Menu

Makale Dizini

AMD firmasının UltraHD monitörler, oyun motoru üretimindeki yenilikler ve oyun tutkunlarının için ürettiği yeni R9 serisi AMD Radeon™ R9 290 ekran kartını inceliyoruz.

 

AMD R9 serisi ile birlikte oyun tasarımcıları ve oyuncularla uyumlu, oyunlarda eşi benzeri görülmemiş grafik ve ses iyileştirmeleri sağlayan Mantle ve AMD TrueAudio teknolojilerini de tanıttı.

AMD’nin kişisel bilgisayarlarla ister salonda ister bulut üzerinde aynı oyun deneyiminin sağlanmasına yönelik yaklaşımı olan Birleşik Oyun Stratejisi’nin arkasında AMD Radeon R9 ve R7 Serisi ekran kartlarının ödüllü Yeni Nesil Grafik Çekirdeği (GCN) mimarisi yer alıyor.  AMD ekran kartları ve hızlandırılmış işlemcilerindeki (APU) AMD Radeon işlemcilerinin gücüyle harekete geçen bu stratejinin konsol, bulut, içerik ve istemci olarak tanımlanan dört temel unsuru, Mantle altında bir araya geliyor.

Mantle sayesinde DICE’ın “Battlefield 4” gibi oyunları, GCN mimarisi ile aynı dili konuşarak, donanımın başka hiçbir ekran kartı üreticisinin erişemeyeceği düzeyde optimize edilmesini sağlıyor.  Mantle ayrıca GCN mimarisine sahip PC ve konsolların ortak yönlerini kullanıp oyun geliştirme sürecini sadeleştirerek, oyunların muhtelif platformlarda yer alabilmesini de kolaylaştırıyor.

AMD TrueAudio teknolojisi ise, PC oyun tutkunları için gerçekçilik sınırlarını bir adım ileri taşıyor.  AMD TrueAudio teknolojisi ile oyun geliştiriciler grafik işlemcisi üzerinde programlanabilir bir ses iletim hattına sahip olup oyun ses ve müziklerinde tüm sanatsal yaratıcılıklarını konuşturma imkanına kavuşuyor.  Programlanabilir grafik iletim hatlarının oyun grafiklerine getirdiği yaratıcı özgürlüğe benzer bir olanağı ses için sağlayan bu teknoloji ile geliştirilen oyunlarda çok daha gerçekçi ve dinamik ortamlar, dantel gibi işlenmiş ses efektleri, nefes kesen ses yönlendirme imkanları ve daha birçok özellik bir araya geliyor.

AMD TrueAudio teknolojisi, insan beyninin gerçek dünyada ses algılama şeklini simüle ederek, kullanıcının mevcut ses donanımı üzerinde gerçeğinden farksız bir deneyim sağlıyor.  Bu teknolojinin yarattığı fark, Square Enix’in “THIEFveya by or Xaviant Games’in “Lichdom” gibi oyunlarında hayata geçecek.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı 290X ekran kartının bir alt çıtası ucuz versiyonu diyebiliriz. Nvidia'nın 290X'e cevabı olan 780 Ti modeli ile piyasa hareketlenirken AMD, NVidia'yı baya bir sarsmış gibi gözüküyor. Bu nedenle Nvidia tarafında fiyatlar inmeye başlayacak diye tahmin ediyorum.

AMD Radeon™ R9 290 ekran kartı 4GB GDDR5 kapasitesinde bellek kullanırken 512 Bit bant genişliğinde çalışıyor. AMD Radeon™ R9 290 diğer teknik özellikleri ise şöyle ;

Tabloya baktığımızda AMD Radeon™ R9 290 ekran kartının teknik özellik açısından 290X altında konumlandığı görüyoruz. Gömülü işlemci sayısı, çalışma hızı ve hesaplama performansında farklılık bulunan AMD Radeon™ R9 290X'de 2816 AMD Radeon™ R9 290 ise 2560 gömülü işlemci sayısı bulunuyor. Ayrıca 290X 5,6 TFLOPS iken, R9- 290 ekran kartı ise 4,9 TFLOPS hesaplama performansı gösteriyor.