Menu

Makale Dizini

ZOTAC firması yüksek performanslı mini ITX platformu ve LGA1156 soket ve Intel Core™ i3, Core™ i5 veya Core™ i7 işlemcileri ile uyumlu ,  H55-ITX  WiFi ile küçük bir yapı üzerinde yüksek performans elde edilebilirsiniz.

İşlemciler boyutu küçülürken, işlevselliği ve performanslarıda artıyor. Bu duruma en güzel örnek 32 nm'lik intel grafik işlemcili Clarkdale adı verilen çift çekirdekli işlemciler. Üzerinde tümleşik grafik yongası bulunduran işlemci H55 adı verilen yeni bir yonga seti ile çalışıyor.

H55 yonga seti kardeşi P55 yonga setiyle önemli benzerlikler içermekte. LGA 1156 soket işlemcilere destek veren H55 yonga seti; üzerinde grafik işlemci barındıran Clarkdale işlemcilerin (Core i3 - Core i5 600 seri) yanı sıra Lynnfield (Core i5 700 ve Core i7 800 serisi) işlemcileri de destekliyor.

H55 yonga setinin P55'ten farkı; Core i3 ve Core i5 600 işlemcilerde bulunan grafik işlemciyi çalıştırabilmesi. Bunun için, H55 yonga setinde, işlemci üzerinde bulunan grafik işlemcinin yonga setiyle iletişimini sağlayan FDI (Flexible Display Interface) adlı bir bağlantı bulunması.

Clarkdale ve Lynnfield işlemcilerinin ortak özelliği tümleşik bellek kontrolcüsüne sahip olmaları. Bu durum anakart üzerinde kuzey köprüsüne olan ihtiyacı ortadan kaldırmakta.