Menu

Makale Dizini

Asus ; oyuncuları hedef alan ROG (Republic of Gamers -Oyuncular Cumhuriyeti) ürünleri arasına AMD işlemci tutkunları için özel üretilmiş olduğu  Crosshair III Formula anakartı ile hızlı bir giriş yaptı. Özellikle oyun tutkunları için tasarlanmış olan anakart özellikle overclock performansı açısından biçilmiş bir kaftan.

 

AMD 790FX ve SB750 yongasını üzerinde bulunan dört adet memory slot yuvasında 16gb'a kadar overclocklu maksimum 1600 MHz'e kadar DDR3 bellek kullanabiliyorsunuz. Anakartın üzerindeki iki adet PCI Express X16 slotu bulunuyor ve bu slotlar CrossFireX teknolojisini destekliyor. Ayrıca anakartın kutu içeriğinde gelen SupremeFX X-Fi ses yongası PCIe x1 slotu üzerinden bağlanarak size maksimum ses kalitesi sunmakta.

790FX / SB750 ikilisinin evsahipliği yaptığı model AM3 tabanlı Phenom II ile kullanılabildiği Crosshair III Formula anakartının teknik detaylarına kısaca bir göz atalım.

Asus, Republic of Gamers (R.O.G) serisine dahil ettiği, AMD’nin Phenom II işlemcileri için zemin olan, Crosshair III Formula AMD firmasının overclock özellikleri ile 790FX/SB750 yonga seti AM3 soket yapısındaki Phenom II cpu desteğiyle birlikte 1600MHz çalışma frekanslı ,dört adet DDR3 sistem belleği kullanımına olanak tanıyor.
 
Katı kapasitör ve dayanıklı mosfet grubundan oluşan 8+2 fazlı güç tasarımı ile stabilite sunan anakart, 2 adet PCI-Express x16 slotunda Crossfire X teknoloji kullanıyor.
   
3 adet  PCI-Express x1 ve  1 adet PCI slot’u , yeni R.O.G’un üzerinde yer alan diğer genişleme yuvalarından.SB750 güney köprüsünün ,entegre edildiği sisteme kazandırdığı Advanced Clock Calibration(ACC) ayrıcalığı sayesinde Crosshair III Formula sahipleri, sistemlerinde kolayca overclock  yapabilecekler.
   
Alımlı anakartın diğer özellikleri arasında ; 3.0 Gbps destekli 5 adet SATA portu,tekli eSATA port, Gigabit LAN,12 tane USB arabirimi,uzay kurulumlarında kolaylık sunan onboard Power ve Reset tuşları yer alıyor. Republic of Gamers serisi ASUS anakartların ayrılmazı olan, EAX4.0 desteğiyle 8 kanal ses çıkışı bulunan SupremeFX X-Fi ses kartı oyuncuların beğenisini kazanıyor.
 
Asus,yeni  anakartının kutu içeriğini de oldukça sağlam tutarak ; tam sürüm Kaspersky anti-virus yazılımını, Futuremark  3DMark 06 benchmark programını ve serinin marifetli gadgeti olan LCD Poster’ı bundle olarak kullanıcılarına sunuyor.