Menu

Asus SABERTOOTH Z77 anakartlar, yeni zırhı ve stratejik soğutma tasarımlarıyla artık çok daha dayanıklı

 

ASUS, büyük ilgi gören TUF serisi anakartları arasına eklediği son teknoloji Intel® üçüncü nesil Ivy Bridge işlemcili ve Z77 yonga seti tabanlı SABERTOOTH Z77’yi tanıttı. Kullanıcılara istikrarlı bir bilgisayar deneyimi yaşatmak adına her koşula dayanıklı olan TUF serisi, iyi bir altyapıya sahip olmanın yanı sıra uzun süreli kaliteyi garanti ediyor.

Yeni seri ile gelen özellikler: eşsiz ısı yayılımı ve VRM alanının daha iyi soğutulmasını sağlayan yeni Termal Zırh tasarımı, önemli sistem bileşenlerinin bilgisayar kapatıldıktan sonra aşırı ısınmasını engelleyen Fan Overtime fonksiyonu, anakartın çeşitli bölgelerine dağılmış olan temas noktalarını etkileyebilecek toz birikimini ve böylece paraziti engelleyen Dust Defender

Yeni hava sirkülasyonu tasarımı sayesinde daha güçlü

Her koşulda kullanılabilecek şekilde yapılan yeni Termal Zırh tasarımının çift turbo fanları, SABERTOOTH Z77 anakartların soğuk, sessiz ve en önemlisi her koşulda aynı kararlılıkta çalışmasını sağlıyor. Özel tasarımlı Termal Zırh alanı, sıcak havayı akıllı bir briçimde kanalize ederek hassas VRM parçalarından ve anakarttan uzaklaştırarak VRM alanını koruyor. Özel ısı boruları, sıcaklığın düşük kalmasını sağlamak için ısının oldukça verimli ve hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasına yardımcı olurken giriş-çıkış portlarının kapağında bulunan fan, içeri fazladan soğuk hava göndererek dayanıklılık için daha fazla ısı atıyor ve daha uzun kart ömrü sağlıyor. Termal Zırh tasarımındaki en yeni özellik olarak, anakart üzerindeki kritik noktalara yerleştirilmiş olan özel ısı yayılım delikleri,alt kısımdaki turbo fanlarıdaki hava akışını kolaylaştırılarak fazladan soğutma sağlıyor.

Toz birikimine karşı savunma

Bir başka ek koruma yöntemi olan ve Termal Zırh gibi askeri standartlardan esinlenmiş olan Dust Defender, sisteme zarar verecek olan tozu, bileşen portları ve anakartın yuvalarından uzak tutmayı sağlamaktadır. Uzun süreli bilgisayar kullanımından sonra yuvalarda ve bağlantı noktalarında aşırı miktarda toz birikimi oluşabilir ve bu da veri aktarım hızlarını etkileyebilir. Bu durum ekran kartı gibi pahalı ve önemli bileşenlerden sağlanan faydayı azaltabilir. Özel tasarımlı TUF koruma kaplaması parçacık girişine karşı koyar ve PCIe, RAM ve USB bağlantılarının ömrünü verimli bir biçimde uzatarak aynı zamanda daha iyi performans elde edilmesini sağlar.

Termal Radar ve yeni Fan Overtime özelliğiyle soğutma

Önceki SABERTOOTH modellerinde olduğu gibi Termal Radar gerçek zamanlı olarak anakartın kritik noktalarındaki sıcaklığı izleyerek sistemin dayanıklılık seviyesinin yüksek olması için otomatik olarak fan hızlarını ayarlar. Yeni Termal Radar ise bilgisayar kapatıldıktan sonra iki turbo fanı birkaç dakika daha çalıştırarak arta kalan ısının da dışarı atılmasını sağlayan Fan Overtime özelliğiyle birlikte geliyor. Kasa içerisinde kalarak hasar oluşturabilecek yüksek sıcaklıkların dışarı atılması ve sadece 10 dakika içerisinde 7 derece düşürülmesi sayesinde sistem ömrü uzuyor. Kullanıcılar hazır ayarları kullanarak ya da sıcaklık eşiğini veya sistem kapandıktan sonraki süreyi kendileri belirleyerek otomatik bir şekilde fanları durdurabilir.

ASUS avantajı ve TUF güvenilirliği

SABERTOOTH Z77, ASUS’un öne çıkan özellikleriyle rakiplerinden sıyrılıyor. Yeni DIGI+ güç kontrol sistemi CPU, iGPU ve DRAM ayarlamasını ve daha hassas modülasyonu mümkün kılarak kullanıcılara sistemlerinin tüm kontrolünü vermiş oluyor. Aynı zamanda ASUS ESD Guard anakart bileşenlerini beklenmedik elektrostatik yük boşalmalarına karşı eşsiz bir şekilde koruyarak gönül rahatlığıyla kullanım sağlıyor. Kart üzerindeki HyperFormance™ Teknolojisine sahip LucidLogix Virtu® MVP ayrık ekran kartınızın performansını sahip olduğundan yüzde 60 daha fazla artırıyor.