Menu

ASUS mobil cihazlara özel çarpıcı ve akıcı kullanıcı arayüzü ZenUI ile düşük ışıkta inanılmaz bir kamera performansı sağlayan PixelMaster teknolojisini sergiledi.

 

ASUS MWC 2014’te (Mobile World Congress 2014) mobil cihazlarına özel iki önemli yeniliği tanıttı. Mobil cihazların kullanımına önemli bir katkı sağlayacak olan ZenUI, özgürlük, kendini ifade etme ve bağlantı konseptleri üzerinden hareket ederek yepyeni bir mobil deneyim sunuyor ve 200’ü aşkın önemli özelliği barındırıyor. PixelMaster teknolojisi ise kullanıcılar için mobil fotoğrafçılığı daha kolay kılarak zor koşullarda daha çarpıcı fotoğraflar çekilmesine olanak tanıyor.

Akıcı, sezgisel ve güzel: ZenUI

ZenUI, kullanıcıların düzenli ve verimli kalmasını sağlayarak zamandan kazanmalarına yardımcı olmak üzere tasarlandı. Modern “düz” ikonları, canlı renk temaları, animasyonları, yeni zil sesleri, bildirim sesleri ve bilgiyi net bir şekilde sunan düzenlemesiyle ZenUI, etkin ve cazip bir görsel tasarıma da sahip.

What’s Next, kullanıcıları her gün karşılaştıkları pek çok bilgiyi aktif biçimde düzenlemekten kurtaran bir ZenUI özelliği. O an en önemli ve kullanışlı olan bilgiyi kilit ekranının önünde ve ortasında, ana ekranda ve bildirim bölmesinde kullanıcıya görüntülüyor, yaklaşan görüşmeleri -iptaller ve değişimler dahil olmak üzere-, yeni mesajları, sevilen kişilerden gelen cevapsız aramaları, gidilen yerin hava durumu, doğum günleri, yıldönümlerini ve daha fazlasını akılda tutmayı kolaylaştırıyor.

 

Do It Later kullanıcıların daha sonra yapılacak diğer önemli şeyleri unutmadan, mevcut işlerine odaklanmalarını sağlıyor. Eğer bir kullanıcı bir e-posta yazmanın tam ortasındayken bir telefon gelirse, basit bir buton otomatikman o kişiyi geri aramayı hatırlatan bir uyarı yaratıyor. Kullanıcılar ayrıca makaleler, YouTube videoları ya da her türlü internet sayfası gibi ilginç öğeleri sonradan okuyup izleyebilmek için saklayabiliyor. Her bir hatırlatıcı ve saklanan öğe, ayrı Do It Later uygulamasında toplanıyor ve birini aramak ya da bir internet sayfasını görüntülemek gibi ilgili eylemi gerçekleştirmek için bir kısayol tuşu barındırıyor.

 ZenUI, farklı sosyal çevrelerinde kolayca etkileşim sağlayarak onların kendilerini ifade etmelerine olanak tanıyor. Omlet Open Mesajlaşma Platformu’yla mükemmel entegre olan ZenUI, Omlet Chat’ı destekleyen pek çok cihazdan birini kullandıkları sürece kullanıcıların mesajlarını ve çoklu uygulamalardan bilgiyi dostlarıyla ve arkadaşlarıyla rahatça paylaşmasını sağlıyor. Open Messaging fonksiyonunu barındıran ASUS uygulamaları Kişiler, Takvim, E-posta ve Galeri’yi de içeriyor.

ZenUI ayrıca, sınırsız sayıda üyeyle sohbet etmeyi ve fotoğraf, etiket, video, ses kaydı ve daha fazlasını paylaşmaya imkan tanıyan Omlet Chat da içeriyor. Paylaşılan öğeler ASUS WebStorage’da ya da desteklenen diğer her bulut depolama servisinde depolanabiliyor, böylece saklanmaları ve her yerden erişimleri kolay hale geliyor. Social Hotspot mesajlaşma özelliği, kullanıcıların bölgeye göre kamusal ya da özel bir sohbet odası oluşturmasını ya da mevcut olanlara katılmasını sağlıyor.

ZenUI’ya özgü bir diğer özellik olan Open Cloud, kullanıcıların bilgilerine bağlı kalmasını ve istedikleri yerden bunlara erişebilmesini sağlıyor. ASUS WebStorage ve başka desteklenen bulut servislerini kullanarak bulut depolamayı Kamera, Galeri, Müzik ve Dosya Yöneticisi ile entegre hale getiriyor. Open Cloud ile kullanıcılar çektikleri fotoğrafların otomatik olarak buluta yüklenmesini seçebiliyor, fotoğraları görüntüleyebiliyor, müzik dinleyebiliyor ve orada depolanmış dosyalara erişebiliyor.

 

Daima profesyonel görünen fotoğraflar: PixelMaster

Özel bir ASUS teknolojisi olan PixelMaster -şu an ZenFone ile PadFone mini’de kullanılabiliyor- Selfie modu ile kamera fonsiyonelliğini artırarak kullanıcıların kolayca harika görünen fotoğraflar çekmesini sağlayan Alan Derinliği modu dahil olmak üzere bir dizi kapsamlı özellik içeriyor. PixelMaster’in iki ek özelliği olan Düşük-Işık Modu ile Zaman Geri Sarma da ayrıca ZenFone 5, ZenFone 6 ve PadFone mini için mevcut.

PixelMaster’ın Düşük-Işık modu az ışıklı ortamlarda kamera performansını kayda değer ölçüde artırıyor. Kamera bitişik pikselleri birleştirerek, ışık duyarlılığını yüzde 400’e ve kontrastı da yüzde 200’e kadar artırıyor, böylece flaş ihtiyacı olmadan düşük ışıkta net, parlak fotoğraflar çekilebiliyor. Electronic Image Stabilizer (EIS) düşük ışık performansını daha fazla artırarak daha net, bulanık olmayan fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor. Eğer Düşük-Işık moduna ihtiyaç varsa, PixelMaster otomatik olarak öneri getiriyor; normal ışık koşullarında ise en yüksek kalitede fotoğraflar çekilebiliyor. Düşük-Işık modu video çekiminde de kullanılabiliyor.

Konunun hareketine bağlı olarak aksiyon fotoğrafçılığı zor olabiliyor ama Zaman Geri Sarma böyle mükemmel anların çekimini çok kolaylaştırıyor. Kullanıcının deklanşöre basmasından önce ve sonra otomatikman çoklu fotoğrafların çekilmesi, zor konulardan harika fotoğraflar çıkarma şansını artırıyor. Fotoğrafı çektikten sonra kullanıcı, kolay bir kullanıcı arayüzüyle en iyi kareyi seçmek için “zamanda geri gidebiliyor” ya da sadece kameranın yakaladığı tüm karelerin hepsini kaydetmeyi tercih edebiliyor.

Selfie modu, yüksek kalitede kişisel portreler (“selfie”ler) çekebilmenin yeni ve modern bir yolu. Kullanıcının, telefonun arkasındaki yüksek çözünürlüklü ana kamerayı -daha düşük çözünürlüklü ön yüz kamerası yerine- kendi selfie’sini ya da bir grup arkadaşıyla birlikte fotoğrafını çekmesini sağlıyor. Kamera çerçevedeki seçilmiş sayıdaki insanı otomatik olarak algılıyor ve üç fotoğraf çekmeden önce bir geri sayım başlıyor. Daha sonra, kullanıcı en güzel fotoğrafı kaydedip online paylaşmak için seçebiliyor.

Alan Derinliği modu kullanıcının, hafifçe bulanıklaştırılmış bir arka plan üstünde net, tekil konuların fotoğrafını çekmeyi sağlıyor – fotoğrafçılar bu görünümü daha çok özel, son teknoloji kameralarla çekilebilen sığ alan derinliği olarak tanıyor.