Logo

AMD'nin yepyeni grafik kartı yüksek performanslı, Hawaii XT grafik işlemcili AMD Radeon R9-290X ekran kartını inceliyoruz.

 

AMD’nin bu güne kadar ürettiği en yüksek performanslı ekran kartı olan R9 290X, Nvidia'nın en üst düzey kartı GTX Titan'ı ve GTX 780 rakip olarak hedef alıyor. AMD teknik detaylarıyla etkileyici bir GPU ortaya çıkarmayı başarmış. AMD R9 290X ekran kartında kullanılan Hawaii XT adı verilen GPU, temel olarak yeni bir grafik teknolojisi sunmuyor. Eski GPU üzerindeki Stream işlemci sayısını 2.816'ya, ROP sayısı da ikiye katlarken, fazladan 1GB GDDR5 bellek daha eklenerek, 512-bit'lik bellek veri yolu kullanılmış. Bu artı özellikleri sayesinde Hawaii XT GPU'su oldukça başarılı hale gelmiş. Öncelikle AMD R9 290X ekran kartının teknik özelliklerine bir göz atalım ;

* Stream İşlemcisi 2816

* 28nm Üretim Teknolojisi

* GPU Hızı 1000Mhz

* GPU içinde 6,2 Milyar transistör

* 64 ROP's

* 4096 MB (4GB) GDDR5 Bellek

* Bellek Hızı 5 Ghz

* Bellek Arayüzü 512 Bit

* 5,6 tflops bilgi performansı

* TDP 300W

Ayrıca AMD'nin getirdiği ve ileride tanıtacağı Mantle ve TrueAudio teknolojilerini de güzel bir planlama ile kuralları değiştiren özellikler olabilir. BF4 oyunu için gelecek yeni bir güncelleme ile Mantle desteği sunulacak. Bu sayede bu özelliğe sahip grafik kartları ile kullanırken daha yüksek performans almak mümkün olacak.

 


 

 

AMD R9 290X ekran kartına göz attığımızzda bizi siyah ve kırmızı renklerden oluşan şık bir tasarım karşılıyor. Soğutma sisteminde kulanılan fan tamamen kırmızı renkte. Ayrıca AMD fan dönüş yönünde, kart üzerinde oluşan ısıyı dışarı atmaya yarayan 3 adet hava oluğu bulunuyor.

 

AMD R9 290X ekran kartı kasamızda 2 slot yer kaplarken, 300W güç tüketebiliyor. Kart, bu gücü 2 adet güç giriş bağlantısından sağlıyor. Bunlardan bir tanesi 6 diğeri ise 8 pinlik.

 

AMD R9 290X ekran kartı çoklu monitör bağlantısı için yeterli sayıda çıkış portu bulunduruyor. AMD R9 290X ekran kartının havalandırma ızgarasında altında ve sağında konumlandırılmış 1 adet display port, 1 adet HDMI ve 2 adet DVI görüntü çıkış portu bulunuyor.

 


 

AMD R9 290X ekran kartının performansına baktığımızda, kartın lanse edildiği gibi Titan katili lakabı, bazı testlerde şu an için doğrulanmış diyebiliriz. Yaptığımız tüm testlerde olmasa da büyük bir kısmında Nvidia’yı geride bırakmayı başardı. Tabiki Nvidia'nın karşı atağı olan GTX 780Ti ile Nvidia yine üst sıradaki yerini korumuş gözüküyor.
 
GTX 780Ti hem R9 290X ve GTX TITAN'dan daha performanslı ve TITAN'dan çok daha ucuz. Bu durumda benim gibi GTX 780 ve TITAN kullanıcıları şok içindeyiz karta güncelleme geldi fakat elimizdeki kartları Nvidia güncellenmedi.;-)
 
Genel oyun performansı anlamında ise AMD R9 290X tam bir memnuniyet sunuyor. Testlerde Titan’a geçildiği noktalarda bile verdiği FPS değerleri oldukça iyi. Şu anki en güncel tüm oyunları, hatta önümüzdeki yıllarda çıkacakları bile en yüksek FPS'lerde oynatabilecek R9 290X için Full HD çözünürlükte ve tüm detaylar açık şekilde oyun deneyimi sunmak çocuk oyuncağı.

 

3D MARK 11 Testinde GTX 780'i geride bırakan R9 290X, asıl farkını oyun testlerinde gösterdi. Piyasaya yeni çıkan oyunlar ile yaptığım FPS testlerinde neredeyse GTX TITAN ile başa baş sonuçlar elde etti. 

 

 


 

AMD R9-290X'ın performans olarak çoğu alanda etkileyici bir galibiyet aldığını görüyoruz. GTX 780'den hem daha ucuz, hem de daha hızlı olan kartı biraz overclock ederseniz, neredeyse yarı fiyatına GTX Titan performansı elde etmeniz mümkün. Tek dezavantaj, yüksek sıcaklık ve gürültülü fan sesi.

 

AMD R9 290X ileekran kartı piyasası hareketlendirdi, Nvidia'yı salladı ve rekabeti artırdı. Bu da bize fiyat ve performans olarak yansıdı. Bu rekabeti ilerleyen zamanlarda yeni nesil çift GPU'lu kartlarda da göreceğimiz kesin.

AMD R9 290X ekran kartı sunduğu yeni teknolojiler, yüksek performansı ve uygun fiyatı ile Turkchip Golden Award ödülünü hak eden çok başarılı bir ürün.

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.