Menu

Makale Dizini

Boyutlarıyla küçük, ancak performansıyla büyük işler başaran ASUS'un AMD tabanlı Radeon R9 Nano ekran kartını inceliyoruz.

Mini ITX kasalar için uygun yapısı, oturma odasında veya oyun odasında, kompakt boyutlarda üst düzey oyun performansı almak isteyen tüm oyunseverlerin yeni gözdesi AMD'nin ekran kartı Radeon R9 Nano, boyutuna ters orantılı süper performansı ile dikkatleri çekiyor. Öncelikle AMD'nin Radeon R9 Nano ekran kartının teknik özelliklerine bir göz atalım;

  • Üretim Teknolojisi 28nm
  • İşlem Birimi 4096
  • GPU Frekansı 1000MHz
  • Bellek Teknolojisi 4GB HBM
  • Bellek Veriyolu 4096-bit
  • Bellek Bant Genişliği 512 GB/s
  • Güç Konnektörleri 1 x 8-pin
  • Güç Tüketimi 175W
  • PCI-E Standardı PCI-E 3.0
  • DirectX® 12, Mantle, OpenGL® 4.58, Vulkan™, OpenCL™ 2.0

AMD R9 Nano, 64 ROP, 256 doku ünitesi, 4096 stream işlemcileri, 28 nm üretim teknolojisi ile üretilmiş GPU yongası 1000 MHz çalışırken, 4096 bit bellek veriyolu ve 512 GB/s bellek bant genişliği ile bize 4 GB HBM bellekleri bulunuyor. AMD Radeon R9 Nano mini boyutuyla dikkat çekiyor ve sadece 6 inç boyutunda. Tam performanslı çalışabilmek için 8 pinlik bağlantısından 175W güç tüketen kart alandan tasarruf ettiği kadar, enerji tüketiminde de cimri.

Fury X olduğu gibi Fiji GPU'sunu kullanıyor. Mimari olarak High Bandwith Memory bellek teknolojisini kullanırken DirectX 12 ve Vulkan desteği sayesinde oturma odası veya oyun odasında kompakt bir bilgisayar kurup, bununla 4K çözünürlükte üst düzey oyun oynamak isteyenlere hitap ediyor.

ASUS R9 Nano ekran kartının arka tarafında üç adet DisplayPort ve bir adet de HDMI bağlantısı bulunuyor.

AMD Radeon R9 Nano'da kullanılan yeni bir bellek teknolojisini ile GDDR5'e veda edilirken AMD, R9 Nano'da bize tam 512 GB/s'lik bir bant genişliği sunuyor. Yüksek Bant Genişliği teknolojisi ile bellek veriyolu daha önce karşılaşmadığımız  4096 bit'lik bellek veriyoluna ile R9 Nano fark yaratıyor. Bildiğiniz üzere alışık olduğumuz değerler 192, 256, 384 ve 512-bit gibi bellek veriyolları kullanılıyordu.

Ayrıca High Bandwith Memory teknolojisi, birbiriyle daha hızlı haberleşen yongalar daha yüksek veriyoluna imkan tanırken, alandan da tasarruf edilmesine, GDDR5'li ekran kartlarına nazaran, performanstan ödün vermeden daha küçük boyutlu kartlar üretilmesine olanak tanınıyor. Bu teknoloji gelişmeye çok açık ve Nvidia ve İntel'de bu teknolojiyi kullanırsa ortalık fena karışacak gibi gözüküyor. Yakın gelecekte bizleri daha küçük kasalar ve sistemler de bizleri bekliyor diyebilirim. Zaten günümüzün bu mobil ortamında PC sektörünün küçülmesi kaçınılmaz bir son.