Menu

Qualcomm Snapdragon 820  işlemci ile Premium sınıfındaki mobil cihazlar için yenilikçi kullanıcı deneyimleri sunma devam ediyor.

 

Müşterilerin beklediği türden bir yenilikçiliği sunmak için, işlemcilerin CPU ihtiyacının günden güne artan tüketici gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde tasarlanması gerekir. Bununla da kalmayıp işlemcilerin tüm bunları yaparken daha az pil gücü kullanması ve her zamankinden daha soğuk olması beklenirken, OEM’lerin beklediği daha ince ve hafif tasarımlara sahip olmaları da gerekir.

Sanal gerçeklik, yapay zekayla görüş ve gelişmiş resimleme gibi deneyimler bir yandan akıllı telefon becerilerini artırırken diğer yandan da daha fazla performansa olan ihtiyacı artırıyor. Daha yüksek performans ile daha uzun pil ömrünü dengelemek her dönemde mobil işlemciler için çok kritik bir konu olmuştur. Snapdragon 820 de bu verimlilik görüşüyle tasarlandı.

820, yongadaki sisteme (SoC) ait CPU, GPU ve DSP gibi farklı işlevsel çekirdekleri birleştirme kabiliyeti olarak tanımlayabileceğimiz heterojen hesaplama  kavramına yönelik olarak tasarlanan, özel ve optimize edilmiş yüksek çekirdekler barındırıyor. Böylelikle önceden erişilemeyen performans ve enerji tasarrufu sağlanıyor ve önceki dönemlerde olduğu gibi farklı görevler için aynı çekirdek kullanılmamış oluyor.

Qualcomm, yirmi beş yılı aşkın süredir mobil işlemcileri özel olarak tasarlıyor ve heterojen işlemci yönetimi deneyimini kullanıyor. Snapdragon 820’nin her bir çekirdeğini de özel olarak tasarladık. Bunu yapmamızdaki amaç çekirdeklerin, diğer bütünleşik bileşenlerle birlikte kapsamlı bir sistem oluşturacak şekilde birlikte çalışmalarını sağlamak ve bu sayede daha fazla verimlilik elde etmekti. “Yongadaki sistem” adına yakışır şekilde. 

Kryo’yu tanıyalım

CPU halen modern SoC’deki en bilindik çekirdeklerden biri ve tüm işlemcinin hızını ve kalp atışlarını ayarlayan kilit unsur olma rolünü sürdürüyor. Qualcomm, Snapdragon 820 ile birlikte Qualcomm Kryo’yu da sunuyor. Qualcomm Kryo, Premium seviye mobil işlemcimizin kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlanmasının bir parçası olarak ilk özel tasarımlı 64-bit CPU’su olma özelliğini taşıyor.

Adreno 530 GPU ve Hexagon 680 DSP ile entegre olan Kryo, multimedya ve bağlantı alanında en güncel yeniliklerin yanı sıra mobil işlemci alanında en yüksek performansı sunmak için tasarlandı. Kryo Snapdragon 800, 801, ve 805 işlemcilerine güç veren popüler özel tasarım Krait CPU’nun da bir devamı niteliğinde.

Özel tasarlanan çekirdekler

Peki neden Snapdragon işlemciye özel bir CPU tasarlamak için zaman harcıyoruz? Bu sorunun yanıtı özel bir tasarım yaratmanın tüketicilerin ihtiyaçlarını performans ve pil ömründen fedakarlık yapmadan karşılamanın öneminde yatıyor. Yüksek performans genelde uzun pil ömrüyle çelişir ancak biz, Kryo’nun ilk neslinde tam da bu konuya odaklandık.

Kryo, en yeni 14nm FinFET teknolojisi ile üretiliyor ve 2.2 GHz hızlarına çıkabilecek şekilde tasarlanıyor. Kryo CPU ve Snapdragon 820 ile Snapdragon 810 işlemciye kıyasla 2 kat daha fazla performans ve 2 kat daha fazla enerji verimliliği bekleyebilirsiniz.

Snapdragon 820’nin diğer heterojen bileşenleriyle birlikte düşündüğümüzde, Kryo’nun kullanıcı deneyimi, inovasyon ve verimlilik alanlarında Snapdragon 820’yi Qualcomm’un bugüne kadar geliştirdiği en yenilikçi üst sınıf mobil işlemci yapan ana özelliklerden biri olduğunu görüyoruz. Snapdragon 820, düşük enerji tüketerek yüksek performans göstermeye odaklı tasarımı otomotiv ve diğer ticari uygulamalar içinde mükemmel bir seçim olacaktır.

Symphony Sistem Yöneticisi

Snapdragon 820 ve Kryo’nun yanı sıra Qualcomm Symphony Sistem Yöneticisini de sunuyoruz. Snapdragon 820’nin heterojen doğası gereği artan miktarda görev CPU, GPU ve DSP’nin yanı sıra Qualcomm Spectra kamera ISP’si gibi amaca yönelik özel bileşenler arasında paylaştırılıyor. Bunun anlamı doğru görevi doğru işlemcide çalıştırmanız ya da doğru görev için doğru işlemcileri düzgün bir biçimde bir araya getirmeniz durumunda daha da fazla sistem performansı ve enerji tasarrufu elde edebilecek olmanızdır.

Bazı işlemciler sistem yönetimlerini CPU çekirdekleriyle sınırlarken, Symphony yongadaki sistemin tamamını farklı konfigürasyonlarda yönetmek için tasarlanmış bulunuyor. Bu sayede işlemcilerin uzmanlaşmış çekirdeklerinin en verimli ve en etkili birleşimleri, görevi en hızlı biçimde sonuçlandıracak şekilde seçiliyor.  Tüm bu süreçte en düşük seviyede enerji harcanıyor. Örneğin, bir kullanıcı fotoğraf çektiğinde, Symphony sistem talebine yanıt vererek doğru bileşenlerin ihtiyaç duyulan frekansta ve sürede çalıştırılmasını temin ediyor. Söz konusu bileşenlerin arasında CPU, Spectra ISP, Snapdragon Display Engine, GPU, GPS ve bellek sistemi yer alıyor.

Amaca yönelik tasarlanan bu süper güçler, kesin ve doğru sistem yönetimi ile bir araya geldiklerinde yepyeni seviyede bir verimlilik ve büyüleyici kullanıcı deneyimlerine ulaşmak hiç de zor olmuyor.

Snapdragon seviyeleri arttıkça performans ve hız seviyeleri de artıyor

Kryo, Snapdragon 820’nin heterojen hesaplama üçlemesinde Qualcomm Adreno 530 GPU ve Qualcomm Hexagon 680 DSP’nin ardından son önemli bileşen olma özelliğini taşıyor.

Sanal gerçeklik, yapay zeka ile görüş ve gelişmiş görüntülemenin de dahil olduğu, Snapdragon 820’nin desteklediği kullanım vakaları ve deneyimler konusunda daha fazla bilgi için bizleri takip etmeye devam edin. Özel mikro mimarinin ne olduğu ve neler yapabileceklerine dair aşağıdaki videoyu izlemeyi unutmayın: https://www.qualcomm.com/videos/custom-designed-cpus>.