Logo

 Zotac firmasının üst düzey ekran kartlarından GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartını inceliyoruz.

GeForce GTX 1080'i özelleştiren firmalardan biri de Zotac. Şirketin en güçlü modeli olan GTX 1080 AMP Extreme, tasarım özellikleriyle güçlü göründüğü gibi, soğutma performansıyla da iddialı bir model.

Zotac mühendislerinin her detayı üzerinde yoğun mesai harcadığı ekran kartı, yeni nesil IceStorm soğutucusu ile geliyor. 90mm çapında üç adet Eko fana sahip olan ekran kartı, grafik işlemci yük altında olmadığı durumlarda fanları kapatarak sessizlik sağlayabiliyor. 6 adet bakır ısı borusuna sahip olan kart üzerinde, çok sayıda alüminyum yapraktan oluşan oldukça büyük ısı dağıtım bloğu bulunuyor.
En yüksek performans için kart üzerindeki tüm bileşenlerin yoğun yük altında yüksek kararlılık göstermesi gerektiğini bilen Zotac, hem ekstra soğutma hem de baskılı devre kartını korumak altına, mukavemeti yüksek arka plaka kullanmış. Zotac GTX 1080 AMP Extreme'in soğutucu fanlarında ilginç bir detay daha bulunuyor. Öncelikle kartın teknik özelliklerine bir göz atalım; 
 • GPU - GeForce® GTX 1080
 • CUDA çekirdeği - 2560
 • Video Hafıza - 8GB GDDR5X
 • Memory Bus - 256-bit
 • Çalışma Hızı - 1771 MHz - Boost ile 1911 MHz
 • Ram Hızı - 10.8 GHz
 • PCI Express 3.0
 • OpenGL 4.5
 • DirectX 12 API feature level 12_1
 • Uzunluk - 325mm x 148mm
 • Güç Girişi - Çift 8-pin
 • Power Supply İhtiyacı (En Az) - 500W
 • Güç Harcama - 270W
 • Görüntü Çıkışı - 3 x DisplayPort 1.4 , HDMI 2.0b , DL-DVI

 
 
 
Zotac GeForce GTX 1080 AMP! Extreme 3 fanlı tasarımı ile kaslı bir görünüme sahip. Ayrıca kart üzerinde karbon fiber etkisi yaratan kaplamaya ek olarak her üç fanın alt ve üstündeki özel şeritler ile Push The Limit sloganı yer alıyor ve led aydınlatma ile ışıklandırılmış. Üstelik bu led aydınlatmalar Zotac’ın yazılımı Firestorm ile ayarlanabiliyor. İsterseniz aydınlatmanın rengini, ister ışık yoğunluğunu ayarlayabiliyoruz. Bu özelliğe Zotac, Spectra adını vermiş.

Zotac GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartının arka yüzünde oldukça şık backplate bulunuyor. Backplate ile birlikte gelmesinin avantajı kartın arka yüzünde bulunan hafıza chiplerini ve diğer elektronik parçaları soğutarak kartın daha stabil çalışmasına ve overclock kabiliyeti kazanmasına yardımcı oluyor. 

Zotac GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartı fabrika çıkışlı hız aşırtmalı olarak satışa sunuluyor ve ekran kartında GPU hızı standart olarak 1771MHz, Boost hızı ise 1911Mhz olarak belirlenmiş. Yüksek frekans değerlerinde yaşanması muhtemel güç dalgalanmasını kontrol altında tutabilmek için donanımsal önleyici power boost özelliğinin yerini koruduğu ekran kartında referans model Founders Edition'dan farklı olarak iki adet 8 pin güç bağlantısı bulunuyor. 2560 adet CUDA çekirdeği ve 256-bit bellek veri yolu gibi, GP104 GPU'suna has karakteristik özelliklerin korunduğu ekran kartına 8GB GDDR5X bellek eşlik ediyor.
 
Görüntü aktarımı için üç adet DisplayPort 1.3, bir adet HDMI 2.0b ve DVI konnektörüyle donatılan ekran kartı, SLI kurulumuna olanak tanıyor. Kart hacim olarak anakart üzerinde 2.5 slotluk bir alan işgal ettiği için buna uygun esneklikte bir anakart ve kasada kullanılması gerekiyor.
 

Zotac GeForce GTX 1080 AMP! Extreme kutu içeriğinde 2 adet Çift 6-pin to 8-pin PCIe adaptör, Driver ve yazılım CD'si ile kullanım kılavuzu bulunuyor. Extreme bir model için kutu içeriği oldukça zayıf diyebilirim. Diğer marka benzer kartlarda etiketler hatta oyun bile bulabiliyorsunuz.

ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartının testlerine başlayalım. Ama önce test sisteminden bahsedelim.

Test Sistemi
İşlemci: Intel i7 6700K (Stok Turbo 4.2 GHz 1.225v & OC 4.6GHz 1.35v )
Anakart: ASUS Z170 A
Ram: GSkill Trident Z DDR4 3200MHz CL15 2x8 GB
SSD: OCZ 240GB
PSU: FSP Aurum 80+Gold 1000W

ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartı Futuremark 3D Mark testlerinde oldukça başarılı sonuçlara imza atarken ve testleri lider konumda bitiriyor.

 ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartının test sonuçlarına baktığımızda güncel tüm oyunlarda mükemmel bir performans sunan kart için söylenecek fazla birşey yok. Ayrıca güç tüketim ve ısınma değerleri AMD'ye göre daha düşük.  Test sonuçları ise kaçınılmaz sonucu gözler önüne seriyor. Tek GPU'lu en üst seviye grafik kartını arıyorsanız, lider şuan için ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartıdır.


 

ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartı içersinde muazzam bir güç barındırıyor. ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartı için mükemmel performans sunan tek GPU’lu en iyi grafik kartı diyebilirim. Sunduğu NVIDIA teknolojileri, tasarımı, özel soğutma sistemi ve özelleştirilebilir led aydınlatması ile kart alım için daha da çekici hale geliyor. Bu nedenle ZOTAC GTX 1080 AMP! Extreme ekran kartı için Turkchip The Best ödülü almayı hak eden çok başarılı bir ürün diyebilirim.

ZOTAC GeForce GTX 1080 AMP! Etreme Artıları

+ Standart tasraımlara göre daha serin ve sessiz çalışma

+ Özelleştirilebilir RGB LED aydınlatmalar

+ Standart modellere göre daha yüksek çalışma hızları

+ Fiyatı dolar kuru nedeniyle birazcık yüksek ama diğer markalara göre ucuz

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.