Logo

Tek GPU'lu en güçlü ekran kartı GeForce GTX 980'ten, daha hızlı bir ekran kartı iddasıyla karşımıza Zotac GeForce GTX 980 AMP! Extreme Edition ekran kartını inceliyoruz.

 

Segmentine göre daha az güç tüketip, daha az ısınan ve tam tersine tek GPU'lu rakiplerine göre daha yüksek performans sağlayan Nvidia'nın Maxwell GPU'lu GTX 980 üst seviyede verimliliği, en üst seviyeye çıkartan bir ekran kartı olarak dikkatleri çekmeyi fazlasıyla başardı. Haliyle firmalarda Nvidia GTX 980' ın bu avantajını kullanıp, çeşitli tip ve modellerde GTX 980 ekran kartlarını piyasaya hızla sürmeye başladılar. Zotac GeForce GTX 980 AMP! Extreme Edition ekran kartıda bu kartlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

ZOTAC GTX 980 AMP! Extreme Edition özellikle yüksek çalışma hızı ve kaslı dış tasarımı ile dikkat çeken bir ekran kartı. Teknik özellik bakımından ise standart modellere göre fabrika çıkışlı overclocklu olarak satışa sunuluyor. 


Zotac GeForce GTX 980 AMP! Extreme Edition ekran kartı 1291 Mhz ve 1393 Mhz Turbo GPU saat hızlarına sahip. Ayrıca standart GTX 980'lerde olduğu gibi 4GB kapasitesinde GDDR5 256 bit bellekler bulunurken, 7200 Mhz saat hızında çalışıyor.

3 fanlı soğutma sisteminin hemen üstünde ve ilk ile son fan üzerinde değişik renklerde yanan led aydınlatma mevcut. Overclock yapanların ince ayar yapmaları için ekran kartı üzerinde bulunan microUSB portu ile bu led aydınlatmaların rengini de ayarlayabiliyoruz.


Kart tam performansta çalışabilmek için 2 adet 8 pinlik güç girişine ihtiyaç duyuyor. Hatırlayacağınız üzere standart tip GTX 980 ekran kartında 2 adet 6 pin güç girişi bulunuyordu. Fazladan 4 pin güç girişi ; led aydınlatma, fanlar ve overclock performansı için gerekli gücü ekran kartına sağlıyor.Hemen güç bağlatılarının üzerinde kişileştirilebilir led ışıklandırma yer alıyor.


Zotac GeForce GTX 980 AMP! Extreme Edition ekran kartının iri ve kaslı yapıdaki boyutları yüzünden, büyük bir kasaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ekran kartı kasamızın arkasında 2.5 slot yer kaplarken, 2 adet Display Port, 1 adet DVI ve 1 adet de HDMI bağlantı soketi yer alıyor.

Zotac GeForce GTX 980 AMP! Extreme Edition ekran kartının arka tarafında back plate bulunuyor. Ayrıca powerboost ve OC+ olarak adrandırılan güç/voltaj dengeleyici çipler yer alıyor.


 


Zotac GTX 980 AMP! Extreme ekran kartı kutusu görünümü oldukça şık. Alışageldiğimiz Zotac Turuncu ve siyah renk tasarımı ile oldukça şık görünen ekran kartının kutu içeriği Zotac'ın eski kartlarına göre biraz zayıf. Zotac üst düzey kartlarında kutu içeriğine oyun DVD'si veya yükleme/aktifleştirme serial numarası koyardı. Adı üstünde Extreme bir kart için kutu içeriğinde extreme bir oyun beklerdik için açıkcası.   Kutu içeriğinde kullanım kitapçıkları,DVI-VGA adaptör, driver ve çeşitli yazılımların olduğu DVD, güç bağlantı kabloları ve microUSB - USB kablosu yer alıyor.

 ZOTAC GTX 980 AMP! Extreme ekran kartı oldukça hızlı, ekstreme ve farklı bir kart olduğunu Futuremark testlerinde gösterdi. EVGA'nın GTX 980 Süperclocked modelini bile geride bırakan kart şu ana kadar yaptığım testlerde en yüksek Futuremark puanlarını aldı.

 

 Zotac GTX 980 AMP! Extreme Edition Ekran kartı Crysis 3, Battlefield 4 ve Assasin Creed 4 oyunlarında neredeyse çift gpu'lu kartlarla yarıştığını gözlemliyoruz. Özellikle Crysis 3 oyununda birinci olan kart Evga GTX 980 Superclocked ACX 2.0 kartını bile geride bırakırken oldukça performanslı bir kart olduğunu gösterdi.

 Zotac GTX 980 AMP! Extreme ekran kartı için söylenecek çok fazla şey yok. Performans ve tasarım açısından Evga GTX 980 Superclocked ACX 2.0 Ekran kartını bile geride bırakırken, kart vaat ettiği gibi yüksek performansı ile tüm testleri yüzünün akıyla birincilikle bitirerek Turkchip The Best ödülünü hak etti. 


Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.