Menu

Makale Dizini

  Nvidia'nın Pascal mimarisindeki örneklerinden biri olan ASUS ROG STRIX GTX 1050 O2G Ekran kartını inceliyoruz.

ASUS'un Republic of Gamers (ROG)serisi Strix GeForce GTX 1050 oyuncu ekran kartı; 14nm üretim teknolojisi ile üretilmiş ve STRIX özel tasarımına, 40 CUDA çekirdeğine, 2GB GDDR5 bellek ve 128-bit veri yolunda 112GB/s bant genişliğine sahip. Standart versiyon 1050'lere göre farklı olan ASUS ROG STRIX GTX 1050 O2G ekran kartı fabrika çıkışlı overclocklu olarak geliyor. Ayrıca kartda 2 fanlı özel Strix soğutma sistemi kullanılıyor ve Aura olarak isimlendirilen özel aydınlatmaya sahip. Bu nedenlerle kart 6 pinli ek güç girişine ihtiyaç duyuyor. Kartın genel özellikleri ise şöyle;

  • %30 daha serin ve 3 kat daha sessiz performans için patentli Wing Blade 0dB fan içeren DirectCU II soğutma sistemi.
  • ASUS FanConnect en verimli soğutma için sistem fanlarına bağlı 4-pinli GPU kontrollü giriş barındırır..
  • Auto-Extreme Teknolojisi ve Super Alloy Power II en üstün kalite elektronik bileşenler
  •  ASUS Aura Sync ile mükemmel RGB LED aydınlatma.
  • GPU Tweak II ile ekran kartına ince ayarlar yapabiliyoruz.
  • NVIDIA ANSEL – oyun içi ekran görüntülerini yakalamak için program.
  • NVIDIA GameWorks™ sayesinde inanılmaz derece akıcı bir oyunun yanı sıra etkileşimli ve sinematik deneyim sağlar.

ASUS ROG Strix GeForce® GTX 1050 O2G Ekran kartı Strıx soğutma sistemi kullanılmış. Arka plaka, aleminyum blok içersinde bulunan ve gpu üzerinden geçen 2 adet ısı boru ve bu sistemi soğutan 2 adet fandan oluşan Strix soğutma sistemi sessizlik ve performans anlamında oldukça iyi iş çıkarıyor. 

ASUS GPU Tweak II kullanarak aynı zamanda size sezgisel performans ayarı yapabiliyor ve Tools bölümünden anlık oyun yayını yapma imkanı sunan XSplit Gamecaster ve Aura RGB Aydınlatma ile pc sisteminizi kişiselleştirebiliyoruz.

ASUS ROG STRIX GTX 1050 O2G Ekran kartı arka tarafında görüntü çıkışı olarak 1 adet HDMI, 1 adet DisplayPort ve 2 adet DVI dişi soketleri yer alıyor.

ASUS ROG STRIX GTX 1050 O2G Ekran kartında bulunan 4 pinli fan bağlantı soketi ile kasa içersinde sistem fanlarını bağlayabilir ve onları GPU Tweak II ile kontrol edebilirsiniz. 

Şimdi ise kartın  teknik detaylara göz atalım;