Logo

Asus'un GeForce GTX 1070 Ti grafik işlemcisine sahip CERBERUS 1070Ti ekran kartını inceliyoruz.

Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI ekran kartı 4K oyun, VR deneyimi için ve hız aşırtmaya açık olarak, özel soğutma sistemi ile donatılmış.  GTX 1070 Ti, GTX 1080 ile GTX 1070 arasına konumlandırılmış bir ekran kartı. 1440p çözünürlük için tasarlanmış kart, 4K’da çoğu oyunu orta ayarda akıcı bir biçimde oynatabiliyor. GTX 1080’de de kullanılan GP104 GPU’sunun biraz daha kırpılmış versiyonu ve 180 Watt gibi bir güç tüketimi ve sadece 8 PIN ek güç bağlantısı ile yüksek performans sunabiliyor. 2432 adet CUDA çekirdeği barındıran GP104 GPU’ya 8 GB GDDR5 bellekler eşlik ediyor. Bellek frekansı 8008 MHz ve bellek veriyolu da 256 Bit.

ASUS CERBERUS-GTX1070TI-A8G Teknik Özellikleri ;


Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI ekran kartı önceki nesil veya amd kartlara göre yapısal olarak biraz daha küçük boyutda. GPU üzerine yerleştirilmiş bakır ısı tabanı ve onu içine alan aleminyum blok üzerinde konumlandırılmış 2 adet fan ile gpu üzerinde oluşan sıcaklık uzaklaştırılıyor.

Çalışma esnasında fanların sesini hiç duymuyorsunuz. Bazen fanlardan bir tanesi veya ikisi birden gpu ısınmadığı için dönmüyor ve sıcaklık durumuna göre bir tanesi veya iki fan çalışmaya başlıyor. Soğutma çok başarılı. En zorlu testlerde ve oyunlarda gpu'nun sıcaklığı 65c dereceyi geçmiyor.

Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI arka tarafında yine oldukça şık bir pasif soğutma ile koruma altına alınmış ve bu kapak aynı zamanda pasif soğutma görevinide yerine getiriyor. Ayrıca kart tam performanslı çalışmak için sadece 8 pin güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI kasamızda 2 slot yer kaplarken görüntü çıkışı olarak 1 adet DVI, 2 adet HDMI ve 2 adet Displayport soketleri bulunuyor.

Test Sistemi ;

AMD RYZEN 2 2700X İşlemci

Gigabyte B450 AORUS M Anakart

Kingston HyperX 16GB DDR4 3000Mhz Ram

İntel 256GB NVME SSD

750W Güç Kaynağı

Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI ekran kartı 3D MARK testlerinde performansı ve aldığı yüksek puanlar ile beni çok şaşırtdı. Gerçekten de bu kadar yüksek performans beklemiyordum. 

Gerçekten de NVIDIA’nın Pascal mimarisinin piyasadaki en verimli masaüstü grafik işlemcileri oluşturduğunu görebiliyoruz. GTX 1070 Ti'de verimlilik ile yüksek 1440p performansıda sunuyor. Ayrıca deneyimli overclock tutkunları Cerberus 1070Ti'yi overclock ederek hatırı sayılır bir performans alabilirler.

Oyunlarda gördüğüm en yüksek sıcaklık değeri 67 derece oldu. Coil Whine veya en ufak bir vızıltı söz konusu olmadı. Rekabetçi oyunlarda mesela yüksek Hz’li bir G-SYNC monitör için ideal bir kart diyebilirim. Genel olarak Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI; FullHD ekranlar için fazla, 2K için akıcılığın üstünde ve 4K için oynanabilirliğin üstünde bir başarım gösteriyor.  Asus GTX1070Ti Strix’in tam ayarında bir 2K kartı olduğundan yana, detay ayarlarıyla biraz oynayıp 4K  çözünürlükte 60 kare/saniye de yakalanabilir.  Overwatch gibi nispeten ağır bir rekabetçi oyunda da 2K'da 120 kare/saniye ise birçok oyuncuyu memnun edecektir.


Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI gerçekten de kesintisiz oyun keyfi sunmak amacıyla üretilmiş yüksek performanslı bir ekran kartı. Kart çalışma anında oldukça sessiz ve ısınmadan görevini yaparken en ağır oyunlarda bile bana mısın demiyor. Oyunlar ve 3D Mark testlerinde yorulmadan, ısınmadan tüm görevlerini yerine getiriyor ve testler esnasında performansı ile beni oldukça memnun etti. Kart bu haliyle mini ITX veya micro ATX kasa kullanıcılarının gözdesi olmaya aday bir kart. 

Özetle Asus Cerberus GeForce GTX 1070TI diğer kartlara göre küçük yapısı ile çalışma esnasında ısınmadan ve sessiz yüksek performans gösterirken Turkchip Golden Award ödülü hak eden çok başarılı bir kart.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.