık ve fan ayarları için Monitör gibi özellikler bulunuyor.

Asus driver ve yazılım DVD'si içinden çıkan yeni nesil,  Asus AI Suite 3 yazılımı bulunuyor. Daha önceki sürümüne göre yazılımdaki tüm detaylar tek bir arayüz altında toplanmış ve kullanımı oldukça kolay. Yazılımlardan kısaca bahsedecek olursak; 

 

TPU; BIOS'a girmeden windows işletim sistemi üzerinden overclock yapmamızı sağlayan bir yazılım. Kolay kullanım özelliği sayesinde, acemi kullanıcılar bile işlemciyi kolaylıkla overclock edebiliyor. İstenirse yazılım sisteminizi test ederek işlemci ve ram hızınızı otomatik olarak da overclock edebiliyor.

FAN Xpert 2: Fanların dönüş hızlarının algılanıp, sisteminizdeki donanımların sıcaklık değerlerine göre otomatik olarak ayarlandığı yararlı bir program. Asus'un bu yazılımını çok kullanışlı ve yararlı bulduğumu söylemeliyim. Kasanızda özellikle 4 pinli fan kullandığınızda çok daha başarılı olan yazılım sayesinde kasamı oldukça sessiz yaparken kasa içini de oldukça serin tutabiliyorum.

USB BIOS Flashback; Anakart üzerinde işlemci, ekran kartı ve bellek gibi herhangi bir bileşen takılı olmadan, BIOS güncellemesi yapan oldukça yararlı bir program. Eğer eski sürüm bir LGA 2011 anakart aldıysanız ve işlemcinizde 4930 gibi bir işlemci ise anakartınızın bios güncellemesi yapmanız gerekmekte. Diğer marka anakartlarda bu işlemi mecburen ya servise göndererek ya da eski 3000 serisi bir işlemci bularak bios update yapmak zorundasınız. Bu durumda zaman kaybı ve can sıkıntısı yaratacak nahoş bir durum. Asus anakartın bir çoğunda bulunan bu özellik sayesinde  servise falan gerek kalmadan sadece güç kaynağının 24 pin güç girişi bağlayarak kolayca bios update yapabiliyorsunuz.

USB 3.0 Boost; Harici USB bellek ve HDD'lerin okuma/yazma hızlarını % 170′e kadar arttırabilen bir yazılım.

Network iControl; Oyun oynama, dosya indirme ve internette gezinme gibi farklı ağ kullanım özelliklerinize göre program, program veya oyun olarak ağ trafiklerini kontrol ederek hızını artırmanızı sağlıyor.

 

Yazılım DVD'si içinden Deamon Tool Pro yazılımı da birlikte geliyor. Kayıt olarak süresiz kullanabileceğiniz bu yazılım sayesinde oyun disklerinin image ını alabiliyor, sanal sürücü yaratabiliyoruz. Bu sayede oyun çalıştırmadan önce cd isteyen oyunlardan kurtulmuş oluyoruz. Ayrıca sistemimizin genel image ını alıp sistem yedeklemede yapabiliyoruz.

 


Testlere başlamadan öncelikle test sistemimizi özetleyelim;

Intel Core i7 4960X Extreme İşlemci

Asus X79-DELUXE Anakart

Zotac GTX 780Ti Ekran Kartı

GSkill 32GB (4*8) 1600Mhz Ram

Samsung 256gb SSD

Xilence 1000W Platium PSU

Konu anakart olduğu ve test yelpazesi çok geniş olduğu için birçok konuda bir sürü test yapabilirdik. O nedenle testleri sadece Futuremark testleri düzeyinde minimize etmek zorundaydım. Grafik ve CPU ağırlıklı olan bu testlerde anakartın gerçekten de PCI 3.0 başarımı hakkında bizlere bir fikir verebileceğini düşündüm. Ayrıca PC Mark 8 testinde PC'yi bir çok konuda genel olarak test uygulandığı içinde PC'nin genel performansı hakkında da bilgi sahibi olabildik. Öncelikle test esnasında hiçbir overclock işlemi uygulanmamış olup, tüm donanımlar takılıp olduğu gibi test yapdığımı bilmenizi isterim.

Ftuturemark 3D Mark FireStrike testinde overclocksuz haliyle PC dünya çapındaki aynı özellikteki bilgisayarların %92'inden daha başarılı oldu. Bu sonuçta beni oldukça memnun etti. Total Score olarak 10681 sonucunu aldığım testde 4200Mhz'e overrlcloklu 4770K ile 8246 puan alabilmiştim. Aradaki 2400 Puan'lık fark işlemci farkı gibi gözüküyor.

 

3D Mark Cloud Gate testinde 31825 scoru ile benzer donanımlarla diğer bilgisayarların %99'dan daha iyi sonuç almamız beni oldukça şaşırtdığını belirtmek zorundayım. Overclok'lu 4770K ile yaptığım testlerde 20043 puan alabilmiştim. Aradaki 11800'lük fark tamamen CPU ve anakartdan kaynaklanıyor. bu oranda azamsanmıyacak bir değer değil. 4770K ya göre yaklaşık olarak %55 daha başarılı olan 4960X ve Asus X79 Deluxe çetesi oldukça başarılı.

 

İceStorm testinde de aldığı sonuçla benzer PC'lerden %99 daha başarılı olan sistemimdeki CPU ve Anakart ikilisi oldukça başarılı olarak testlerde yoluna devam ediyor.

 

CineBench testinde CPU 1180, OpenCL Grafik kartı testinde 138.28fps puanı aldığımız testde başarılı geçti.

 


 

 

Asus X79 DELUXE anakart bu haliyle  overclock tutkunları, oyun meraklıları ve profesyonel (workstation sistemler) kullanımı için özel üretilmiş gibi gözüküyor. Fiyatı biraz yüksek bulduğumu söylemek zorundayım. Bu fiyat dahilinde keşke anakart üzerinde Supreme FX IV ses çipi ve Killer lan çipi gibi güzellikler de bulunsaydı. Çünkü günümüzde high-end tipi anakartların bir çoğunda kaliteli bir ses çipi ve killler lan çipi beraberinde bulunuyor.

Asus X79 DELUXE anakart İntel Xeon işlemcilere de destek veriyor. Asus bu sayede anakartın alıcı kitlesini genişletmek istemiş.

Asus X79 DELUXE Anakartı; İntel'in 4000 serisi yeni işlemcileri ile yen bir sistem kurmayı düşünenler için ideal bir çözüm oluşturuyor. Şu an için 4000 serisi işlemciler için özel üretilmiş ey yeni teknolojili anakart sadece Asus'da bulunuyor. (Rampage IV Black ve X79 Deluxe anakart). Diğer markaların Soket 2011 anakartı aldığınız takdirde bios update sıkıntısı yaşayabilir, yeni aldığınız anakartı servise göndermek ve zaman kaybetme sıkıntıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Asus X79 DELUXE anakartı SLI ve CrossFireX çoklu ekran kartı kullanacı oyun tutkunlarına, hızaşırtmacılara ve özellikle workstation tarzı render, video işleme ve profesyonel grafik işiyle uğraşan kullanıcılara rahatlıkla tavsiye ederken Turkchip Sİlver Award ödülünü almayı da hak ediyor. Keşke birazcık daha ucuz olsaydı diyerek incelememizi sona erdiriyoruz.

 

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.