Menu

Makale Dizini

  ASUS'un ROG Strix Gaming RTX 2060 6GB GDDR6 OC Edition ekran kartını inceliyoruz.

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı yeni nesil Nvidia GeForce RTX 2060 modelinin hız aşırtmalı sürümü ve üç fanlı bir soğutmaya, rgb aydınlatmalı bir tasarıma sahip.

Ayrıca OC Edition ibaresine sahip ekran kartı, standart Nvidia GeForce RTX 2060 modellerine göre daha yüksek çalışma frekansları ile hız aşırtma potansiyeli ile kullanıcıya sunulurken, 6 GB GDDR6 belleklerin ilk kullanımı sayesinde GPU çekirdeği tarafından yüksek performans ile kullanılabiliyor.

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition Ekran Kartı Teknik Özellikleri;

Grafik İşlemci (GPU) - NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 TU106 A1 Revision

12nm Üretim Teknolojisi

Çalışma Hızı - Gaming Mode (Default) GPU Boost: 1830 MHz , GPU Bas : 1365 MHz

                    OC Mode GPU Boost : 1860 MHz , GPU Bas : 1395 MHz

Transistör Sayısı - 10800 Milyon

Video Belleği - GDDR6 6GB

Bellek Hızı - 14000 MHz

Bellek Arayüzü - 192-bit

Cuda Çekirdeği - 1920 

Çözünürlük - Dijital Maks. Çözünürlük: 7680x4320

Arayüz - 2 adet (HDMI 2.0b), 2 adet (DisplayPort 1.4)

OpenGL®4.5, HDCP, CUDA, PhysX, DirectCompute 5.0, DirectX 12, 12_1 desteği

Boyutlar - 30 x 13.2 x5 cm

Nvidia Turing mimarisiyle birlikte gelen yeni özellikler, Microsoft DirectX içerisinde yer alan yeni ışık izleme yani Ray Tracing teknolojisini getiriyor. İlk testlerin göre muazzam bir performans artışı sağlandı ve RT açık oynamak çok daha mantıklı hale geldi. Nvidia DLSS teknolojisi de kenar düzeltmeyi yaparken performansı artırabiliyor, Nvidia özellikle artık RT ve DLSS birlikte kullanımındaki iyileştirmenin altını çiziyor. Özellikle online oyunlarda RT açmadan oynamak çok daha iyi. Ancak single player oyunda daha yüksek grafik kalitesi ve göz zevki için rahatlıkla açılabilir. DLSS ise performans katkısı olduğundan, diğer kenar filtreleme teknolojilerine tercih edilerek her koşulda açılmalı.

Nvidia GeForce RTX 2060’ta G-Sync desteği sunuyor. G-Sync sertifikalı monitörler ile en iyi senkronizasyon sağlanabiliyor. Nvidia artık Adaptive Sync monitörlerde de G-Sync’i açmayı mümkün kılacağını duyurdu. Nvidia’nın bu hamlesi sayesinde artık GeForce ekran kartınız daha geniş bir monitör yelpazesinde, daha iyi bir deneyim sunabiliyor. Bu da bir artı.


Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı Boost frekansı varsayılan olarak 1830 MHz, OC Mode ise 1860 MHz oluyor. ASUS bu GPU'yu soğutmak için 6 adet 6 mm bakır ısı borusu, aleminyum yapraklar ve bloktan oluşan dev gibi bir pasif soğutma bloğu üzerinde 3 adet fan yerleştirmiş. Fanlar GPU 55C derece altında iken çalışmıyor ve bu sayede çok sessiz bir ekran kartımız oluyor.

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı tam performanslı çalışabilmek için en az 500W bir güç kaynağına ve  8+6 pin güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor. 

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı arka tarafında 2 adet HDMI 2.0b portu ve 2 adet DisplayPort 1.4 görüntü çıkışı bulunuyor. 

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartında yer alan arka soğutma plakası ile  30 x 13.2 x 5 cm ölçülere sahip.  Şık tasarıma sahip olan bu plaka görselliğin yanında sağlamlık ve soğutmaya da katkı sağlıyor.   Ayrıca rgb ışıklandırması Aura Sync ile ayarlanabiliyor. Hem üstedeki şeritler, hem arkadaki ROG gözü istenen rengkte, 6 farklı modda ayarlanabiliyor. Ayrıca hali hazırda RGB aydınlatmalı bir Asus anakart kullanıyorsanız kart hemen uyum sağlıyor anakartın rgb aydınlatmaları ile hiçbir işlem yapmadan senkronize yanabiliyor.

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı üzerinde kasaya monte ettiğimizde bize bakan üst kısımda, kullanımı kolay 2 adet switch yerleştirilmiş. Bunlardan ilki BIOS Switch P MODE ve Q MODE olarak ayarlayabiliyorsunuz. Gaming modda sessiz olarak ya da OC Mode modda çalıştırabiliyorsunuz. Çift BIOS donanımsal bir avantaj sunuyor. Bir hata durumunda kartı servise götürmeden BIOS Switch ile durumu kurtarabiliyorsunuz. Hemen Bios Switch yanında kart üzerindeki aydınlatmları açıp kapamaya yarayan LED Switch yer alıyor.

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı arka tarafında 2 adet 4 pin PWM fan bağlantı ve hemen yanında 4 pin RGB bağlantısı yer alıyor. Bu bağlantılar sayesinde kasa fanlarımızı FanConnect II yazılımı ile ekran kartımız ile senkronize çalışması sağlarken, 4 pin RGB bağlantısı ile de yine kasamıza bağladığımız RGB fanımızı Asus Auro yazılımı ile senkronize   edebiliyoruz. Bağlantıların konumu iyi düşünülmüş.

Testlere geçmeden önce kısaca test sistemimizden bahsedelim;

İntel İ7 6850K İşlemci

Asus X99 Gaming Anakart

İntel 256GB nvME SSD

HyperX 16GB (2*8) DDR4 3000mHZ Ramler

FSP 750W Güç Kaynağı

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı en sevdiğim benchmark testi olan FutureMark testlerinde 1070Ti ekran kartını sadece 3D Mark 11 testinde geçebilirken, FireStrike ve CloudGate testlerinde ise çok az geride kaldığını görüyoruz. 1080 ile aralarındaki performans farkı ise oldukça açık olduğunu görebiliyoruz.

Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı Full HD ekranımda aldığım FPS değerleri ise yukarıdaki şekilde oldu. Ne yazıkki 4K monitör de test etme şamsım olmadığı için kartın bizlere sunduğu yeni teknolojileri gözlemleyemedim.


Asus Strix GeForce RTX 2060 6GB OC Edition ekran kartı şık tasarımı, görünümü, sunduğu yüksek performansı ve özellikleri ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.  Daha hesaplı Dual ve Turbo modelleri de var ancak sunduğu RGB aydınlatma, Fan bağlantıları gibi özellikleri ve şık tasarımı ile diğer modelere fark atıyor.

RTX 2060’ın bizlere cazip görünmesinin nedenlerinden biri performans. Diğeri GTX 1070Ti’dan yer yer daha yüksek performans alabilmek hatta GTX 1080’e çok yakın FPS elde etmek. Ayrıca RTX adını almasına sebep olan Ray Tracing, DLSS teknolojileri ve Turing mimarisi avantajlarına kavuşmak. Özetle ileriye dönük yeni teknoloji iyi bir karta sahip olmak. Fiyat itibariyle RTX 2070’e göre çok daha erişilebilir ve deneyim olarak Full HD ve 1440p oyuncular için çok iyi seviyede bir ürün.