Logo

Asus'un DirectCU II soğutmaya ve yeni Strix teknolojisine sahip GTX 980 STRIX OC Edition ekran kartını inceliyoruz.

 

ASUS'un Overclock edilmiş yani fabrika çıkışlı hız aşırtma işlemi yapılmış Strix ailesinin en güçlüsü olan Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition ekran kartının tasarımında kullanılan DirectCU II soğutma sistemi ve fanların üzerindeki kırmızı baykuş gözleri ile ekran kartı olduka şık ve kaslı görünüyor. Peki bizlere neler sunuyor?

Fabrikadan hız aşırtmalı çekirdeğiyle birlikte ASUS Strix GeForce GTX 980 OC Edition; sessiz, serin oyun ve PC deneyimi sunarken, özelliklerinden bazıları ise ;

  • Daha yüksek performans ve sıradışı oyun deneyimi için 1279 MHz hızlandırılmış saat frekansı.
  • 0dB fan teknolojisine sahip DirectCU II, düşük sistem isteyen oyunları tam sessizlikte, yüksek sistem gerektiren oyunları ise %30 serin ve 3 kat daha sessiz oyun performans
  • 10 fazlı Super Alloy Power barındıran DIGI+ VRM ile üst düzey verim, dayanıklılık ve performans için dijital güç.
  • GPU Tweak ile saat hızları, voltaj, fan performansı ve daha fazla ayar yapmanızı sağlar.
  • GPU Tweak Streaming ile ekrandaki her şeyi gerçek zamanlı olarak arkadaşlarınla paylaşmanıza imkan sunuyor.

Öcelikle Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition ekran kartının teknik özelliklere bir göz atalım;


DirectCU II soğutma sisteminde kullanılan 10mm’lik ısı boruları, ısıyı doğrudan GPU’dan alıyor ve bu ısıyı aleminyum yapraklara iletiyor. Bu noktada fanlar devreye giriyor ve aleminyum yapraklarda oluşan ısıyı dağıtıyor ve serinletiyor. Bildiğiniz üzere Strix serisinde fanlar GPU çok fazla ısınmadığı müddetçe devreye girmiyor. Bu sayede sessiz bir PC elde ederken çok küçükde olsa güç tasarrufu da sağlamış oluyoruz.

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition ekran kartının çıkış yüzünde 3 adet DisplayPort, bir adet HDMI ve bir adet de DVI-I bağlantı noktası bulunuyor. Hatırlatalım; monitörümüz G-SYNC destekli ise  DisplayPort bağlantı noktalarından birini kullanmak zorundasınız.

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition ekran kartının arka yüzünde yani bizim kasa içersinde görmek zorunda kaldığımız yüzünde yine siyah renkte soğutucu plaka var. Bu plaka sayesinde ekran kartı arka yüzünde uer alan bellekleri soğuturken şık bir görünüm de sağlıyor.  

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition ekran kartı tam performanslı çalışabilmek için 2 adet 6pin ve 8pin güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor. 

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition kutu içerisinden, iki farklı renkte (siyah/gri ve siyah/kırmızı) 4 adet yapışkan parça çıkıyor. 3M’in elinden çıkan bu parçalardan istediğimizi, soğutucu üzerine yapıştırabiliyoruz. Asus burada bir jest yapmış ve ekran kartının tasarımını ve rengini kendimiz değiştiribiliyoruz. kullanıcıya bırakmış.

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition GPU Tweak yazılım desteğiyle, ürünün ayrıntılı teknik özelliklere bakabiliyor, kart verilerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor, OC işine girebiliyor ve GPU Tweak Streaming ile yayına dalabiliyoruz. Kısacası bir oyuncunun, yayıncının ve OC’cinin isteyeceği pek çok özellik, tek bir pakete sığdırılmış durumda.

Son olarak kartın sıcaklık değerlerine de değinmek istiyorum. Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition, yük altında en çok 72 dereceyi gördü. Gürültü oranı da, fan çalıştığı zamanlarda bile hiçbir şekilde rahatsızlık verecek seviyelerde değildi.

Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition ekran kartını test edelim ve performansına göz atmadan önce test sistemimizden kısaca bahsedelim;

İntel i7 4790K İşlemci

Asus Maximus VII Hero Anakart

GSKILL 32GB (4X8) DDR3 2400Mhz Ram

OCZ 256GB SSD

Highpower 1000W Power Supply

Öncelikle 3D Mark Fire Strike testi uyguladığımız Asus GTX 980 Strix OC Edition ekran kartı, 12168 score elde ederken, test esnasında kartın 69-72C dereceler arasında sıcaklıklarda çalıştığı görüyoruz ki bu sıcaklık değeri diğer kartlarla göre daha iyi.

Asus GTX 980 Strix OC Edition Ekran kartı Futuremark testlerinde şu ana kadar test ettiğim tek gpu'lu kartlar içersinde en yüksek score'ları elde ederken kartın ne kadar başarılı olduğunu görebiliyoruz.

 

Evga GTX 980 Superclocked ACX 2.0 Ekran kartı Crysis 3, Battlefield 4 ve Assasin Creed 4 oyunlarında neredeyse çift gpu'lu kartlarla yarıştığını gözlemliyoruz. Özellikle Crysis 3 oyununda birinci olan kart oldukça başarılı.


Asus Strix GeForce GTX 980 OC Edition, alabileceğiniz en başarılı GTX 980’lerden biri. Özellikle güçlü soğutucusu, kendine has özellikleri ve kullanılan kaliteli elektronik bileşenlerle de dikkat çekiyor.  Özetle Asus Strix GTX 980 OC Edition ekran kartı şık tasarımı,  başarılı soğutma sistemi, sunduğu yüksek performansı ile dikkatleri çekerken diğer markaların GTX 980 ekran kartlarına göre biraz yüksek fiyatı ile fiyat/performans anlamında Turkchip Silver Award ödülü hak eden bir ürün.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.