Menu

Makale Dizini

Asus'un ekran kartı piyasasındaki yeni amiral gemisi GeForce GTX 1080 Strix'i inceliyoruz. 

 

Son günlerin en popüler ekran kartı olan GTX 1080 sunduğu yüksek performans ve beraberinde gelen yeni teknolojilerle dikkatleri üzerine çekerken Asus tarafındaki ilk özel versiyonu Strix ailesinden geldi. İncelememizdeki GeForce GTX 1080 Strix, baskılı devre kartından, arka soğutucusuna ve 3 fanına kadar Asus mühendislerince özelleştirilmiş tam bir performans ve görsel bir canavar diyebilirim. Öncelikle kartın genel özelliklerinden bahsedelim.

 • Sıradışı oyun performansı ve oyun deneyimi için 1936 MHz saat hızı.
 • Patentli Wing Blade Fanlar ile DirectCU III %30 daha serin ve 3 kat daha sessiz performans.
 • ASUS FanConnect 4-pin GPU-kontrollü girişler optimum termal performans için sistem fanlarınıza bağlanır.
 • Super Alloy Power II ile Endüstrideki Tek Auto-Extreme Teknolojisi üst düzey kalite ve en iyi kararlılığı sağlar.
 • Aura RGB Lighting ile hızlı ve kişiselleştirilmiş oyun tarzını yansıt.
 • VR-dostu HDMI girişleri sizi içine çeken sanal gerçeklik(VR) deneyimleri.
 • GPU Tweak II ile Xsplit Gamecaster sezgisel performans ayarı sağlar ve oyununuzu anında yayınlamanızı sağlar.
 • NVIDIA ANSEL oyun içi ekran görüntüsü almak için devrimsel bir yenilik.
 • NVIDIA GameWorks™ muhteşem akıcılıkta oynanış ile interaktif ve sinematik bir deneyim.

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ekran kartının teknik özelliklerinede bir göz atalım; 

 • NVIDIA GeForce GTX 1080 Grafik İşlemci
 • PCI Express 3.0 Veriyolu
 • OpenGL®4.5
 • GDDR5X 8GB Hafıza
 • 2560 Cuda Çekirdeği
 • 10010 MHz Hafıza Hızı
 • 256-bit
 • OC Mod - GPU Boost Clock : 1936 MHz , GPU Base Clock : 1784 MHz
  Gaming Mod - GPU Boost Clock : 1898 MHz , GPU Base Clock : 1759 MHz
 • Maks Çözünürlük : 7680 x 4320
 • 29.8 x 13.4 x4 cm Ölçüler
 • DVI, 2x HDMI (HDMI 2.0), 2x Display Port, HDCP desteği
 • 6+8 pin PCIe güç bağlantı ihtiyacı

 


ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartının bağlantı soketlerine baktığımız zaman kartta 2 adet HDMI, 2 adet DisplayPort ve 1 adet DVI bulunuyor.

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartı 8 GB GDDR5X bellek ile geliyor ve 2 adet çalışma modunda çalıştırabiliyoruz. Standart olarak gaming modda 1759 Mhz temel, Boost modunda ise 1898 MHz çalışırken, OC modda ise 1784 Mhz temel, Boost'da ise 1936 MHz hızında çalışıyor. 256-bit bellek veri yoluna ve 2560 adet CUDA çekirdeğine sahip olan kartın 8GB GDDR5X bellekleri ise 10010 GHz'de görev yapıyor.

 


Kartın tasarımına baktığımızda üç fanlı kaslı yapısıyla dikkat çeken ekran kartı, ayrıca Asus'un AURA ismini verdiği RGB LED aydınlatmalarıyla dikkat çekiyor. Fanların alt ve üst kısımlarına çekilen ışık şeritleri uzay montaj sistemler veya pencereli kasalar için harika bir görsellik vaad ediyor. Ayrıca kartın ön tarafında ve arka yüzündeki ROG logosunda bulunan bu aydınlatmalar, yazılım aracılığı ile kontrol edebiliyor. Yazılım sayesinde aydınlatmaların rengini değiştirmek, 'nefes alma' gibi efektler uygulamak veya müziğin ritmine göre tepki vermesini ayarlamak mümkün.


 

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartının soğutma tasarımı  ile devam edelim. Kartın üzerinde üç fanlı DirectCU III soğutma sistemi bulunuyor. Strix ailesinden aşina olduğumuz üzere ekran kartı yük durumunda değilken, fanlar duruyor ve kesinlikle gürültü yaratmıyor. Üstelik patenti Asus'a ait olan özel tasarımlı fan yaprakları GPU ve ısı bloğuna daha fazla hava gitmesini sağlıyor. Asus'un bu soğutma sistemi sayesinde GTX 1080 Strix'in daha yüksek saat hızlarında bile 3 kat daha sessiz ve %30 daha serin çalıştıyor.

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartının soğutma tasarımındaki en ilginç detay ise ek soğutma yeteneği. Kartın ön tarafında PWM kontrollü iki adet 4 pin fan kontrolü bulunuyor. Normal koşullarda bilgisayarınızdaki fanlar, CPU'nun yük durumuna göre devreye girer ancak oyunlarda CPU'dan ziyade GPU yük altında olduğundan, eğer fanları kartın üzerindeki portlara bağlarsanız, sistem fanları GPU tarafından kontrol edilir ve ne zaman ki GPU yük altına girdiğinde sistem fanları da o tam performans gösteriyor.

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartı standart 1080 ekran kartlarında bir adet 8pin PCIe güç konnektörü bulunurken Asus Strix modelinde ise ekstra bir 6pin güç konnektörü daha bulunuyor.

ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartı Futuremark 3D Mark testlerinde oldukça başarılı sonuçlara imza atarken ve testleri lider konumda bitiriyor.

 


ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartının test sonuçlarına baktığımızda güncel tüm oyunlarda mükemmel bir performans sunan kart için söylenecek fazla birşey yok. Ayrıca güç tüketim ve ısınma değerleri AMD'ye göre daha düşük.  Test sonuçları ise kaçınılmaz sonucu gözler önüne seriyor. Tek GPU'lu en üst seviye grafik kartını arıyorsanız, çözümünüz budur.
 
 


ASUS Strix GeForce GTX 1080 Artıları

+ Standart tasrımlara göre daha serin ve sessiz çalışma

+ Özelleştirilebilir RGB LED aydınlatmalar

+ Standart modellere göre daha yüksek çalışma hızları

+ 2 Değişik çalışma modu

ASUS Strix GeForce GTX 1080 Eksileri

- Fiyat dolar kuru nedeniyle birazcık yüksek

 


ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartı içersinde muazzam bir güç barındırıyor. ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartı için mükemmel performans sunan tek GPU’lu en iyi grafik kartı diyebilirim. Sunduğu NVIDIA teknolojileri, tasarımı, özel soğutma sistemi ve özelleştirilebilir led aydınlatması ile kart alım için daha da çekici hale geliyor. Bu nedenle ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 ekran kartı için Turkchip The Best ödülü almayı hak eden çok başarılı bir ürün diyebilirim.