Logo

 İntel'in yeni nesil Haswell işlemcileri için ASROCK tarafından oyunculara yönelik hazırlanan özel ürünü Fatal1ty Z87 Killer anakartını inceliyoruz.
 
 
 

Asrock Fatal1ty Z87 Killer, detaylara önem veren ciddi oyuncular için özel tasarlanmış. Anakart üzerinde dahili Killer E2200 LAN çipi ve 7.1 kanal özel ses çipi bulunuyor. Ayrıca anakart üzerinde yer alan elektronik parçalar kaliteli komponentlerden seçilmiş. Bu sayede multiplayer oyunlarda, oyun içerisindeki lagları azaltarak, daha keyifli ve yüksek performanslı oyun oynayabiliyoruz.

Özellikle online oyunda performansı yükselten Fatal1ty Z87 Killer anakartlar, yüksek kalitede yayın ve zamanlamaya duyarlı  işlemleri 5 kata kadar arttırabiliyor. Ayrıca Killer E2200 akıllı ağ platformu, league of Legends’daki gecikmeleri yüzde 136, Diablo’daki gecikmeleri yüzde 60 ve DOTA2’de ortaya çıkan gecikmeleri  yüzde 47 oranında düşürüyor. Ayrıca Killer LAN oyun sırasında bağlantı problemleri ortaya çıktığında otomatik olarak algılayarak daha stabil bir bağlantı sağlıyor. Z87 tabanlı AsRock Fatal1ty Z87 Killer anakartı Gaming Armor, A-Stye, Key Master ve Xsplit teknolojileriyle birlikte satışa sunuluyor.

Öncelikle anakartın teknik özelliklerine bir göz atalım ; 

 • A-Style : Purity Sound, HDMI-In
 • CPU Power - Hi-Density Power Connector
 • VGA Card - 15μ Gold Finger, SLI/CrossFireX Güç Bağlantısı
 • Internet - Qualcomm Atheros Killer LAN E2200
 • SES - Purity Sound
 • 4th Gen Intel Core i7 / i5 / i3 / Xeon / Pentium / Celeron Desteği LGA1150 Soketi
 • Premium Gold Kapasitör Dizaynı, Digi Power, 8 Güç Faz Dizayn
 • Çift Kanal DDR3 3050+(OC) desteği
 • 3 PCIe 3.0 x16, 4 PCIe 2.0 x1
 • AMD 3-Way CrossFireX, NVIDIA Quad SLI Desteği
 • VGA Çıkış/ D-Sub, DVI-D, HDMI-Out, HDMI-In
 • 7.1 CH HD Ses ve (Realtek ALC1150 Audio Codec), DTS Connect
 • Qualcomm Atheros Killer E2200 Series Gigabit LAN
 • A-Style, F-Stream, Key Master, Easy Driver Installer, FAN-Tastic Tuning, USB Key Yazılım Destekleri
 • 6 SATA3, 6 USB 3.0 (2 Ön, 4 Arka), 8 USB 2.0 (4 Ön, 3 Arka, 1 Fatal1ty Mouse Port)
 • XSplit 3 Ay Premium Lisans

 

 
 
 
 

 

 
 
ASRock ünlü oyuncu Jonathan "Fatal1ty" Wendel ile işbirliğine giden firma, hem oyun hem de performans odaklı üst modellerini bu seri altında konumlandırıyor. Siyah ve kırmızı renklerin hakimiyetindeki anakartda, göze ve kulağa hoş gelen birçok özellik bulunuyor.
 

Öncelikle ses özelliğinde bahsedelim. Purity Sound adlandırılan Asrock tarafından birçok donanım, ses çözüm yazılımları ve teknolojileri kombinasyonu  oluşturularak üretilmiş 7.1 kanal HD ses desteği sağlayan Realtek ALC1150 ses codeci kullanan bir ses çipi kullanılmış.

 
 

İkinci dikkatleri çeken özellik ise Killer E2200 lan ethernet çipi. Bu lan çipi sayesinde multiplayer oyunlarda lag, donma olmadan oyun oynamızı sağlıyor.

Dikkatleri çeken üçüncü özellik ise anakart üzerinde 2 adet bios çipi yer alması. Bu sayede bir bios çöktüğünde ikinci yüklü biosu kullanabiliyoruz.

Ayrıca Anakartı elinize aldığınızda  tüm elektronik bileşenlerin oldukça kaliteli malzemelerden oluştuğunu görüyoruz.

 

Asrock Z87 Killer anakartın arka çıkışında 4 adet USB 2.0, 4 adet USB 3.0, 1 adet VGA, 1 adet DVI, 2 adet HDMI çıkışı ve 1 adet Ethernet bağlantıları yer alıyor.

 

Asrock Z87 Killer anakartı kutu içeriği Diğer anakartlara göre farklılık yaratmazken, fark olarak XSpilit Broadcast 3 aylık deneme sürümü yer alıyor.

 

 


 

Asrock Z87 Killer anakartın biosu oldukça detaylı ayarlara izin veren birçok hoş özelliğe sahip. Özellikle overclock alanında çok detaylı ayarlar yapmamıza imkan veren bios sayesinde bilgisayarımız oldukça da stabil çalışıyor.

Örnek olarak ; 4770K işlemciyi  1.325~1.400 Volt aralığında iyi bir soğutma ile 4800 MHz' de, ramler XMP enabled 2400mhz'de bios ayarlarıyla stabil çalıştırabildim. Asrock Z87 Killer anakartın çok iyi bir overclock performansı olduğunu gördüm ve testim.

 


 

 
Asrock Z87 Killer anakart performans testi olarak öncelikle CineBench testi uyguladım. Bu test de aldığı yüksek değer ile kendinden daha pahalı anakartları geride bıraktı.
 
USB kopyalama zamanında da rakiplerinden daha hızlı gerçekleştiren Z87 Killer, WinRAR 4.20 benchmark testinide diğer anakartlardan önce bitirmeyi başardı.
 
 

 
 
Asrock Z87 Killer, 3D Mark 11 Performans testinde diğer anakartlara göre daha yüksek değerler elde ederken, 3D Mark Vantage CPU testinden de en yüksek değeri almayı başardı. AIDA 64 Ram Okuma/Yazma testinde de birinciliği kimseye bırakmayan Asrock Z87 Killer tüm testlerde aldığı başarılı sonuçlar ile bizi oldukça şaşırtdı diyebilirim.
 
 


 
 

ASROCK Z87 Killer anakartın öncelikle fiyatı çok uygun. Bu performansa ve özelliklere sahip bir anakartın daha pahalı olması beklenirken Asrock, anakartın fiyatını düşük tutarak rekabetde bir adım öne geçmiş.

ASROCK Z87 Killer anakartı performans olarak çok başarılı. Anakartın bu kadar iyi sonuçlar alacağını düşünmüyordum. Özellikle, yüksek overclock performansının yanısıra  stabil ve performanslı çalışması Z87 Killer'ın ne kadar kaliteli bir anakart olduğunu bizlere gösteriyor. Örnek olarak Asus Maximus VI Hero anakartında aynı donanımlarla 4200Mhz hızını geçemezken, Z87 Killer 4400 Mhz'de hiç zorlanmadı. Daha da ileriye giderek 4800Mhz leri de gördüm. Fakat benim için performans ve sessizlik önemli olduğu için 4400Mhz e geri döndüm. 4800Mhz'de haliyle donanımlar çok ısındığı için işlemci ve kasa fanları ortamı soğutmak için daha hızlı çalıştığı için gürültü de haliyle artıyor.

Asrock Z87 Killer anakart, performansın yanı sıra sunduğu ses kalitesi ve multiplayer oyuncuların aradığı Killer E2200 çipi ile de diğer marka anakartlara göre fark yaratırken, sunduğu yüksek overclock kabiliyeti ve iyi performansının yanında 350TL gibi çok iyi fiyatı ile de biz son kullanıcılara çok iyi bir çözüm oluşturuyor ve Turkchip Golden Award ödülünü hak ediyor.

 
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.