Menu

Makale Dizini

Boyutlarıyla küçük, ancak performansıyla büyük işler başaran ASUS'un AMD tabanlı Radeon R9 Nano ekran kartını inceliyoruz.

Mini ITX kasalar için uygun yapısı, oturma odasında veya oyun odasında, kompakt boyutlarda üst düzey oyun performansı almak isteyen tüm oyunseverlerin yeni gözdesi AMD'nin ekran kartı Radeon R9 Nano, boyutuna ters orantılı süper performansı ile dikkatleri çekiyor. Öncelikle AMD'nin Radeon R9 Nano ekran kartının teknik özelliklerine bir göz atalım;

 • Üretim Teknolojisi 28nm
 • İşlem Birimi 4096
 • GPU Frekansı 1000MHz
 • Bellek Teknolojisi 4GB HBM
 • Bellek Veriyolu 4096-bit
 • Bellek Bant Genişliği 512 GB/s
 • Güç Konnektörleri 1 x 8-pin
 • Güç Tüketimi 175W
 • PCI-E Standardı PCI-E 3.0
 • DirectX® 12, Mantle, OpenGL® 4.58, Vulkan™, OpenCL™ 2.0

AMD R9 Nano, 64 ROP, 256 doku ünitesi, 4096 stream işlemcileri, 28 nm üretim teknolojisi ile üretilmiş GPU yongası 1000 MHz çalışırken, 4096 bit bellek veriyolu ve 512 GB/s bellek bant genişliği ile bize 4 GB HBM bellekleri bulunuyor. AMD Radeon R9 Nano mini boyutuyla dikkat çekiyor ve sadece 6 inç boyutunda. Tam performanslı çalışabilmek için 8 pinlik bağlantısından 175W güç tüketen kart alandan tasarruf ettiği kadar, enerji tüketiminde de cimri.

Fury X olduğu gibi Fiji GPU'sunu kullanıyor. Mimari olarak High Bandwith Memory bellek teknolojisini kullanırken DirectX 12 ve Vulkan desteği sayesinde oturma odası veya oyun odasında kompakt bir bilgisayar kurup, bununla 4K çözünürlükte üst düzey oyun oynamak isteyenlere hitap ediyor.

ASUS R9 Nano ekran kartının arka tarafında üç adet DisplayPort ve bir adet de HDMI bağlantısı bulunuyor.

AMD Radeon R9 Nano'da kullanılan yeni bir bellek teknolojisini ile GDDR5'e veda edilirken AMD, R9 Nano'da bize tam 512 GB/s'lik bir bant genişliği sunuyor. Yüksek Bant Genişliği teknolojisi ile bellek veriyolu daha önce karşılaşmadığımız  4096 bit'lik bellek veriyoluna ile R9 Nano fark yaratıyor. Bildiğiniz üzere alışık olduğumuz değerler 192, 256, 384 ve 512-bit gibi bellek veriyolları kullanılıyordu.

Ayrıca High Bandwith Memory teknolojisi, birbiriyle daha hızlı haberleşen yongalar daha yüksek veriyoluna imkan tanırken, alandan da tasarruf edilmesine, GDDR5'li ekran kartlarına nazaran, performanstan ödün vermeden daha küçük boyutlu kartlar üretilmesine olanak tanınıyor. Bu teknoloji gelişmeye çok açık ve Nvidia ve İntel'de bu teknolojiyi kullanırsa ortalık fena karışacak gibi gözüküyor. Yakın gelecekte bizleri daha küçük kasalar ve sistemler de bizleri bekliyor diyebilirim. Zaten günümüzün bu mobil ortamında PC sektörünün küçülmesi kaçınılmaz bir son.Öncelikle Test Sistemizden bahsetmeden önce ASUS'a, OCZ ve GSkill firmalarına test sistemimize verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

Test sistemi ;

İntel 5960X İşlemci

Asus Rampage V Extreme Anakart

OCZ Trion 100 960GB SSD

GSkill 16 GB DDR4 3200Mhz Ram

High Power 1000W Power Supply

Performans testlerimize öncelikle 3D Mark Benchmark ile başlıyoruz.

Test sonuçlarına baktığımızda ASUS R9 Nano gerçekten üst düzey bir performans gösteriyor. Nvidia'nın üst düzey kartlarının performansını yakalayan Nano, yalnızca Full HD'de değil, 2K ve 4K çözünürlüğünde de üst seviye grafik detaylarında hatırı sayılır ölçüde çok iyi sonuçlar veriyor.

Oyun testlerinde test sonuçlarım full hd çözünürlüğe göre kayıtlı olduğu için mecburen diğer kartlarla kıyaslama yapabilmek için Full HD ekranda yapmak zorunda kaldım. Özellikle Crysis 3, Battlefield 4 ve Assassin Creed 4 oyunlarında gördüğünüz üzere performansı ile çok iyi sonuçlara imza atan kart, yalnızca performansıyla değil, mimarisi ve boyutuyla da özel bir kart olduğunu ispatlıyor. Haliyle bu özeliiğin 3180TL lik fiyatı bulunuyor ki oldukça pahalı. Okey, mini ITX için okey ama fiyatda biraz makul olmalıydı diye düşünüyorum. En azından boyutu oranında fiyatı olmasını beklerdim. Ama dolar kurunun yüksekliği ve şu FED'de bizim PC donanım tutkumuzu engelliyor.


Özetle ASUS R9 Nano;

 • High Bandwith Memory teknolojisi gibi yeni teknolojiler
 • Boyutuna göre üst düzey performans
 • Düşük güç tüketimi
 • -- Ne yazık ki çok pahalı

AMD Radeon tabanlı ASUS R9 Nano, gerçekten üst düzey bir performans sergiliiyor. Yalnızca Full HD'de değil, 2K ve 4K çözünürlüğünde de üst seviye grafik detaylarında çok iyi sonuçlar verirken, boyutu, düşük güç tüketim değeri, yüksek performansı ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden başarılı bir ürün.