Menu

Makale Dizini

Nvidia'nın ilk Titan modelinin performansını daha da ileriye taşıyan, GTX 780 Ti’ı da geride bırakarak tek grafik çekirdekli en hızlı ekran kartı olan Zotac GTX TITAN Black'i inceliyoruz.

6 GB GDDR5 video belleğe sahip olan canavar ekran kartı Zotac GTX Titan Black NVIDIA GPU Boost 2.0 ve G-SYNC teknolojilerine sahip. Bu teknolojileri kullanıcılarına sunuyor. Oyun oynarken iyininde iyisini isteyenler için özel olarak üretilmiş Titan Black üst seviye görsel ve oyun performansı sunuyor.

Zotac bu yeni ekran kartı ile bilgisayar kullanıcısı oyunculara “süper bilgisayar” deneyimi yaşatmak istiyor. Nvidia grafik kartı son derece güçlü, günümüzün mevcut oyunları ve gelecek yıllar içinde çıkacak oyunlarla Titan Black’ı zorlamanız imkansız gözüküyor.  Zotac’ın kendine özel yazılımı olan GPU Tweak ile ekran kartınız ile alakalı tüm özelleştirmeleri  yapabiliyorsunuz. Fan hızı, anlık güç tüketimi, gpu hızı, voltaj ayarlamaları ve video-bellek saat hızlarını ayarlamanız mümkün.

Peki 780 Ti varken neden böyle bir kart çıkarılma gereği görüldü? GTX Titan, çok yüksek fiyatlardan satışa sunuldu. Devamında gelen 780Ti ise Titan’ı performans olarak geçebiliyordu ve daha ucuzdu. Bu nedenle Titan’ın namını sürdürecek bir model gerekliydi. Black de işte bu aralığı doldurdu. Genel olarak bakarsak Titan ve 780 Ti’ın en üstün özellikerini birleştiren ve en iyi GK110 tabanlı grafik kartı olarak karşımıza duruyor. 2880 CUDA çekirdeği ve 240 doku ünitesi ile düz Titan’dan daha hızlı. %16.7′lik bellek bantgenişliği artışı bulunuyor.

Zotac GTX Titan Black Teknik Özellikleri ;

• NVIDIA® GeForce® GTX™ Titan Black
• 6144MB (6GB) GDDR5 bellek
• PCI Express® 3.0
• 7000MHz (1750MHz GDDR5) bellek hızı
• 889MHz temel hız
• 980MHz boost hızı

• 2280 adet CUDA çekirdeği
• 384-bit GDDR5 Bellek Arayüzü
• 336 GB/s Bellek Bant Genişliği
• 213 GigaTexels/s Doku Doldurma Hızı
• 1 x DVI-D, 1 x HDMI, 1 x D-Port, 1 x DVI-I Çıkış Portları

• 250 W Güç Tüketimi


 

Zotac GTX TITAN BLACK’in kutu tasarımı, GTX Titan’ınkiyle tamamen aynı. Dış kartın içersinde sağlam bir kutu daha var. Arka kısımda desteklenen teknolojiler vurgulanmış. İçersinden 3 adet Splinter Cell oyununu indirmek için kod da çıkıyor.

Böylesine üst seviye bir ekran kartının koruması da sıradan olamazdı zaten. Kart tamamen köpüklerle sarılmış durumda.

Kutu İçeriği

  • Kullanım kılavuzu
  • Sürücü ve Yazılım CD’si
  • Molex-8 Pin 2 adet güç dönüştürücü kablo
  • Sticker
  • DVI – VGA dönüştürücü
  • Splinter Cell Oyun Etiketi

ZOTAC GeForce GTX TITAN Black PC oyununda grafiksel ve görsel olarak bir sonraki seviyeye götürmek için yeni GPU Boost 2.0 teknolojisi ZOTAC GeForce GTX TITAN Black ’a gereksinim duyan oyun durumlarında ekstra performans artışı sağlamak için ortalama saat hızlarını dinamik olarak yükseltmektedir. NVIDIA Surround teknolojisi ZOTAC GeForce GTX TITAN Black ’a üç bağımsız monitör kullanımı sağlayarak üstün üç monitörlü oyun yeteneği sunar.

27 cm uzuluğundaki kart neredeyse tüm güncel kasalara sığabiliyor. Aslında eskiden olsa bu şekilde gücü içinde barındıran bir kart için aslında çok da uzun diyemezdim.

Zotac GTX Titan Black arka tarafında 1 adet HDMI, 1 adet Display Port, 1 adet DVI-I ve 1 adet DVI-D görüntü çıkış soketleri bulunuyor.

Zotac GTX Titan Black çalışması için iki adet 6 ve 8 pin güç bağlantılarına ihtiyaç duyuyor. Maksimum güç tüketimi 250W olarak belirtilmiş. Bu değer, GTX Titan, GTX 780 ve GTX 780Ti  ekran kartları ile aynı. Firma, minimum güç kaynağı için en az 600W'lık güç kaynağı öneriyor.

Nvidia’nın GTX 690′la başlayan özel referans soğutucusu tasarımı, Titan Black’te de kullanılmış. Magnezyum alaşımlı metal dış kasa sayesinde piyasadaki çoğu özel soğutma sistemine göre daha kaliteli bir duruşu ve yan tarafındaki yeşil led ile aydınlatılmış GeForce yazısı ile de oldukça şık gözükmekte.

Zotac GTX Titan Black her ne kadar şık görünse de referans tasarım soğutmaya sahip. Arka kısımdaki fan yardımıyla kasamızın arkasındaki ızgaralardan sıcak hava kasa dışına atılıyor. Ekran kartı standart çalışmasında fan sessiz çalışırken, yüke girince fan biraz gürültülü çalışsada fan ve sabit soğutma bloğu işlerini güzel yapıyor. Kasa içine bakan taraf tamamen kapalı değil. Bu bölgede de ısı emici yapraklar bulunuyor ve sıcak hava tahliyesi yapılıyor.


 

NVIDIA, AMD ile çekişmesi sayesinde biz ekran kartı tutkunlarına oldukça hoş günler yaşatıyorlar. Kartları alamasak da takip etmek bile bizleri heyecanlandırıyor. Ama Nvidia bayrak yarışını kaybetmemeye son derece kararlı. GK110 GPU’ları, çıktıkları ilk günden itibaren yüksek performanslarıyla donanım severlerin gönlünü çalıyor. Gelişme sürecinin son meyvesi Titan Black de bundan farklı değil. İçersinde muazzam bir güç barındırıyor.

 

Zotac GTX TITAN Black ekran kartı Futuremark 3D Mark testinde ooldukça başarılı ve lider konumda.

Test sonuçlarına baktığımızda güncel tüm oyunlarda mükemmel bir performans sunan kart için söylenecek fazla birşey yok. Ayrıca güç tüketim ve ısınma değerleri AMD'ye göre daha düşük.  Test sonuçları kaçınılmaz bir sonucu göz önüne seriyor. En üst seviye grafik kartını arıyorsanız, çözümünüz budur.


 

Zotac GTX Titan Black içersinde muazzam bir güç barındırıyor. GPU saati 889 MHz, Boost 980 MHz. Boost 2 özelliğinin sayesinde çalışma frekansları, sıcaklık ve tüketim durumuna göre 1050 MHz’i bile geçebiliyor. Bunlar da doğal olarak performans farkının oluşmasına neden oluyor. Güncel tüm oyunlarda mükemmel bir performans sunan kart AMD’nin R9 290X rakibi ve üstü GTX 780Ti’yi bile geride bırakıyor.

Zotac GTX Titan Black mükemmel performans sunan tek GPU’lu en iyi grafik kartı diyebilirim. Sunduğu NVIDIA teknolojileri ile kart alım için daha da çekici hale geliyor. Bu nedenle Zotac GTX TITAN Black, Turkchip The Best ödülü almayı hak eden çok başarılı bir ürün.