Cuma, 30 Eylül 2016
 e-Posta
Glacialtech ALASKA İşlemci Soğutucu
Makale İçeriği
Glacialtech ALASKA İşlemci Soğutucu
Kutu İçeriği
Detaylar
Test
Sonuç
Tüm Sayfalar

PC donanımlarının neredeyse eridiği müthiş yaz sıcakları sona ererken, üretici firmalar yeni işlemci soğutuculürünlerini piyasaya sunmaya devam ediyor. GlacialTech firmasıda en yeni modellerinden biri olan Alaska işlemcisini piyasaya sürerken Alaska performansının adı gibi olup olmadığını inceliyoruz.

Glacialtech Alaska neredeyse tüm işlemcilerle uyumlu. AMD tarafında AM3 desteğine sahipken, İntel tarafında ise Soket 1366 ve 1156 desteğine sahip.

 • * Uyumluluk - Intel Soket 775/1156/1366, AMD Soket 754/939/940/AM2/2+/3
 • * 6 Adet bakır ısı borusu
 • * 120 x 120 x 25 mm boyutlarında PWM özellikli fan
 • * 700 (±300) - 1600 (±250) fan devir hız
 • * Boyut - 130 x 101 x 156 mm
 • * Ağırlık - 740 gram
 • * Maksimum 55.7 CFM hava akım gücü ve maksimum 30 dBA gürültü seviyesi
 • * Glacialtech IceTherm II termal macun
 • * Maksimum 140 Watt TDP desteği
 • Açık mavi-beyaz renkteki karton kutu tasarım açısından oldukça başarılı ve şık. İlk bakışta tasarımı bize Alaska'nın dondurucu havasını çok iyi yansıtıyor. Kutunun ön kısmında soğutucunun fotoğrafı yer verilmiş.
 • Kutu içeriğinde kağıda basılı kurulum rehberi, değişik soket yapısındaki anakartlar için montaj plakaları, yaylar, vidalar, metal aparatlar, termal macun, montaj anahtarı ve fan sabitlemek için dört adet tel geliyor. Bu sayede soğutucumuza ikinci bir fan daha montaj edebiliyoruz.

  Klasik kule şeklindeki soğutucunun diğer soğutuculardan ayıran en önemli özellikleri; çok sessiz ve yüksek performanslı fanla, ilginç tasarımlı aleminyum yapraklardan oluşan radyatör diyebilirim.

  Aluminyum plakalar arası boşluk alışılan şekilde düz değil, dalgalı. Bakır ısı boruları gövdeyi boydan boya geçerken, koruyucu kaplama ile kaplanmış. Soğutucunun tüm yapıyı göz önüne aldığımızda malzeme ve işçilik kalitesi oldukça iyi.

  GlacialTech Alaska işlemci soğutucusu tabanı biraz küçük ve bakırdan üretilmiş. Mat kaplama uygulanmış. Bakır ısı boruları bakır taban arasına presslenerek yerleştirilmiş. 120 x 120 x 25 mm boyutundaki fan açık mavi renkte şeffaf plastik oluşmakta. Fan çalışırken ışık altında çok parlak ve şık görünüyor.


  İntel Core i7 965 Extreme 3.2 GHz Soket 1366 işlemci ile overclock yaparak 4.0 GHz'de stabil çalışma elde ederken fan PWM özelliği sayesinde standby durumunda 1100-1150 devir, overclock durumunda 1300-1400 dönüş hızı ile çalışırken, fan bekleme durumunda sesi duyulmazken, overclock durumunda bile gürültü hissetmiyorsunuz.

  Alaska testlerde oldukça başarılı. Birçok kaliteli marka ürünlerini performans ve gürültü değerleri açısından geride bırakan soğutucu beni oldukça şaşırtdı.

  GlacialTech'in Alaska kule radyatör, altı adet bakır ısı borusu geçiyor. PWM özellikli fan inanılmaz sessiz çalışırken, performans testlerinde oldukça başarılıydı.

  Kutu içeriği oldukça zengin. Montaj için gerekli tüm aksesuarlar fazlasıyla kutu içeriğine konulmuş. Kurulumuda oldukça kolay. Glacialtech Alaska işlemci soğutucusu; yüksek performansı, çok sessiz çalışması ve uygun fiyatı (35 euro) ile TurkChip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.