Logo

AMD'nin ikinci nesil 'Trinity' kodlu A10-5700 APU'su incelememizde. AMD, A Serisi işlemcilerinde, yüksek performans, düşük güç tüketimi ve tek yonga üzerinde CPU ile GPU'yu birleştirmiş.

 

 
AMD, yeni geliştirmiş olduğu Piledriver mimarisi sayesinde daha az çekirdek ve güç tüketimi ile yüksek performans sağlıyor. İncelememizdeki A10-5700, 2 modül ile 4 çekirdekli yapısı ile bu örneklerden bir tanesi.
 
AMD 2.Nesil A10 islemcilerin genel özellikleri ise şöyle ;

* Dört çekirdekli hizlandirilmis performans
* 4.2 GHz Max Turbo
* 384 AMD Radeon Cores 2.0
* Hiz asirtilabilir Black Edition seçerek potansiyelinizi ortaya çikarin
* 1.Nesil AMD A8 APU’dan %45 daha fazla grafik performansı
* 1.Nesil AMD A8 APU’dan %26 daha güçlü sistem performansı

Bu yeni mimari değişikliğiyle malesef  AM3, AM3+ ve FM1 soket anakartlarına veda ederek FM2 soket anakart kullanmamız gerekiyor. Yani yeni APU’ları kullanabilmeniz için FM2 soketli yeni bir anakart almanız gerekiyor. AMD, FM2 soketli anakartlarında A85X, A75 ve A55 olarak adlandırdığı üç farklı çipset kullanıyor. Bu noktada yeni sistem toplayacak kullanıcılara anakartların sunduğu ek özellik ve performans kriterlerini iyi değerlendirmek düşüyor.

A10-5700 APU, 4 çekirdekli, 3.4 Ghz hızında çalışırken üzerinde bulunan HD 7660D GPU'sunda 384 hücre 760Mhz hızında çalışıyor. APU'nun L2 ön belleği ise 4MB büyüklüğünde. APU çalışma anında 65W  güç tüketiyor. A serisi işlemci tablosunda kendisine 2.ncilikte yer buluyor.


 

 

 

Çok çekirdek destekli testte FX 8100'e yakın puan almayı başaran AMD A10, yeni nesil Bulldozer'ler öncesi umudumuzu arttırdı diyebiliriz. APU'ların salt işlemci performansı biraz daha geriden takip ediyor.
Tek çekirdek puanı oldukça iyileştirilmiş. Özellkle önceki nesil Phenom tabanlı A4, A6 ve A8 APU'larına göre neredeyse iki katı bir performans artışı söz konusu.
 
 

 
 
AMD A10-5700 işlemcisi üzerinde bulunan dahili Radeon HD 7660D grafik işlemcisi, dahili ekran kartlarına göre oldukça başarılı bir performans ortaya koyuyor. 3D uygulamalarda Core i7' dahili gpu'larını çok rahat geride bırakabiliyor.
 
 

 
AMD A10 serisi için harici grafik kartı ihtiyacını ortadan kaldıracak güçte diyebiliriz. Tabiki bir de bu APU'nun üst versiyonları çok daha başarılı olacaktır. A10 serisi işlemciler AMD için bir basamak, aşama gibi gözüküyor. İleride 22nm üretim teknolojisi sayesinde A20-30-40 şeklinde daha da geliştirilmiş, çekirdek sayıları artırılmış ve daha hızlı APU'lar görebiliriz.

 

 

 

 

AMD, APU'ları ile beraber oldukça elini güçlendirmiş. Özellikle dahili GPU'su intele fark atıyor. Taşınabilir bilgisayar üreticilerinin de tercihi olabilecek bir pozisyonda. Abileri olan FX 8100 ve 8150 kadar yakın performans da elde edebiliyor.

Üst seviye oyun ve grafik işleri ile ugraşmayanlar ve HTPC kullanıcıları için çok iyi bir çözüm oluşturuyor. Masaüstü kullanım performansı da oldukça iyi. Grafik ve video performansı ile orta ve başlangıç seviye aralığında bir ekran kartı aldırtmayacak kadar iyi. AMD A10 serisi işlemciler pek çok kullanıcıya yetecek kadar grafik ve işlemci performansı sunuyor.

AMD A10-5700 işlemci, daha doğrusu APU, iyi performanslı dahili GPU'su ve orta karar işlemci performansı ile işlemci dünyasına uygun fiyatı ile yeni bir soluk getirirken TurkChip Silver Award ödülünü de hak eden başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.