Logo

ASUS’un Republic of Gamers serisi üst seviye anakart ve ekran kartları Asus Maximus VI HERO anakartını, ASUS GTX680-DC2-4GD5 ekran kartını ve İntel'in en yeni işlemcilerinden 4770K  inceliyoruz.

 

Intel'in en yeni Haswell işlemcisi 4770K ve onun için Asus tarafından özel tasarlanan Z87 çipsetli Maximus VI Hero ile özenle topladığım 1150 chipsetli yeni test sistemimi inceliyoruz. İlk bakışta sistem görünüm ve performans olarak süper gözükürken realitede öylemi göreceğiz. 

İşlemci Numarası i7-4770K
Çekirdek sayısı 4
İş Parçacığı Sayısı 8
Çalışma Hızı 3.5 GHz
Maks Turbo Frekansı 3.9 GHz
Önbellek 8 MB
QPI Bağlantısı Sayısı. 0
Yönerge Seti 64-bit
Yönerge Seti Uzantıları SSE 4.1/4.2, AVX 2.0
Yerleşik Seçenekler Mevcut No
Litografi 22 nm
Maks. TDP 84 W

Intel'in Haswell kodlu dördüncü nesil Core işlemci ailesinden 4770K  pazara girmesiyle birlikte işlemci piyasasını biraz karıştırdığı gibi kafalarda fazla bir bulanıklıkta yaratmadığı gibi performansı ile de şaşkınlıklar içinde de bırakmadı. Genel olarak İntel piyasada ben kralım havasında olduğu içinde piyasaya fazla canlılık, heyecan ve hareket getirmiyor. İşlemci hızlarını artırmayarak çekirdek sayılarını normal veya sanal olarak artırarak biz son kullanıcılar ile dalga geçiyor. Daha önce de 2700K varken 3770K performans olarak fazla fark yaratmazken 4770K nasıl bir performans sergileyecek göreceğiz. 


 

 

ASUS Maximus VI Hero tarafında ise genel olarak Asus'un üst model anakartlarının bazı özellikleri kırpılmış ekonomik versiyonu olarak değerlendirebiliriz.

ASUS Maximus VI Hero kısmen biraz daha sade bir görünüme ve daha az sayıda özelliğe sahip. En belirgin fark olarak, PCIe slotlarının sayısının üçe düşürüldüğü anakartta, işlemci için de sadece bir adet 8pin konnektörü kullanılıyor. SATA port sayısı da 8'e düşürüldüğü Maximus VI Hero'da, üst modelin tüm hıza aşırtma yetenekleri sunuluyor fakat daha az güç beslemesinden ötürü aynı işlemci ile aynı hız değerlerine ulaşılması Hero için malesef çok mümkün bir olasılık olarak görünmüyor.

Haswell'le birlikte yeni bir LGA 1150 soketine kavuştuk. O nedenle eski işlemcilerimizi bu anakart'da kullanamıyoruz ama soket değişmesine rağmen 1155 ve 1156 uyumlu soğutucuları bu soketde kullanabiliyoruz.

ASUS Maximus VI Hero, ASUS'un RoG renkleri olan kırmızı ve siyahın hakimiyeti altında. RoG serisinin ve bir oyuncu kartı olmasının getirdiği üstün özelliklerinden RoG Supreme FX ses kartı anakarta ilk bakışta dikkatlerimizi çekiyor.

8 kanal destekli  Realtek ALC1150 çip oldukça başarılı. Supreme FX ses kalkanı desteğine sahip bu çip Sonic Radar özelliğine sahip. İlk bakışta anakartın üzerindeki herhangi bir ses çipi gibi görünse de Sonic Radar özelliği bu çipin değerini bir anda arttırıyor. Özellikle FPS/Multiplayer oyun oynarken düşmanın ayak veya silah sesinin ne taraftan geldiğini bu özellik sayesinde bariz bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

Ayrıca ses chipinin ve devre elemanlarının bulunduğu olduğu bölge kırmızı led aydınlatma ile belirginleştirilmiş ve oldukça şık bir görünüm kazandırılmış.

Asus Maximus VI Hero anakartının arka tarafında, 4 adet USB 3.0 ve 4 adet USB 2.0 çıkışları, ses çıkışları, bios reset, hdmı çıkışı ile 1 adet ethernet bağlatısı bulunuyor.

 


 
 
 
 
 

 
Asus, oyuncular ve yüksek performans tutkunları için GeForce GTX 680 tabanlı ekran kartı, Nvidia'nın referans modeli ile kıyaslandığında hem özelleştirilmiş müthiş tasarımı ile  dikkatleri çekerken hem de arttırılmış bellek kapasitesi ile yüksek performans vaat ediyor. ASUS GTX680-DC2-4GD5 kod adını taşıyan kart, 28nm üretim teknolojisi ie üretilmiş GK104 grafik işlemcisinden güç alıyor. DirectX 11.1 ve PCI Express 3.0 özelliğindeki  kart, anakart üzerinde iki adet slotu işgal eden bir yapıya sahip.
 

 
Graphics Engine : NVIDIA GeForce GTX 680
Bus Standard : PCI Express 3.0
Video Memory :GDDR5 4GB
GPU Boost Clock : 1058 MHz
GPU Base Clock : 1006 MHz
CUDA Core : 1536
Memory Clock : 6008 MHz ( 1502 MHz GDDR5 )
Memory Interface : 256-bit
Çözünürlük: DVI Max Resolution : 2560x1600

DVI Output :  1 (DVI-I), 1 (DVI-D)
HDMI Output :  1
Display Port :  1 (Regular DP)
HDCP Desteği : Evet
Yazılım  : ASUS GPU Tweak & Driver
Ölçüler : 10.7 " x 5.4 " x 1.7 " Inch
 
 

 
 
 
Çift fanlı DirectCU II soğutma tasarımı ile donatılan ASUS GTX680-DC2-4GD5;  256-bit bellek veri yolu desteği, 1536 adet paralel işlem birimi ve 4GB GDDR5 bellek kapasitesi ile geliyor. Grafik işlem birimi standart olarak 1006MHz,Turbo ile 1058MHz ve bellekleri de 6008MHz'de görev yapan ekran kartında, bellek yongaları kartın hem ön hem de arka kısmına yerleştirmi.
 

 
Ayrıca diğer marka kartlarda görmediğimiz, ekran kartının arka tarafında, hafıza belleklerini pasif soğutma için siyah renkte arka plaka da kullanılmış.
 

 


 

 

ASUS Maximus VI HERO Anakart

INTEL Core i7 4770K İşlemci

ASUS 4GB Direct Cu II GTX 680

4 x G Skill 8 GB DDR3 1600Mhz Ram

SAN DISK 240GB SSD

Transcend TS320 256GB SSD

Seagate 2 TB Barracuda XT HDD

Corsair H60 İşlemci Soğutucusu

CM Storm Enforcer Kasa

 


Intel Core i7 4770K, ASUS Maximus VI Hero ve ASUS 4GB Direct CU II GTX 680 ekibinden oluşan sistem performansı nasıl olacak göreceğiz. ASUS markasından oluşturduğum bu sistemi özellikle görünümleri, Asus anakartların stabil çalışması ve ürünlerinin yüksek performansı nedeniyle tercih ettim.

Öncelikle Futuremark testleri ile testlere başlayalım.

İşlemci testinde AMD işlemcilerin çok üstünde, 3960X' in gerisinde kalırken, kardeşi 3770K'nın daha yüksek puan almayı başarıyor. Bu arada LGA 2011 soketin hala başarılı olduğunu görüyoruz. Tabiki bu durum daha fazla çekirdek sayısı ve daha yüksek ön bellekden kaynaklanıyor.

Cine Bench işlemci testinde de durum ve sıralama değişmiyor.

WINRAR benchmark testinde sonuçlar biraz beni şaşırtdı. AMD tarafında değişiklik yokken İntel tarafında eski model 3770K performansıyla beni şaşırtdı.

Oyun testlerinde direkt ekran kartı başarısı, performansı sonuçları etkilerken Asus DCII GTX 680 4GB ekran kartı performansı tam beklediğim gibi kendine 5.inci sırada yer buluyor. Sıralama ise GTX 690, AMD HD 7990, Titan, GTX 780 ve ASUS GTX 680 ile oluşuyor. 


 

İntel Core i7 4770K işlemci, Asus Maximus VI Hero anakart ve ASUS GTX680-DC2-4GD5 ekran kartından oluşturduğum test sistemim overclocksuz hali ile Futuremark 3D Mark 11 testinde, dünya çapında ilk 20'ye girerken işlemci, ram ve ekran kartı overclock işlemleriyle ilk beşe gireceğimi düşünüyorum.

Test sistemi standart haliyle bile oldukça başarılı. Performans, stabilite, sessizlik ve görünüm açısından oldukça başarılı olan sistemi oluştururken cüzdanımın tek çekirdek olması, yüksek hızlara çıkamaması ve ön belleği düşük olması nedenleriyle işlemcimi sıfır alırken, anakart ve ekran kartımı ise ikinci el almak zorunda kaldım. :-)  

Anakartda beğendim özellikleri özetlersem ; görünümünün yanısıra ses yongası ve çevresindeki kırmızı led aydınlatma ile bios'dan ve asus all suite III yazılımı ile ayarlanabilen fan kontrol özelliği beni çok memnun etti. Fan sesleri daha doğrusu gürültülü çalışma beni çok rahatsız ediyor. O nedenle sistem oluştururken sessiz çalışmanın yanısıra yüksek performans da istiyorum. Birçok marka anakartlarda fan hızı kontrol etme özellikleri oldukça başarısız. Sırf bu nedenle birçok kez Asus'a geri dönüş yaptığımı itiraf etmek zorundayım. Anakartı ikinci el olarak satın aldım ve 500TL ödedim. Anakart bana geldiğinde işlemci bile takılmamıştı. Sıfırdan farksızdı.

Ekran kartını ise yüksek ön belleği, hızı ve yüksek performansı ile en güncel en son modellerden biri olması nedeniyle ve ikinci el fiyatı (800TL)  çok uygun olması nedeniyle tercih ettim. Kartı satın alırken sıfır denmişti. Kargodan aldığımda gerçekten sıfır olduğunu gördüm ve çok şaşırdım. Çünkü kartın sıfırı neredeyse 1500tl civarında.


İntel Core i7 4770K işlemci, Asus Maximus VI Hero anakart ve ASUS GTX680-DC2-4GD5 ekran kartı üçlüsü, sunduğu yüksek performansın yanı sıra kaliteleri, stabil çalışmaları, uygun fiyatları ve şık görünümleri ile TurkChip Golden Award ödüllerini hak eden çok başarılı ürünler.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.