Logo

Nvidia'nın en yeni ekran kartı modeli olan GeForce GTX 980Ti'nin Zotac mühendisleri tarafından artırılmış saat hızları ve yeni soğutucu tasarımı ile daha yüksek performans ve daha serin çalışma vaad eden Zotac GTX 980 Ti AMP! Extreme Edition ekran kartını inceliyoruz.


GeForce GTX 980Ti ekran kartları piyasaya çıkmasıyle tek GPU'lu kartlar arasındaki liderliği alırken ekran kartı üretici firmalar bu alanda ürünlerini piyasaya sürmeye başladılar. İncelememizdeki Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı ise bunlardan özel modellerden bir tanesi. Fabrika çıkışlı olarak overclock edilmiş ve iyi soğutulmuş olan kart bizlere yüksek performans sunuyor. Öncelikle kartın teknik özelliklerine kısaca bir göz atalım sonra detaylara geçelim.

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme Ekran Kartı Teknik Özellikleri ;

Yalın olarak kartın özelliklerine göz attığımızda nelerin farklı olduğu göremiyoruz. O nedenle sizler için hazırladığım tabloya bakarak GeForce kartlar içinde Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartının farkılarını görelim;

Tabloya göz attığımızda Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı 1253 mhz çekirdek hzı ve maksimum çekirdek hızı olan 1355mhz ile standart 980Ti'lerden %25 daha hızlı olduğunu görüyoruz. Ayrıca Zotac, bellek hızınıda 7000 Mhz'den 7220 Mhz'e artırmış.

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartının fabrika çıkışlı olarak çekirdek ve bellek hızının artırıldığını gördük. Ama hepimizin bildiği üzere yüksek hız; gpu'ya daha fazla voltaj vermek ve bu nedenle de daha yüksek gpu çalışma sıcaklıkları görmemiz anlamına geliyor. Zotac işte tam bu noktada normal GTX 980 Ti'lerden farklı olarak kartına 2 önemli özellik eklemiş.

Birincisi kartın tam arkasına konumlandırılmış gpu'ya giden voltajı ayarlayan veya dengeleyen Power Boost chipi. Diğeri ise Ice Storm adı verilen 3 fanlı soğutma sistemi. Ice Storm soğutma sisteminde 3 adet fanın dışında bol sayıda aleminyum yaprak ve ısı borusu kullanılmış.  GPU ve bellekler çok iyi şekilde soğutma sistemince sarmalanmış. Diğer kartlarda olduğu gibi bellekler açıkta bırakılmamış.  Ayrıca kartın arka yüzünde de back plate kullanılmış. Hem soğutma hem de görünüm açısından çok önemli bir ayrıntı bence.


Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı kutu içeriği için oldukça sade diyebilirim. Kutu içeriğinde DVI-to-VGA Adaptör, Çift 6-pin den 8-pin'e güç sağlayıcı adaptör, Driver Disk ve kullanım kılavuzu yer alıyor. Bu kalite ve bu düzeydeki bir kartın kutu içeriğinde en azından bir tane oyun kodu bulunmasını beklerdim açıkcası.

 


 

 

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı arka tarfında çıkış olarak 1 adet DVI Port (2560x1600, 1 adet HDMI (4K @ 60 Hz),  3 adet DisplayPort (4K @ 60 Hz) ve DVI-VGA adaptörü bulunuyor.,

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı tam performanslı çalışabilmek için 2 adet 8 pin güç girişine yani 150 +150 + 75 Watt (PCI-Express slot) toplamda 375 Watt güç tüketiyor. Standart 980Ti'lerde bu değer 250W olduğunu belirtelim.  O nedenle bu kartı sisteminizde kullanacaksanız en az 800W lık bir güç kaynağı kullanmanız akıllıca bir seçim olacaktır.  Ayrıca çalışma anında kartın üzerindeki ZOTAC ibaresi parlak beyaz renk ile arkadan aydınlatılıyor.

Şimdi testlere geçelim ve öncelikle kısaca test sistemimizden bahsedelim ;

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme,  şu ana kadar yaptığım testlere göre ekran kartları arasında en yüksek değerleri almayı başardı. Bir önceki nesil gtx 980 ile arasında bariz performans farkı olan kart Futuremark testlerinde neredeyse  %50 daha başarılı.  

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı oyun testlerinde de başarısını devam ettiriyor ve bariz ve farklı şekilde fps değerleri elde ediyor. Ne yazık ki 4K testlerini 4K Monitörüm testler esnasında bulunmadığı için yapamadım ama durumun değişeceğini hiç sanmıyorum. Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı gerek Futuremark testlerinde gerekse de oyun testlerinde tartışmasız açık ara diyebileceğim şekilde yüksek performansı ile fark yaratıyor.


Zotac GTX 980 Ti AMP! Extreme Edition ekran kartı için söylenecek fazla birşey yok. Bir ekran kartında yapılması gereken ne kadar özellik varsa bu kartda bulunuyor. Fabrika çıkışlı overclocklu olması ve iyi bir soğutma sistemi ile müthiş bir kart elde edilmiş. Haliyle fiyatı doların çok tepelerde geziindiği günümüzde biraz yüksek. Ama Nvidia GTX 980Ti kartlar arasında fiyatı ise oldukça iyi.

Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP! Extreme ekran kartı tasarımında bulunan Power Boost chipi, Ice Storm 3 fanlı soğutma sistemi dikkat çekerken sunduğu çok yüksek performansı ile Turkchip The Best ödülü hak eden çok başarılı bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.